19 Temmuz 2014 Cumartesi

Robert ve Carmen Geiss ,Türkiye’de turizm sektörünün geleceği çok parlak dedi

Türk otellerine büyük övgü

Almanya’nın ünlü TV programcılarından Robert ve Carmen Geiss, turizmin ve otellerin her geçen gün daha geliştiğini ifade ederek, Türkiye’de turizm sektörünün geleceğinin çok parlak olduğunu kaydetti. Almanya’nın RTL televizyon kanalında Geissen Familie adlı program yapan Robert ve Carmen Geiss, Türkiye’de turizmin son 30 yıl içinde inanılmaz bir şekilde geliştiğini vurguladı. Manavgatlı Taş ailesine ait Stone Grup otellerinde çekimler yapan ve Adam &Eve otelinde kalan Robert ve Carmen Geiss çifti gördükleri karşısında çok şaşırdıklarını kaydetti. 1986 yılında bu yana İstanbul’a geldiğini söyleyen Robert Geiss, İstanbul’un o zamanlarda büyük olmasına rağmen gelişmediğini ifade ederek; “Bugün İstanbul’da tüm uluslar arası otel zincirleri, restorantlar, diskotekler mevcut.


Aynısını şimdi Antalya’da da yaşıyorum . Antalya’da Dubai’de olduğu gibi çok güzel ve lüks oteller var. Sahil şeritlerine ve İstanbul’a bakıldığında Türkiye oldukça gelişmiş. Bodrum’dan Side’ye otomobille sahilden geldim. Ben Bodrum ile Side arasında bu kadar müthiş oteller olduğunu tahmin etmemiştim, hayran kaldım” dedi.


Side’ye ilk defa 23 yıl önce geldiğini belirten Robert Geiss, “O zamanlar, bugüne göre hemen hemen hiç turizm yoktu. Eskiden kendi başına tatil yapanlar vardı. Bugünkü gibi bu kalitede oteller yoktu” diye konuştu. Son 20 yılda Türkiye’nin turizmde standartlarını çok yükselttiğini vurgulayan Geiss, “Artık İspanya ve italya’ya rağmen Türkiye kendini kabul ettirdi. Hatta Türkiye’de 5 yıldızlı otel  standtarları çok yükseldi. Turizm yoğunluğu rahat bir şekilde kaldırabiliyor. Ben Türkiye’de turizm sektörünün geleceğini çok parlak görüyorum. Antalya’da yaz aylarında 40, kış aylarında 20 derece sıcaklık ve bu güneş olduğu sürece turizm gelişerek devam eder” dedi.


Alman RTL kanalında hazırladıkları ‘Geissen Doku Soap’ adlı program için eşiyle birlikte bütün dünyayı gezdiklerini ifade eden Robert Geiss, “Biz hemen hemen bütün dünyayı dolaştık. Örnek verecek olursam, Dubai son derece lüks. Ama orada sadece kum var, başka bir şey yok. Antalya’da Side’de, Bodrum’da bu lüks ve kumun yanı sıra kültürel bir çekicilik mevcut. Örneğin Side’nin tarihi 2 bin, 3 bin sene öncesine uzanıyor. Antik kent olarak, doğal, tarihi ve kültürel miras olarak bütün dünyaya sunulacak çok fazla ürünü var. Bunların iyi işlenmesi gerekiyor” dedi.  Bodrum’la Side arasında gördüklerinin bu anlamda kendini çok şaşırttığını ve hayran kaldığını vurgulayan Geiss, “Ama biz sadece İstanbul’u ve sahil bölgelerini gördük. Türkiye’nin diğer yerlerini bilmiyoruz. Eminim oralarda da çok daha ilginç konular vardır” diye konuştu.
Uzun süredir Fransız rivierası Cote D’azur’de yaşadıklarını kaydeden Robert Gaiss, “1986 yılında İstanbul’a geldim. Hatta Ataköy’de daire tutup bir süre kaldım. Şimdi ticari işlerimden dolayı her ay İstanbul’a geliyorum. İstanbul’a 3’ncü havalimanı ve köprü yapılıp ulaşım rahatlarsa yerleşebiliriz. O zaman her hafta sonu Antalya’ya dinlenmeye kesinlikle geliriz” dedi.


Carmen Geiss’te Türkiye’de turizmin özellikle Alman turistler için misafirperverlik olduğunu ifade ederek; “Maalesef bunu diğer yerlerde göremiyoruz” dedi.  Kendilerinin ünlü oldukları için her yere gidemediklerini kaydeden Carmen Geiss, “Normal insanlar için nerden gelirse gelsin, İsviçre, Avusturya, Rusya, İngiltere’den, yani kendini her yerde gösterebilen insan için Türkiye süper bir yer, fiyat ve hizmet kalitesi çok iyi” dedi.  Geiss, kendisinin Türk mutfağına hayran olduğunu ifade ederek, “Türkiye’de otelleriniz ve restoranlarınız çok güzel, çocuklar ve büyükler için sunulan aktiviteler müthiş” dedi.  Rlaks danışmanlık firması sahibi Barış Tanrıverdi, Robert Geiss’in Türkiye’den çok etkilendiğinin herhalinden belli olduğunu kaydederken, Meeting point’in Antalya direktörü Kamil Özil’de, Türk turizminin gelişmesi için dünyanın çeşitli ülkelerinden ünlüleri en iyi şekilde misafir etmeye devam edeceklerini kaydetti.
Mithat Abakan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder