4 Ekim 2014 Cumartesi

BORDEAUX VE AKİTANYA BÖLGESİ BÜYÜLÜYORYılda 14 milyon turist çeken ve 95 milyon gecelik konaklamaya ev sahipliği yapan Akitanya Bölgesi büyüleyici mekanlarını keşfetmeye davet ediyor.Türk Hava Yolları’nın yeni başlayan İstanbul-Bordeaux arası uçuşlarıyla Türkiye’ye daha da yakınlaşan Bordeaux ve Akitanya Bölgesi büyüleyici güzelliklerini keşfetmeye davet ediyor

Yılda 14 milyon turist çeken, 95 milyon gece konaklamaya ev sahipliği yapan ve turizm için ortalama 48,500 kişilik istihdam yaratan Akitanya Bölgesi, Fransız kültürü ve hayat tarzının deneyimlenebileceği canlı bir bölge.

Akitanya Bölgesi’nin başkenti ve Fransa’nın 5. Büyük şehri olan Bordeaux, 2007 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine girdi. Fransız mutfağının en güzel örneklerinin sunulduğu şehir gurme ve kültür turizmi kapsamında her yıl pek çok ziyaretçiyi ağırlıyor. Şarap üreticiliği konusunda dünyaca ünlü olan ve ismini şehirden alan şaraplarıyla ünlenen Bordeaux, Fransa’nın en şık ve zarif lokasyonları arasında yer alıyor.

Mutlaka deneyimleyin!
Tarihi ve kültürel mirası, lezzetli mutfağı, ünlü şarapları ve güzellikleriyle ziyaretçilerine keyifli bir deneyim vaat eden Akitanya Bölgesi’nde kaçırmamanız gerekenler:

Dünyanın en ünlü üzüm bağlarının bulunduğu Bordeaux’da bağları gezebilir, üzüm hasatlarına katılabilir ve şarap tadabilirsiniz.

Bordeaux’nun UNESCO listesinde yer alan tarihi alanları ziyaret ederek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Vézère Vadisi, büyüleyici orta çağ kasabası Saint-Émilion, Cro-Magnons’daki prehistorik mağaralar ve Vauban surları gibi unutulmaz mekanlarda tarihin derinliklerinde kaybolabilirsiniz. Lascaux’daki 15000 yıllık resimleri görebilir, “Bastide” adı verilen yerleşimleri gezerek orta çağa tanıklık edebilirsiniz.

Fransız mutfağının en güzel örneklerini tadabileceğiniz Akitanya Bölgesi’ne özel lezzetleri denemeyi unutmayın.  Archachon’un havyar ve istridyesi, Landes ve Dordogne’un kaz ciğeri, Pireneler’den gelen koyun sütüyle yapılan enfes peynirler, Agen’in kırmızı eriği ve Bordeaux’nun canelé tatlısı… Tadı damağınızda kalacak lezzetleri öğrenmek için Michelin yıldızlı şeflerden yemek dersi almanız da mümkün.

Golf, sörf, bisiklet, kano, at binme ve doğa yürüyüşleri gibi birçok aktiviteyle gününüzü renklendirebilirsiniz. Yüksek dağlar ve vadilerle süslenen Pireneler’in eşsiz doğasında kaybolabilir, Pilat Kum Tepesi, Arcachon Körfezi ve birbirine bir boğaz ile bağlı olan Blaye ve Bourg kasabalarını gezebilirsiniz.

Bölgeye özgü festivaller ve oyunlarla bölgenin kültürünü daha yakından tanıyabilirsiniz. İki yılda bir gerçekleştirilen Bordeaux Şarap Festivali’nde Bordeaux ve Aquitaine bölgelerinin şarapların üzüm bağları ve şatoları ziyaret ederek tadabilir, şarabın tarihçesini öğrenebilirsiniz.

Arcachon, Lacanau, Hossegor-Capbreton, Biarritz ve Saint-Jean-de-Luz gibi ünlü sahil kasabalarını gezerek, plajların ve denizin tadını çıkarabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder