25 Ekim 2014 Cumartesi

PERİ BACALARI’NDA THE NORTH FACE KAPADOKYA ULTRA TRAİL BAŞLADI

TURİZMİN SESİ
Dünyanın önemli outdoor giyim markası The North Face®, 25-26 Ekim tarihleri arasında, Kapadokya’da gerçekleştirdiği, Kapadokya Ultra Trail Koşu’suna ev sahipliği yapıyor


Maraton mesafesinden (42 km) daha uzun arazi koşuları anlamına gelen “ultra trail”, gece, gündüz koşuların yanı sıra tırmanma  parkurunu kapsayan üç zorlu etaptan oluşuyor.Dünyanın her noktasında spora ve sporculara verdiği destekle ön plana çıkan The North Face®, Kapadokya Ultra Trail ile, sporculara kıran kırana bir mücadele yaşattı. Profesyonel ve amatör yaklaşık 200’e yakın atletin mücadele ettiği zorlu maraton, UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Kapadokya’nın en güzel ve bakir vadilerinden birisi olan Zemi vadisi dahil olmak üzere bölgenin önemli köy ve kasabalarını kapsadı.


Gece Gündüz Zorlu Mücadele…
The North Face® Kapadokya Ultra Trail ,3360 m, 1860 ve 910 m’lik tırmanış patikalarından oluşuyor. Maksimum 22 saat boyunca engellerle dolu 110 km’lik etabı koşan atletlere eşsiz bir deneyim yaşatan maratonda, yarış için özel olarak tasarlanan özel çip sistemi, koşucuların, parkurlarda bulunduğu yer bilgisine her an ulaşılmasını sağlıyor. Öte yandan, Türkiye’nin farklı noktalarında bulunan sporcuların katılım gösterdiğii etkinlikte ise, gerçekleştirilen kısa parkurlu yarışlar, 7’den 70’e her yaştaki koşu tutkunlarının dikkatini çekiyor.The North Face® Kapadokya Ultra Trail Koşusu’na profesyonel atletlerin yanı sıra, amatör koşucular da katıldı. Yarıştan bir gün önce düzenlenen hazırlık kampı, Kapadokya’nın dağlık ve tepelik alanlarının yanı sıra toprak ve taşlık patikalarına alışılmasını sağlıyor.VF Türkiye Pazarlama Müdürü Razan Aykaç, gerçekleşen The North Face Kapadokya Ultra Trail hakkında “The North Face olarak Fransa’da 11 yıldır, dünyaca ünlü atletlerin katılımıyla düzenlenen  UTMB (Ultra Trail du Mont Blanc )’yi organize ediyoruz. Bu sene bu tecrübeyi, Türk ve 20 ülkeden katılım gösteren yabancı sporcularla beraber 200 kişilik bir katılımla The North Face Kapadokya Ultra Trail’e taşıdık. Hedefimiz, bu sene birincisini gerçekleştridiğimiz bu organizasyonu geleneksel hale getirmektir.”dedi.“Ultra Trail” Koşuları…
Ultra Trail koşuları, dünya çapında ve ülkemizde giderek artan ilgi ile popüler doğa sporları arasında yer alıyor. Ultra maraton veya dağ/patika koşuları olarak da adlandırılabilen bu etkinlikler genelde yükseltinin çok olduğu dağlık ve tepelik alanlarda, toprak ve taşlık patikalarda koşulur. Koşucular koşu sırasında ihtiyaç duyabilecekleri temel malzemeleri yanlarında taşırlar. Su, yiyecek, dinlenme ve tıbbi destek gibi ihtiyaçlar için ise koşu parkuru üzerinde belli mesafelerde yer alan destek istasyonlarından faydalanılır. Koşular destek istasyonları dışında konaklama olmayan, süre olarak bir günden uzun olabilmekle birlikte tek etaptan oluşan etkinlikler şeklinde olabileceği gibi, her etap sonunda kamp yapılan ve kamp malzemelerinin de sırtta taşındığı çok etaplı koşular şeklinde de olabilir.


The North Face® Kapadokya Ultra Trail Koşu Programı
110 ve 60 KM Koşu Parkuru
25 Ekim 2014 tarihinde saat 07:00’de start alacaktır.
30 KM Koşu Parkuru
25 Ekim 2014 tarihinde saat 10:00’da start alacaktır.

Parkur Hakkında:
En uzun parkur olan 110 km The North Face® Kapadokya Ultra Trail toplamda 3360 m tırmanış içermekte ve Ürgüp, Ortahisar, İbrahimpaşa, Uçhisar, Göreme, Çavuşin, Akdağ, Ürgüp, Karlık, Mustafapaşa, Ürgüp güzergâhını izlemektedir.

Ürgüp - Zemi vadisi arasındaki 14 km’lik tırmanış etabı kasaba geçişleri haricinde toprak yoldur. Kapadokya’nın en güzel ve bakir vadilerinden birisi olan Zemi vadisinin patikalarından inildikten sonra, Güvercinlik vadisi takip edilerek doğal bir kale olan Uçhisar’a tırmanılacaktır. Uçhisar’dan sonra Aşk Vadisi’ne inilerek, Akvadi üzerinden patika ve toprak yollardan geçilerek Göreme’ye varılacaktır. Göreme içerisinde kısa bir asfalt etaptan sonra peri bacası oluşumlarının en iyi izlenebileceği Kızılçukur ve Güllüdere vadileri takip edilerek Çavuşin üzerinden Akdağ’a çıkılacak ve az eğimli bir tırmanış ile ana istasyon olan Ürgüp’e ulaşılacaktır (62 km, 1850 m tırmanış).

Bu noktadan sonra koşu daha uzun tırmanış ve iniş etapları içermektedir. Katılımcılar ilk olarak Eğrim ve kısa bir inişten sonra koşunun en yüksek noktası olan Avlağı tepelerine tırmanacaklar, yüksek plato üzerinde görece düz bir etabı takiben Küt deresi vadisinin diğer tarafında yer alan Karain köyüne ineceklerdir. İniş görece dik bölümler içermektedir. Karain’den az eğim ile Karlık köyüne ve oradan da tekrar 1500 m irtifada yer alan yüksek platoya tırmanılacaktır. Demsa baraj gölünün görülebileceği plato inişinin ilk kısmı patikasız ve dik arazidir. Sonrasında patika ve toprak yollardan Ürgüp karayoluna inilecek ve kısa bir tırmanış etabından sonra eski Rum evlerinin ve bir kervansarayın bulunduğu Mustafapaşa kasabasına varılacaktır. Mustafapaşa ve Ürgüp arasındaki son etap az eğimli iniştir.

The North Face® Kapadokya Ultra Trail güzergahı üzerinde ara noktalar bulunmaktadır. Bu ara noktalarda zaman tutulacak, ayrıca farklı seviyelerde yiyecek ve içecek imkanı sağlanacaktır. Her bir ara noktaya varış süresi için zaman limitleri belirlenmiştir. Üç koşu parkuru için ayrı ayrı belirlenen zaman limitlerinden sonra ara noktaya varmış olan katılımcıların koşuya devam etmelerine izin verilmeyecektir. Koşucuların 110 km parkurunu 22, 62 km parkurunu 12, 33 km parkurunu ise 6 saat içerisinde bitirmeleri gerekmektedir. Koşular 18 yaş ve üzeri, uzun mesafe koşusu için sağlık engeli bulunmayan herkesin katılımına açıktır.

   Teknik Bilgiler:
   Kapadokya Ultra Trail :
   110 km uzunluğunda ve 3360 m tırmanış içerir.
   Tamamlamak için zaman limiti 22 saattir.
   Parkur ITRA sertifikasına sahiptir. 9 ara istasyon içerir.
   UTMB koşularına 3 puan verir.

   Kapadokya Trail 60K :
   62 km uzunluğunda ve 1860 m tırmanış içerir.
   Tamamlamak için zaman limiti 12 saattir.
   Parkur ITRA sertifikasına sahiptir. 5 ara istasyon içerir.
   UTMB koşularına 1 puan verir.

   Kapadokya Trail 30K :
   33 km uzunluğunda ve 910 m tırmanış içerir.
   Tamamlamak için zaman limiti 6 saattir.
   2 ara istasyon içerir.
   Detaylı bilgiler ve yükseklik profili

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder