23 Ekim 2014 Perşembe

DENİZCİLİK VE LOJİSTİK SEKTÖRÜ ALİAĞA’DA BULUŞUYORLİMAN YÖNETİMİ VE LOJİSTİK ZİRVESİ ALİAĞA’DA BAŞLIYOR
İzmir'in Sanayi ve Deniz Ticaret kenti Aliağa, geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediği “Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi”ne ikinci kez ev sahipliği yapacak. Aliağa Ticaret Odası,  23-24 Ekim tarihlerinde 2.sini düzenleyeceği  “Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi” ile Türkiye'deki ve Dünya’daki sektörün dinamiklerini buluşturacak.Kentteki limanlardan yılda 40 milyon tonun üzerinde elleçlemenin (yükleme boşaltma) yapıldığı Aliağa'da denizcilik ve liman işletmeciliği büyük bir ivme ile gelişiyor. Yılda 5 bin geminin giriş çıkış yaptığı Aliağa'da 2013 rakamlarına göre yılda 10 Milyar 163 milyon 347 bin 534 USD değerinde ihracat yapılıyor. Aliağa’da yapılacak olan zirvede, sektörün durumu,  yerel ve uluslararası pazarda en uygun olacak şekilde liman endüstrisinin nasıl geliştirileceğine dair yeni stratejileri ve teknolojileri gözler önüne serecek.

SEKTÖREL KURUMLARIN İŞBİRLİĞİYLE GERÇEKLEŞECEK
T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Tehlikeli Mal ve Kombine Taşımacılık Düzenleme Genel Müdürlüğü, TURKLİM (Türkiye Liman İşletmecileri Derneği), UTİKAD (Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği) ve Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi'nin desteğiyle gerçekleşecek olan 2. Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi'ne sektörden yoğun bir katılım olacak
Aliağa Ticaret Odası (ALTO) Başkanı Adnan Saka, Zirvede, Aliağa’nın Liman ve Lojistik Alanında Gelişiminin Arttırılmasına Yönelik İhtiyaçları Ve Çözüm Önerileri, Liman Yönetiminde Kombine Taşımacılık ve Gümrük ile Lojistik Köy/Merkez/Üs ve Tehlikeli Madde Lojistiği gibi konuların da ayrıntılı bir şekilde aktarılacağını ifade etti.

ADNAN SAKA: "ALİAĞA LİMANLAR BÖLGESİ DOĞAL BİR LOJİSTİK MERKEZ KONUMUNDA "
Aliağa’nın ülke ve dünya ticaretinden daha fazla pay alabilmesi için geniş bir vizyonla, makro düzeyde çalışmalar yürütmeyi amaçladıklarını dile getiren ALTO Başkanı Adnan Saka, liman ve lojistik konularına geniş bir perspektifle ulusal ve uluslararası boyutta dikkat çekmek istediklerini ifade etti. Aliağa limanlarında gelecek vaadeden müthiş bir potansiyelin olduğuna dikkat çeken Başkan Saka; İzmir ve Ege sanayisinin dünyaya açılan kapısı olan Aliağa limanlar bölgesi doğal bir lojistik merkez konumunda. Aliağa limanları Türk sanayisi için uluslararası pazarlara giriş ve çıkış kapısı durumunda ve Ege Bölgesi’nin 17 milyar dolar olan ihracatının 12 milyar doları Aliağa limanlarından gerçekleşiyor. Bu nedenle Aliağa’daki liman yönetimi ve deniz ticaretindeki gelişmeler sadece İzmir için değil, Türkiye için de çok önemli” dedi.

ADNAN SAKA: “İKİLİ GÖRÜŞMELER İLE TİCARİ BAĞLAR KURULUYOR”
Uluslararası düzeydeki organizasyonların önemini vurgulayan Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “Aliağa’nın daha planlı gelişmesi ve kentin uluslararası bilinirliğinin artması için daha önce 1. ve 2. Uluslararası Demir Çelik Zirveleri ile 1. Aliağa Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesini gerçekleştirdik. Bu zirvelerde demir çelik ile liman ve denizcilik sektörlerinin uluslararası liderlerini üyelerimizle ve ülkemizin dört bir yanından gelen firmalarla buluşturduk. İkili görüşmeler yapmalarını sağladık ve bunun sonucunda ticari bağlar kurduklarını öğrendik. Bu bağlantıların sağlanmasının mutluluğunu yaşıyoruz. 23-24 Ekim tarihlerinde Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi ile birlikte gerçekleştireceğimiz zirvede de benzer hedeflerimiz bulunuyor” diye konuştu.

ADNAN SAKA: “LOJİSTİK KÖY İÇİN EN UYGUN YER ALİAĞA”
ALTO Başkanı Adnan Saka, Ege Bölgesi Limanları için Lojistik Köy kavramının da önemine değinerek Aliağa’nın konumu ve potansiyelleri açısından Lojistik Köy projesine oldukça uygun olduğunu ifade etti. Başkan Saka, Ege Bölgesi’nde Uşak’ta faaliyete geçen, Denizli’de birinci etabı bitirilen, Balıkesir’de ise proje aşamasında olan 3 adet lojistik merkez olduğunu; ancak bu merkezlerin yakın bir limanla bağlantısı olmadığından, uluslararası lojistik merkez özelliklerine sahip olamayacağını belirterek  “Büyük sanayi tesisleri, limanları, enerji üretim tesisleri, İzmir ve Manisa Organize sanayi bölgeleri ile Çandarlı limanına coğrafi yakınlığı açısından Aliağa’nın konumunun iyi değerlendirilmesi gerekiyor. Nemrut limanlarına yılda 5000 gemi geliyor ve yıllık 40 milyon tonun üzerinde yükleme boşaltma yapılıyor. Tüm bu nedenler ile birlikte Aliağa’nın stratejik konumu, ekonomik yapısı ve yatırımcıya sağladığı fırsatlarla lojistik üs olma potansiyeline sahip en uygun yer olduğunu düşünüyoruz” dedi.

SEKTÖR ZİRVEDE BULUŞACAK
Aliağa Ticaret Odası tarafından,  23-24 Ekim tarihlerinde 2.si düzenlenecek olan “Uluslararası Liman Yönetimi ve Lojistik Zirvesi” Türkiye ve Dünya’daki sektörün dinamiklerini Aliağa’da buluşturacak. Zirve, 23 Ekim Perşembe Sabahı saat 09.30’da Aliağa Belediyesi Sosyal Tesisleri’nde 09.30’da protokol konuşmalarıyla başlayacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder