30 Aralık 2016 Cuma

Kosova Cumhurbaşkanı Taçi ATO Meclisi’ne hitap etti

Kosova Cumhurbaşkanı Taçi, Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) 2016 yılı son Meclis Toplantısı’nda Meclis Üyelerine hitap etti. Konuşmasında, Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz gecesi gerçekleştirdiği darbe girişimini hatırlatan Taçi, “Bir ülkenin halkının üstüne gelebilecek hiçbir tank, hiçbir güç yoktur. Türkiye bunu bir kez daha dünyaya gösterdi” diye konuştu.  

“KOSOVA BÜYÜK İMKÂNLAR SUNAN BİR ÜLKE”-
İki ülke ticaret odalarının karşılıklı iş birliğine uzun süre önce başladıklarını ancak somut adımlar atılması gerektiğini belirten Taçi, “İş birliği yolumuz tamamen açıktır. Kosova büyük imkânlar sunan bir ülkedir. Bu imkânları kullanabilirsiniz. Cumhurbaşkanı olarak Kosova halkı adına sizleri davet ediyorum. Kendinizi ülkenizde gibi hissedeceksiniz” diye konuştu. Kosova’nın bölgede en düşük kamu borcuna ve mali istikrara sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Taçi, ülkesindeki yatırım olanaklarından da söz etti. Kosova’da yatırım yapılabilecek en önemli sektörlerin başında bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün geldiğini söyleyen Taçi, Kosova nüfusunun yüzde 34’ünün 18 yaşından küçük olduğunu bildirdi. Taçi, ikinci sırada gelen 150 milyon avroluk enerji sektöründe Avrupa Birliği ve ABD şirketlerinin yatırım yapmaya başladıklarını kaydetti. Kosova’nın madencilik bakımından da çok zengin bir ülke olduğuna işaret eden Taçi, “Gerekli kanuni düzenlemeler yapıldı. Yeni maden ocakları açılması için Kosova hazırdır” dedi. 

“KOSOVA’DA EN ÇOK YATIRIMI TÜRKLER YAPIYOR- 
Cumhurbaşkanı Taçi, Kosova’daki Türk şirketlerinin otobanlar ve büyük inşaatlar yaptıklarına dikkati çekerek, “Türkiye’den gelen yatırımcılar, Kosova’daki en büyük yatırımcılardır. Kosova çekici bir ülkedir ve yatırımlara açıktır” dedi. Kosova Hükümeti’nin bu yıl, hükümete stratejik projelerde büyük şirketlerle doğrudan temasa geçme imkanı veren bir yasa çıkardığını vurgulayan Taçi, bu yasa sayesinde yatırımcıların uzun prosedürlerle uğraşmak zorunda kalmayacaklarını bildirdi. 

Kosova’nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkenin Türkiye olduğunu da hatırlatan konuk Cumhurbaşkanı, “Bundan dolayı Türk halkına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a minnettarım. Türkiye her zaman Kosova’nın yanında ve Kosova ile birlikte hareket etmiştir” dedi.  

ATO Meclis Başkanı Nuri Gürgür de konuşmasında iki ülke arasında derinlikli sosyal ve beşeri ilişkiler bulunduğuna dikkat çekerek, “Kosova halkının Sayın Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’nin başkanlığında sürdürdüğü bağımsızlık ve özgürlük mücadelesi bizler tarafından izlenmiştir. Başarıları için duacı olduk” dedi. Türkiye ile Kosova arasındaki ilişkilerin bugün de dostluk ve kardeşlik ilişki düzeyinde devam ettiğini söyleyen Gürgür, bu ilişkinin siyasi zeminde kalmaması ve yoğunlaştırılması gerektiğini belirti.  

BARAN: “EMANETİNİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran ise konuşmasına Cumhurbaşkanı Taçi’yi kendi dilinde selamlayarak başladı. Seçimlerin ardından ilk meclis toplantısını gerçekleştirdiklerini belirten Baran, “Öncelikle demokratik bir şekilde tamamladığımız seçimde, yüzde yüz katılımla oy kullanan ve hür iradelerini sandığa yansıtan tüm meclis üyelerimize teşekkür ediyorum. Emanetinize sahip çıkacağız” dedi. 

Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Haşim Taçi’yi ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını kaydeden Baran, Taçi’nin Kosova’nın bağımsızlığına kavuşmasında büyük payı olduğunu hatırlattı. “Biz de Ankara iş camiası olarak, Kosovalı kardeşlerimizin bu mücadelesinde, kendilerine hep destek olacak,  yanlarında duracağız” diyen Baran, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmeyi hedeflediklerini söyledi. Baran, Ankara Ticaret Odası ile Kosova Ekonomi Odası’nı kardeş odalar ilan ederek birlikte projeler hayata geçirmek istediklerini de sözlerine ekledi. 

Türkiye’nin gerek ekonomik gelişimi, gerekse jeopolitik önemi nedeniyle tüm terör örgütlerinin hedefi olduğunu vurgulayan Baran, “Ülkemizin 15 Temmuz’da yaşadığı darbe girişimi, tarihimizin en kanlı darbe girişimidir. Milli iradeye ve demokrasiye sahip çıkan bizlerin, milletimizin sayesinde hain FETÖ terör örgütünün bu girişimi başarısız olmuştur” dedi. Türkiye’nin geçmişte Kosova, Bulgaristan ve Makedonya’daki soydaşları sıkıntıya düştüğünde hep duyarlılık gösterdiğini hatırlatan Baran, “Bu kardeşlik hukukuyla biz de sizlerden aynı duyarlılığı bekliyoruz. Yaşadığımız bu ağır süreci doğru bir şekilde anlatmak konusunda desteğinizi bekliyoruz” diye konuştu. Türkiye’nin 2017’den itibaren yeniden ekonomiye ve reformlara odaklanacağını ifade eden ATO Başkanı Baran, “Yeni başarı hikâyelerini birlikte yazacağız” dedi. Toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve diplomatlar da katıldı.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder