27 Aralık 2016 Salı

Turizmin her çeşidini yapabilecek potansiyele sahibiz

Demirtaş: Turizm sektörü desteklenmeli 
TÜROFED Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, umutlarının yurt içi pazarda, fuarlarda ve kongrelerde olduğunu söyledi. Egeli turizmciler, İzmir Ticaret Odası (İzTO) Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’a sektörün sorunlarını anlattı, çözümü konusunda destek istedi

2016 yılını dış pazarlarda ciddi kayıplarla kapattıklarını belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, umutlarının yurt içi pazarda, fuarlarda ve kongrelerde olduğunu söyledi. Fuar turizminin önemine dikkat çeken Demirtaş, döviz sağlayan üçüncü sektör durumundaki turizm sektörünün desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.  TÜROFED Başkan Yardımcısı ve Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, birlik yöneticileriyle İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Ziyarete ETİK Başkan Yardımcıları Şinasi Akçay, Bülent Tercan, Timur Ömür Gönülşen, ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Reyhan Koç, Haluk Alay, Özgür Ardil, Funda Çam, Orhan Belge, Didem Dirik, Hakan Tanık da katıldı.  ETİK üyesi turistik tesislerin aynı zamanda İzmir Ticaret Odası üyesi olduğunu belirten İşler, “Bu şehrin insanlarıyız, paydaşlarıyız. Sektörümüzü, durumumuzu ve duruşumuzu başkanımıza arz etmek istedik” dedi.  ETİK’in ve üst kuruluşu TÜROFED’in çalışmalarına ilişkin bilgi veren Mehmet İşler, İzTO Başkanı Demirtaş’a sektörün sorunlarını, finansman sorununa çözüm arayışlarını ve destek taleplerini aktardı. 

Ülkede yaşanan olumsuzluklar nedeniyle turizm sektörünün yurt dışı pazarlarda ciddi kayıplara uğradığını anlatan İşler, umutlarının yurt içi pazarda, fuarlarda ve kongrelerde olduğunu söyledi. 2016 yılı Türkiye ve İzmir turizm verilerini paylaşan TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, “Egeli turizmciler olarak 40 bin yatağı temsil ediyoruz. 80 milyar dolarlık stok hacmimiz var. İyi niyetliyiz, saygılıyız. Sorunlarımıza çözüm arayışındayız. Sektörümüz zorda. Ciddi destek gerekiyor” dedi.   Turizm sektörünün ülkemize döviz sağlayan üçüncü sektör durumunda olduğunun altını çizen İzTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Egeli turizmcilerin ziyaretinden memnunluk duyduğunu söyledi. “Türkiye’nin tüm ekonomik gücünü bir yerde toplayıp turizm sektörünü desteklemesi, yatak kapasitesini doldurmak gerek” diyen Demirtaş, şu görüşleri dile getirdi:  “Allah’tan Antalya değiliz, kitle turizmi yapmıyoruz. Turizmin her çeşidini yapabilecek potansiyele sahibiz. Yol haritasını birlikte çizelim. Niş konulara girmemiz lazım. Fuar turizmi önemli. Fuarı desteklemek için İzmir Ticaret Odası olarak tüm gücümüzü kullanıyoruz. Konuk heyetleri ağırlıyoruz. Stant bedellerini ödüyoruz. Her ay iki tane fuar olması lazım. İç pazar çok önemli. Tanıtıma ağırlık vereceğiz. Uçak şirketleri yüzde 50 koltuk sayısının altında uçarsa biz karşılayacağız.” 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder