22 Ekim 2014 Çarşamba

TÜRK HAVA YOLLARI ,ANADOLU AJANSI İLE CANLI HABER AKIŞINA GEÇİYOR
Türk Hava Yolları, Anadolu Ajansı işbirliği ile geniş gövde uçaklarında yer alan Global Communication Suite Sistemi aracılığıyla, yolcularına yüksek hızda kablosuz internet ve canlı televizyon hizmeti sunuyor. Türk Hava Yolları artık internet sistemine sahip olan bu uçaklarında, uçuş esnasında yolcularımızın dünyadaki gelişmeleri de takip edebilmeleri adına “Live Text News”, yani canlı haber akışı hizmeti verecek.


Daha önce tüm dünyadaki uçaklara tek bir kaynaktan, ortak olarak verilen “Live Text News” haberleri, bundan sonra Türk Hava Yolları tarafından imzalanan anlaşmayla Anadolu Ajansı’ndan alınacak. Türk Hava Yolları ve Anadolu Ajansı arasında imzalanan sözleşme imzalandığı tarihten itibaren yürürlüğe girecek. Bu sözleşme Türk Hava Yolları’nın hizmeti kullanma süresi boyunca geçerli olacaktır.İki kurum arasında yürütülen projenin sonuçlanması ile Türk Hava Yolları’nın yenilenen uçak içi ekranlarında yolcuların anlık haber almaları sağlanacak. Anadolu Ajansı haberleri yayınlandıktan hemen sonra uydu üzerinden uçak içi ekranlara online olarak ulaştırılacak. Yolcularımızın ücretsiz olarak faydalanabileceği bu hizmet sayesinde, özellikle uzun uçuşlarda Türk Hava Yolları’nın internet sistemine sahip olan uçaklarında uçuş esnasında güncel haberleri okuma fırsatı kazanacak. Böylece yolcularımız havada bile dünyadaki gelişmelerden haberdar olacaklar.

Türk Hava Yolları’na ait uçaklarda yayınlanacak olan haberler 7 farklı kategoride olacak. Bunlar; Genel Haberler, Politika, Ekonomi, Spor, Sağlık, Kültür-Sanat ve Bilim-Teknoloji kategorisinde yer alıyor. Bunun yanısıra günde en az 150 haber uçak içinde yayınlanması planlanıyor. Bu uygulama iki farklı dilde yayınlanacak. Yolcularımız Uçak İçi Eğlence Sistemleri’nin kullanıcı ara yüzünde yer alan ilgili bölümden bu haberleri okuyabilecekler. Sistem ise, Anadolu Ajansı’ndan gelecek haber akışı üzerinden çalışacak. Devamında haberler Panasonic portallarına gönderilecek. Panasonic de bu haberleri uçağın o anda altında uçtuğu uydu üzerinden, mevcut internet sistemli uçaklarımız için kullanılan Ku-Band teknolojisini kullanarak, uçağa iletimi gerçekleştirilecek. Bu hizmet bugün internet sistemine sahip 15 adet Türk Hava Yolları uçağında verilmeye başlanacak. İnternet hizmetine sahip olan tüm uçaklarımızda bu hizmet verilecek olup, 2015 sonunda 29 uçağımızda bu hizmetin genişletilmesi amaçlanıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder