20 Aralık 2016 Salı

TAV'ın işlettiği Enfidha Havalimanı'nda kargo uçuşları başladı

TAV İnşaat, Engineering News Record tarafından üçüncü kez havalimanı inşaatında dünyanın en büyük şirketi seçildi.TAV İnşaat, Engineering News Record (ENR) tarafından üçüncü kez havalimanı inşaatında dünyanın en büyük şirketi seçildi. TAV İnşaat'tan yapılan açıklamaya göre, inşaat sektörünün saygın yayınlarından ENR, üstlendikleri projelere göre 2016 yılında her sektörde dünyanın en büyük inşaat şirketlerini belirledi.Türkiye ve bölge ülkelerinde gerçekleştirdiği projelerle öne çıkan TAV İnşaat, "Havalimanı" kategorisinde 2014 ve 2015 yılından sonra 2016 yılında da ilk sırada yer aldı. TAV İnşaat, "Ulaştırma" kategorisinde de ilk 30'daki tek Türk şirketi oldu.

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, konuya ilişkin değerlendirmesinde, ENR listesinde üç yıldır ilk sıradaki yerlerini korumaktan ve Türkiye'nin mühendislik ve müteahhitlikte ulaştığı seviyeyi başarıyla temsil etmekten dolayı gurur ve mutluluk duyduklarını ifade etti.TAV İnşaat olarak İstanbul Atatürk Havalimanı ile çıktıkları yolda havalimanı tasarımı ve yapımına odaklandıklarını belirten Şener, bu alanda uzmanlaşarak tüm dünyada tercih edilen bir marka olmayı hedeflediklerini kaydetti.Şener, "2016 yılında ihalesini kazandığımız Bahreyn Havalimanı Yeni Terminal Binası dahil olmak üzere, Ortadoğu ve Kuzey Afrika'da yedi ülkenin başkent havalimanlarıyla birlikte toplam 16 havalimanı inşa etmiş olacağız. Bu başarının arkasında 30 binden fazla çalışanımızın uzmanlığı ve bilgi birikimi yer alıyor. Dünya pazarlarında tercih edilen bir marka olarak ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam edeceğiz." dedi.

Üstlendiği projelerin sözleşme bedeli 18,5 milyar doları aştı
Bugüne kadar üstlendiği projelerin kontrat bedeli 18,5 milyar doları aşan TAV İnşaat, Türkiye'de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı projelerini gerçekleştirdi.Yurt dışında ise Katar'da Doha, Gürcistan'da Tiflis ve Batum, Tunus'ta Enfidha-Hammamet, Makedonya'da Üsküp ve Ohrid havalimanlarına imza atan şirket, Mısır'da Kahire Havalimanı Terminal 3, Suudi Arabistan'da Medine Havalimanı ve Riyad Havalimanı Terminal 5 projelerini gerçekleştirdi.

TAV İnşaat'ın devam eden projeleri arasında Birleşik Arap Emirlikleri'nde Abu Dabi Havalimanı Midfield Terminal Kompleksi, Bahreyn Havalimanı Yeni Terminal Binası, Cidde Havalimanı SAEI Uçak Bakım Hangarları, Umman'da Maskat Havalimanı pist ve altyapı inşaatları bulunuyor.TAV İnşaat, havalimanlarının yanı sıra ileri teknoloji kullanımı gerektiren akıllı binalar da inşa ediyor. Bu projelerin başında Dubai'de yer alan ve 425 metre yüksekliğiyle bölgenin en yüksek binalarından biri olan Marina-101 Hotel and Residences projesi ile 279 metre yüksekliğe ulaşan ve 4 kuleden oluşan Damac Towers by Paramount projeleri yer alıyor.Fransa'nın başkenti Paris'te Charles de Gaulle Havalimanında Aeroport De Paris Grubu Genel Müdürlük Binası, İstanbul'da ise Emaar Square projesi şirketin devam eden bina projeleri arasında yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder