6 Ekim 2014 Pazartesi

BİNLERCE İNSANIN GÖZÜ GÖKYÜZÜNDE GÖÇMEN KUŞLARI ARADI

DÜNYA KUŞ GÖZLEM GÜNÜ KUTLANDI
Dünyada her yıl Ekim ayının ilk hafta sonu kutlanan Dünya Kuş Gözlem Günü, Türkiye'de Doğa Derneği'nin koordinasyonunda 4-5 Ekim tarihlerinde çeşitli etkinliklerle kutlandı ve binlerce insanın gözü gökyüzünde göçmen kuşları aradı. İstanbul’daki etkinlik, 5 Ekim Pazar günü Validebağ Korusu’nda gerçekleşti.


Dünya Kuşları Koruma Kurumu’nun (BirdLife International)  başlattığı etkinlik ile 40’a yakın ülkeden binlerce kişi, doğanın ve kuşların haklarını koruduğumuz bir dünya için bir araya geliyor. Gün boyu kuş gözlemleri ve şenlikler yapılıyor. Gözlemciler göçün mucizevî güzelliğini izlerken, kuşların üreme alanlarının, Akdeniz ve Afrika’daki kışlama alanlarının ve göç yollarının korunmasının hayatiyeti konusunda farkındalık yaratılıyor.


Türkiye, özellikle Afrika’dan Avrupa ve Kuzey Asya’ya ulaşan en büyük 2 göç yolunun üzerinde olması sebebiyle çok sayıda kuş türünün var olması için doğal alanlarını korumak konusunda hassas olması gereken bir ülke.  Ancak son yıllarda özellikle doğanın tahrip edilmesi ile sonuçlanan mevzuat değişiklikleri ve Çevresel Etki Değerlendirme raporlarından bile muaf tutularak yapılmaya çalışılan mega projeler gibi yatırımlar yüzünden tüm canlılar büyük bir tehdit altında.

Her geçen gün doğal alanları korumak için kampanyalar başlıyor, davalar açılıyor.  Bu yıl Türkiye’de farklı şehirlerde gerçekleşen 9 etkinlikten birisi de bu kampanyalardan birisine destek vermek üzere, Validebağ Gönüllüleri Derneği ve kuş gözlemcilerle birlikte Validebağ Korusu’nda yapıldı. Yapıılan etkinliklerde gözlemlenen kuş sayısı ise 7116.

Konu hakkında açıklama yapan Doğa Derneği Genel Müdürü Engin Yılmaz “ Bölgemizdeki göçmen kuş türlerinin her yıl iki kere yaptıkları binlerce kilometrelik yolculuklarını, son buzul çağından bu yana sürdürdüklerini söylemek mümkün. Bunun anlamı ise biz insanlardan çok daha önce bu coğrafyada oldukları ve her toprak parçasında,  her su damlasında en az insanoğlu kadar hak sahibi olduklarıdır. 1.Derece Doğal Sit Alanı olarak ilan edilmiş Validebağ Korusu da içindeki çalılıkları, açıklıkları ve ağaçları ile İstanbul halkının ve göç eden kuş türlerinin hakkıdır.” dedi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder