20 Aralık 2016 Salı

Zorlu Enerji Grubu Başkanı Sinan Ak oldu

Zorlu Enerji Grubu Başkanlığına Aralık 2016 itibarıyla Zorlu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak atandı. Zorlu Enerji Grubu açıklamasına göre, Sinan Ak, elektrik üretimi, satışı ve ticaretinden enerji santralleri inşası, bakımı, onarımı-işletme hizmetleri ve doğalgaz dağıtımı-doğal gaz ticaretine kadar enerji sektöründe geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Zorlu Enerji Grubunun yatırım ve vizyonuna liderlik edecek.

İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümünden 1995 yılında mezun olan Sinan Ak, çalışma yaşamına Evgin Yatırım Menkul Değerler'de yatırım uzmanı olarak başladı. ABD'deki Old Dominion University'de İşletme yüksek lisans programını tamamlayan ve 2000 yılında Zorlu Holding bünyesinde göreve başlayan Ak, 2002 yılına kadar Vestel Komünikasyon'da Finans Şefi, 2002-2006 yılları arasında ise Vestel Beyaz Eşya'da Finans Müdürü olarak çalışmalarını sürdürdü. Ak, 2006 yılında Zorlu Enerji Grubu'na katıldı.

2012 yılına kadar Zorlu Enerji Elektrik Üretim AŞ Finans ve Mali İşlerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcılığı görevini yürüten Ak, Ocak 2012'de Zorlu Enerji Genel Müdürlüğüne atandı. Ak, bu süreçte aynı zamanda Zorlu Enerji Grubu şirketlerinden Zorlu O&M Enerji Tesisleri İşletme ve Bakım Hizmetleri AŞ ve Zorlu Endüstriyel ve Enerji Tesisleri İnşaat Ticaret AŞ'nin de Genel Müdürlüğünü yürüttü.Zorlu Enerji'nin yurt dışı yatırımlarına yön veren Ak, İsrail ve Pakistan'daki operasyonların geliştirilmesinde büyük rol oynadı. Ak, 1 Aralık 2016 tarihinde ise Zorlu Enerji Grubunun Başkanı oldu.

Sinan Ak, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Avrasya, Asya Pasifik, Avrupa, Enerji İş Konseyi, Yurt Dışı Yatırımlar, Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu-Türkiye Bölümü (GÜNDER), Güneş Enerjisi Yatırımcılar Derneği (GÜYAD), Enerji Ekonomisi Derneği ve Elektrik Ticareti Derneği Yönetim Kurulu üyeliklerini de sürdürüyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder