14 Temmuz 2014 Pazartesi

Kleopatra Engelsiz Halk Plajı yoğun ilgi görüyor

Hayat herkese güzel
Tatil için geldiği Alanya’da tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin denize girebildiklerine tanık olan Norveçli tatilci Gjerde, “Alanya’ya olan saygım ve güvenim bir kat daha arttı” dedi.


Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın finansman desteğiyle Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) ve Alanya Belediyesi işbirliğinde inşa edilen Kleopatra Engelsiz Halk Plajı yoğun ilgi görüyor.
'Her Kulaç Bir Hayat' projesiyle spor yaparak aktif yaşama katılmaları amaçlanan engelliler, kendileri için özel tasarlanan tekerlekli sandalyelerle denize girerek serinliyor.


Proje kapsamında yüzme eğitimi gören 10 engelli, Kleopatra Engelsiz Halk Plajı'nda denize girdi. Kış aylarında kapalı yüzme havuzunda eğitim alan engelliler, yazın ise denizde eğitime devam ediyor. Uzman Fizyoterapist Erdem Demir gözetiminde, kendileri için özel hazırlanan tekerlekli sandalyeler yardımıyla denize giren engelliler, haftada bir gün yapılan eğitimlerle spora ve sosyal hayata teşvik ediliyor. Hava sıcaklığının 34, deniz suyu sıcaklığının 27 derece ölçüldüğü Kleopatra Plajı'nda yüzen engelliler hem spor yapıyor hem de serinleme şansı buluyor.


Yüzmenin engelliler için hem psikososyal hem de fiziksel açıdan çok yararlı bir aktivite olduğunu belirten fizyoterapist Demir, "Engelli dostlarımızın fiziksel kapasitelerini değerlendirerek, onları spora, dolayısıyla da sosyal hayata teşvik ediyoruz. Gerekli güvenlik önlemleri alındıktan sonra her türlü travma riski minimize edilerek eğlenceli spor faaliyeti gerçekleştiriyoruz" dedi.


Norveç’ten arkadaşlarıyla birlikte Alanya’ya tatile gelen ve plajda tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin denize girdiğine tanık olan Frants Simon Gjerde (20) ise engelli bireylerin Alanya’da özgürce denize girebildiklerini görmekten mutlu olduğunu dile getirerek, “Dünyanın birçok ülkesinde tatil yaptım. Fakat her yerde bu tip olanaklar bulunmuyor. Böyle alt yapıların plajlarda bulunması çok önemli. Alanya’ya olan saygım ve güvenim bir kat daha arttı” dedi.Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü Münir Altıoğlu ise kurumların ahenk içerisinde çalışarak alternatif turizm alanında Alanya'da önemli projelere imza attıklarını söyledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder