21 Aralık 2016 Çarşamba

Tırport’tan, Dev İşbirliği

Dünya devi Damco, lojistik operasyon yönetiminde Tırport’u seçti
Global forwarding ve tedarik zinciri yönetimi şirketi Damco, Türkiye’deki liman konteyner taşıma operasyonlarını artık Tırport ile yönetecek. Dünyanın en büyük konteyner taşımacılık şirketi Maersk’ün, dünya çapında faaliyet gösteren ve birçok global markaya “tedarik zinciri yönetimi” ve forwarding alanında hizmet veren lojistik firması Damco, Türkiye’deki liman konteyner taşıma operasyonlarının takibini Türkiye’nin Lojistik Teknolojileri StartUp’ı Tırport’a emanet etti.

Konteyner taşımacılığında, dünya pazarının %15,9’una sahip Maersk, bilindiği gibi dünyanın en büyük konteyner taşımacılığı operatörüdür. Dünya devi, global pazarın yaklaşık %15.9’unu elinde bulunduruyor. Maersk Group şirketlerinden olan Damco ise, 130 ülkede, 10 bin personel ile global bir forwarding ve tedarik zinciri yönetimi operasyonu yürütüyor. Damco, Türkiye’de yılda 50 bin adedin üzerinde konteynerin üretim noktalarından ve depolardan, limanlara olan sevkiyatı gerçekleştiriyor. Özellikle ihracat odaklı çalışan ve dünyanın birçok ülkesine ürünlerini gönderen yerel üreticiler, mallarını konteyner taşımacılığında global bir aktör olan Damco’ya emanet ediyor.

2017 dijitalleşme yılı ilan edildi 
Maersk ve Damco firmaları; lojistik operasyonların dijitalleştirilmesi konusunda 2017’yi “dijitalleşme süreçlerinde inovasyon tabanlı yeni hamleler yapma yılı” olarak ilan etti. Geliştirdiği internet ve akıllı telefon tabanlı uygulamalarla, “Yük Veren” ile “Yük Taşıyanları” gerçek zamanlı ve konum esaslı dijital platformlarda bir araya getiren Lojistik Teknolojileri StartUp’ı Tırport; Damco’ya özel geliştirdiği yapay zeka ile desteklenen lojistik operasyon yönetim ve denetim sistemi ile Damco’nun dikkatini çekti.

Anlaşma imzalandı
Tırport ve Damco arasında, 8 Aralık 2016 tarihinde imzalanan anlaşma ile Damco lojistik operasyon yönetimini, Tırport teknolojilerine emanet etti. Mevcutta birçok tedarikçi (taşıyıcı) firması ile çalışan Damco, 2017 başı itibariyle Türkiye’deki liman konteyner taşıma operasyonlarını, Tırport teknolojilerinin rehberliğinde yönetecektir. Damco’ya hizmet veren tedarikçi (taşıyıcı) firmaları, Tırport ile kaynak verimliliklerini ve etkinliklerini arttırırken, maliyetlerini de minimize edecektir.  

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder