19 Ekim 2014 Pazar

“Türk kumaş sektörü, dünyadaki konumunu Fransa’da ispatladı”Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), moda dünyasının en prestijli fuarlarından olan Premiere Vision Paris ve Texworld  Paris fuarlarına katıldı. 96 Türk firmasının  boy gösterdiği Texworld fuarında UTİB de kendi yayın organı olan Turkish Fashion Fabrics (TFF) Dergisi  ile Türk tekstil sektörünün geldiği noktayı Fransa vitrininden dünyaya sundu.UTİB Başkanı İbrahim Burkay, “Biz Fransa’da katıldığımız fuarlarda dünya tekstilindeki son gelişmeleri takip ederken aynı zamanda, Türk kumaş sektörünün imajını, geldiği noktayı ve markalaşmada öncülük edecek bir konuma geldiğini, kısacası sektörün iddiasını ortaya koyuyoruz” dedi.Moda dünyasının en prestijli fuarlarından Premiere Vision Paris 16-18 Eylül ve Texworld Paris Fuarı 15-18 Eylül tarihleri arasında Paris’te gerçekleştirildi. İpekten örme ve pamuklu  kumaşa, kot kumaşına kadar akla gelebilecek her türlü kumaş çeşidi ve aksesuarların sergilendiği fuarlara, Türkiye 168 Türk firması ile katılım sağladı. Bu fuarlara Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği de tanıtım standı ve yayın organı olan Turkish Fashion Fabrics Dergisi ile katıldı. Türk tekstil sektörünün başarısını dünyaya anlatmak amacıyla yayınlanan dergi, fuara katılan ziyaretçiler ve yabancı firmalar tarafından yoğun ilgi gördü. Dünyanın en büyük moda markalarının yetkilileri, özel tasarımı ve renkli yapısıyla ziyaretçilerin oldukça dikkatini çeken UTİB standını ziyaret ederek, Turkish Fashion Fabrics Dergisi aracılığıyla Türk firmalarını yakından tanıma fırsatı yakaladılar.
Fuarda Messe Frankfurt tarafından Kasım ayında ilk defa düzenlenecek  Texworld İstanbul fuarının yabancı basına tanıtımı da yapıldı.

Basın toplantısında UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin Türkiye tekstil sektörü ve üretim-ihracat potansiyeli hakkında basına bilgi verdi. UTİB Başkan Yardımcısı Pınar Taşdelen Engin: “Bugün üye firmalarımız Rusya, Almanya, Amerika, Romanya, İran, Birleşik Krallık, İtalya, Polonya, Fas, Belçika, Bulgaristan, Mısır, Ukrayna başta olmak üzere tüm kıtalara yayılan 190’dan fazla ülkeye ihracat yapıyorlar. UTİB olarak birçok uluslararası fuarda sektörümüz ve firmalarımızı bir dizi etkinlik ile tanıtıyoruz. Türk Denim ve kumaş üreticilerinin başarılarını desteklemek amacıyla UTİB tüm platformlarda ‘Turkish Blue Sign’ ve “Turkish Fashion Fabrics” markaları altında onları temsil ediyor. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği olarak sektörün nabzını yılda dört defa çıkardığımız TFF Magazin dergimiz ile ayrıca tutuyoruz.

Messe Frankfurt organizasyonları markalarımızın olduğu kadar TFF Magazine dergimizin de tanıtımı için son derece iyi bir platformdur. Biz fuarlara katılan firmaları ve Türk tekstilinin çalışmalarını dünyaya tanıtmak ve sektörün geldiği noktayı göstermek için birliğimizin yayın organı olan Turkish Fashion Fabrics Dergisi’ni yurtdışında düzenlenen fuarlara götürüyoruz. Dergimizi standımıza gelen dünyanın en büyük moda markalarının yetkililerine sunarak Türk tekstil sektörü hakkında onlara a dan z’ye her şeyi anlatıyoruz. Fransa’da katıldığımız fuarlarda özellikle Fransa, Hindistan, İspanya, Pakistan, Çin, Orta Doğu ve Amerika’dan önemli moda markalarının yetkilileri standımıza gelerek dergimizi incelediler. Bizden Türk tekstili ile ilgili detaylı bilgiler aldılar” dedi.

 Ayrıca Pınar Taşdelen Engin “İstanbul artık fuarcılıkta da bir cazibe merkezi. Coğrafi konumu ile bu bölgelerdeki tüm önemli ticaret merkezlerine ulaşım açısından çok uygun bir lokasyonda bulunan İstanbul, dinamik ticaret ortamı,  global hazır giyim kumaşları üreticileri ve hızla gelişen bölgelerdeki satın alıcılar için yeni bir buluşma noktası. Türkiye’nin Doğu Avrupa, Orta Asya, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın kesiştiği noktada yer alması ve uluslararası hazır giyim kumaş üreticilerinin birçoğunun bu bölgeleri henüz yeterince keşfetmemiş olmaları Texworld Istanbul’un önemini daha da arttırıyor. Bu bağlamda fuar Orta Doğu, Doğu Avrupa, Asya, Yakın Doğu ve Rusya’daki büyük ve keşfedilmemiş pazarları da hedefliyor. İstanbul’un 2 havalimanı, dünyada 200 nokta ile bağlantısı olması ve Türkiye’nin pek çok ülke ile vizesiz seyahat olanağı katılımcı ve ziyaretçilere cazip gelen kolaylıklar Texworld İstanbul’u yakın zamanda dünyanın sayılı fuarları arasına alacaktır.” dedi.

Dünya, Türk tekstilinin takipçisi
Hemen hemen aynı tarihler arasında Fransa’da düzenlenen iki fuar hakkında değerlendirmelerde bulunan UTİB Başkanı İbrahim Burkay ise,  Türkiye’nin moda ve tasarımda geldiği noktayı, yenilikçi ve inovatif ürünleriyle fuarlar aracılığıyla dünyanın beğenisine sunduğunu söyledi. Premiere Vision ve Texworld Fuarlarının dünyada tekstil sektöründeki eğilimlerin takip edilmesi ve ülkelerin kendi tasarımlarını göstermesi açısından önemli olduğunu belirtti.

UTİB olarak katıldıkları fuarlar aracılığıyla sektördeki eğilimleri takip etme fırsatı yakaladıklarını kaydeden İbrahim Burkay, “Biz dünya tekstilindeki eğilimleri takip ederken, Türk kumaş sektörünün imajını nasıl geliştirdiğini markalaşmada öncülük edecek bir konuma geldiğini kısacası sektörün iddiasını ortaya koyuyoruz” dedi.

 UTİB Başkanı İbrahim Burkay, fuar sonrası değerlendirmesinde ise şöyle konuştu: “Bildiğiniz gibi, Fransa, kumaş sektörünün hedef pazarları arasında yer alıyor.  Ülkemizin pazardaki prestijini ve hakimiyetini artırmak açısından Fransa’da düzenlenen fuarlar önem taşıyor. 2013 yılında Fransa 4,7 milyar dolar tekstil ithalatı yaptı. Aynı yıl Türkiye’den de 148 milyon dolarlık tekstil ithalatı oldu. Fransa’nın en büyük tekstil tedarikçileri İtalya, Almanya ve Çin’dir. 2013 yılında İtalya bu pazara 928 milyon dolar, Almanya 607 milyon dolar, Çin ise 390 milyon dolar ihracat yaptı.

Bu arada bu pazara en fazla ihracat yapan İtalya, Almanya gibi ülkeler ihraç ettikleri bu ürünlerin önemli bir bölümünü zaten Türkiye’den tedarik ediyor” diye konuşan Burkay, Fransa tekstil pazarının, Türkiye için büyük fırsatlar sunduğunu, Fransa’da düzenlenen Texworld Paris ve Premiere Vision Paris Fuarlarına katılmanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder