3 Temmuz 2014 Perşembe

ATO’DAN KUZEY IRAK TÜRKMENLERİNE YARDIM ELİ

ANKARA TİCARET ODASI, KUZEY IRAK’A GIDA MADDESİ YÜKLÜ 3 TIR GÖNDERECEK.
 Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclisi, bu yıl Ramazan ayı yardımlarını Kuzey Irak’a çatışmalardan kaçarak sığınan Türkmenlere yapma kararı aldı.

Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, ATO meclisi dün gerçekleştirilen aylık olağan meclis toplantısında,  Kuzey Irak’ta yaşanan çatışmalar ve istikrarsızlıklar nedeniyle Türkmenlerin de içinde bulunduğu bölge halkının yerlerini değiştirme zorunda kaldıklarına dikkat çekilerek, Kuzey Irak’a gıda yardımı yapılmasına karar verildiği bildirildi.

ATO Meclisi’nin kararı hakkında Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’la görüşme yaptıklarını belirten ATO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci,  “Kuzey Irak’ta yaşanan gelişmeleri hepimiz endişeyle takip ediyoruz. Orada bulunan soydaşlarımızın durumu hepimizi üzüyor. İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı, birlik,  beraberlik ve yardımlaşma ayıdır. Ramazan ayını vesile ederek, Kuzey Irak’taki sıkıntıların bir nebze olsun dindirilmesine katkı sağlamak istedik” dedi.

-YARDIMLAR AFAD ARACILIĞIYLA YAPILACAK-
ATO olarak Kuzey Irak’a yardımı AFAD (Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) aracılığıyla bölgeye göndereceklerini duyuran Bezci, “AFAD Başkanı Dr. Fuat Oktay’la konuştum. Kuzey Irak’ta AFAD görevlilerinin yardımlar için koordinasyon sağladığını öğrendim. Sayın Başkan bizim yardımlarımızı da seve seve ulaştıracaklarını iletti” dedi.

-GIDA YÜKLÜ 3 TIR-
ATO Meclisi’nin Kuzey Irak’a göndereceği ayni yardımın  şeker, un, yağ, zeytin, makarna ve benzer ürünlerin bulunduğu gıda kolilerinden oluştuğunu bildiren Bezci, “Her biri 1000 koli taşıyacak 3 tırla yardımlarımızı Kuzey Irak’a göndereceğiz. ATO Meclisi olarak zor günler geçiren Türkmen kardeşlerimize bir nebze olsun destek vermek istedik. ” diye konuştu.

Bezci, şahsi olarak kendisinin ve ATO meclis üyelerinden bazılarının da ayrıca Kuzey Irak’a 100’er kolilik gıda yardımı göndereceğini belirtti.  ATO meclisinin bu yardımının örnek olmasını dileyen Bezci, şunları söyledi:

“Ramazan ayının güzelliklerinden ve hayatımıza getirdiklerinden biri de yardımlaşma ve dayanışmadır. Kardeş olmanın sıcaklığını kalplerimizde hissettiğimiz şu günlerde dünyanın neresinde olursa olsun yaşanan acılar, gözyaşları ve zulümlerin son bulmasını diliyoruz. Bu vesileyle Türk ve İslam dünyasının Ramazanını kutluyor, bu kıymetli günlerin dünyamıza ve tüm insanlığa barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder