19 Ekim 2014 Pazar

UHKİB, AVRUPA MODASININ ÖNCÜLERİNİ BURSA’DA AĞIRLADI


UHKİB, Patrick Lee Yow ve Carol Morgan'ı Bursalı tasarımcılarla buluşturdu.Küresel piyasada üst düzey rekabetin yaşandığı günümüzde, üyelerinin gücünü artırmaya yönelik eğitimler düzenleyen Uludağ Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), Dünyaca ünlü modacılar Patrick Lee Yow ve Carol Morgan’ı Bursa’da ağırladı.

Dünyanın en ünlü moda okullarından St. Martin’s London School of Arts’ın öğretim üyelerinden Patrick Lee Yow ve Carol Morgan’ı Bursalı tasarımcılar ve öğrencilerle bir araya getirerek, 2016 yılının trendleri hakkında bilgi almalarını sağlayan UHKİB, üyelerinin global trendleri yakından takip etmesini de ayrıca önemsiyor. Bursa’da moda ve marka bilincini daha da yukarıya taşımak amacıyla düzenlenen ve 2 gün süren eğitimin ilk gününde, global moda akımları, bayan giyim trendleri ve aksesuarlar ele alınırken, 2’inci gününde ise, renkler, yeni kumaş trendleri, erkek giyim trendleri ve trend gelişimi gibi konular masaya yatırıldı.

Hedef kitle analizi…
Bir tasarımcının hedef kitlesini çok iyi analiz etmesi gerektiğini söyleyen Patrick Lee Yow, “Dünyanın birçok ülkesine tasarım yaptım ve hepsinin ayrı bir tarzı olduğunu gördüm. Bazı ülkelerde insanlar birbirlerinden etkilenirken, bazı ülkelerde de kimse birbirine benzemek istemiyor. Bu konunun analizinin çok iyi yapılması gerekiyor” dedi.

Kot ve denim önemini yitirmiyor…
Son 5 yıldır yenilenen trendlerin hepsinde geriye dönüş olduğunu da ifade eden Patrick Lee Yow, tasarımcıların her zaman eski kıyafetlerden esinlendiklerini dile getirdi. Günümüzde spor kıyafetlerin de göz önünde olduğunu sözlerine ekleyen Patrick Lee Yow, kot, denim ve çift taraflı kumaşların hiçbir zaman önemini yitirmediğini de söyledi.

Renklerin büyük etkileri…
Güçlü renklerin büyük etkiler yaratacağını savunan Carol Morgan ise, katılımcılara “Müşterilerinizin hayallerini göz önünde bulundurmaya dikkat edin” dedi.
Renklerin, kültürlere göre farklılık gösterdiğini belirten Morgan, ana renklerin yanı sıra, doğal renklerin kullanılmasının önemine de vurgu yaptı.

“Modada her şey detaylarda gizlidir”
“Pazarınızın nerede olduğu tasarım aşamasını doğrudan etkiler. Dolayısıyla renk seçimleri de bu doğrultuda belirlenmelidir” şeklinde konuşan Morgan, moda da detayın önemine dikkat çekerek, “Modada her şey detaylarda gizlidir. En iyi koleksiyonlar, detaya önem veren kişilerin ellerinden çıkıyor” ifadelerini kullandı. Deride kullanılan renklere de çok dikkat edilmesi gerektiğini de söyleyen Morgan, “Deride klasik renkler tercih edilmelidir. Aksi takdirde rengi öldürebilirsiniz” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder