4 Ekim 2014 Cumartesi

HENKEL BİR KEZ DAHA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKTE LİDER ŞİRKETLER ARASINDA

Henkel, üst üste sekiz yıldır Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksi’ne girme başarısını gösteriyor. Henkel, üst üste sekiz yıldır hem Dow Jones Sürdürülebilirlik Listesine  (DJSI Dünya) hem de Avrupa Dow Jones Sürdürülebilirlik Listesine (DJSI Avrupa) girmeyi başarıyor. Henkel’in her iki endekste de yer alması, Henkel’in global olarak Ev Ürünleri kategorisinde mükemmel performans gösterdiğinin en önemli kanıtı olarak görülüyor. Söz konusu endeksler, faaliyetlerinde sürdürülebilirlik prensiplerine bağlı kalan şirketleri listeliyor.

S&P Dow Jones Indices ve bir İsviçre ajansı olan RobecoSAM, 2014 yılındaki sürdürülebilirlik değerlendirmelerini açıkladı. Derecelendirmeler; şirketlerin ekonomik, çevresel ve sosyal performanslarına, şirketlerin yönetimine, risk yönetimi uygulamalarına, markalaşmalarına, kaynakların verimliliğine, tedarik zinciri standartlarına ve işçilik uygulamalarına dayanılarak yapılıyor. Dünyanın en büyük şirketlerinin sadece %10’u DJSI Dünya Endeksine seçiliyor, aynı şekilde sadece en büyük 600 Avrupalı şirketin sadece %20’si DJSI Avrupa Endeksine girebiliyor.

Henkel’in Sürdürülebilirlik Konseyi Başkanı ve İnsan Kaynakları’ndan Sorumlu Başkan Yardımcısı Kathrin Menges, konuyla ilgili olarak “Deneyimlerimize dayanarak, bir taraftan işimizi başarılı bir şekilde büyütmeye devam ederken sürdürülebilir gelişmeyi yönlendirecek yeni çözümlere de öncülük ediyoruz. Dow Jones Sürdürülebilirlik Endeksinin ve diğer global derecelendirmelerin sonuçları, iddialı sürdürülebilirlik stratejimizi uygularken doğru yolda olduğumuzun da göstergesi” şeklinde konuşuyor.

Farklı derecelendirme ajansları ve sermaye piyasaları da Henkel’in sürdürülebilir gelişme alanındaki mükemmel performansını fark ediyor. Henkel, üçüncü kez çevresel, sosyal ve yönetimsel kriterler bakımından global lider bir şirket olarak Stoxx ESG Liderler Endeksinde yer aldı. Şirket, geniş çaplı sürdürülebilirlik kararlılığı nedeniyle de 2010 yılından bu yana Global Challenge Index’ine dahil ediliyor. Henkel’in Euronext Vigeo World 120, Europe 120, Eurozone 120 olmak üzere üç yeni endekse daha girmesi de onaylanmış durumda. Henkel ayrıca Oekom Sürdürülebilirlik Endeksinde “En Başarılı Statü”de yer alarak, dünyada kendi sektörünün en iyilerinden biri olduğunu gösteriyor.

Henkel, 2030 yılına kadar ürün ve teknolojilerinin çevresel ayak izini azaltmayı ve yarattığı değeri üç katına çıkarmayı hedefliyor. Bu iddialı hedef, gezegenimizin sınırlı kaynakları içinde toplumun daha iyi bir yaşam sürmesini amaçlıyor. Geçen 11 yıl içinde, şirket enerji ve su tüketimi sırasıyla yüzde 51 ve yüzde 44 oranlarında ve her bir tonluk üretim başına çıkan atık miktarını da yüzde 47 oranında azalttı. Aynı süre içinde, iş kazalarının sayısı ise %90 oranında düştü.


Henkel dünya çapında Çamaşır ve Ev Bakımı, Beauty Care ve Yapıştırıcı Teknolojileri olmak üzere üç iş biriminde lider markalar ve teknolojilerle faaliyet göstermektedir. 1876 yılında kurulan Henkel, Persil, Schwarzkopf ve Loctite gibi tanınmış markaları ile faaliyet göstermekte ve hem tüketici ürünleri hem de endüstriyel alanda, global olarak pek çok pazar liderliği bulunmaktadır. Tüm dünyada yaklaşık 47.000 çalışanı bulunan Henkel, 2013 mali yılında 16 milyar 400 milyon Euro’luk satış ve 2,5 milyar Euro’luk faaliyet karı gerçekleştirmiştir. Henkel imtiyazlı hisse senetleri, Almanya DAX borsa endeksine kayıtlıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder