17 Temmuz 2014 Perşembe

YÖRÜK PARKI KAHVERENGİ TABELA İSTİYOR


Halil ÖNCÜ-KEMER
Antalya’nın Kemer İlçesinde yer alan ve bölgedeki Yörük yaşamı ve kültürünü tanıtan yaşayan açık hava folklor müzesi ve temalı park niteliğindeki Yörük Parkı,  Kemer kent girişlerinde ve şehrin içindeki yönlendirme tabelalarında isminin yer almasını istiyor. Yörük Parkının 1980’li yılların başından bu yana bölgede turizm adına çok önemli bir yeri olduğuna ve Kemer’in simgesi haline geldiğine dikkat çeken Yörük Parkı Sahiplerinden Cemal Şahin İyicil, Kemer girişlerine ve Kemer merkezine kahve renkli tabelada beyaz harflerle Yörük Parkı tabelasının yazılmasının gerekliliğini ifade etti.


Tabelalar ve benzeri yönlendirici tanıtım panoları yörede hareketliğin sağlanması açısından son derece yararlı!
Cemal Şahin İyicil yaptığı açıklamada, “ Tabelalar ve benzeri yönlendirici tanıtım panolarının yörede hareketliğin sağlanması açısından son derece yararlı ve gerekli olduğu aşikârdır. Bu uygulamanın başta Kemer girişlerinden başlayarak Kemer caddelerinde de devam etmesinin Kemer’e sınırlı sürede kalmak için gelen tatilcilerin ve ziyaretçilerin Kemer’in güzelliklerinden yararlanmasını olanaklı kılacaktır. Misafirler bu sayede Kemer’de geçirdikleri zamandan daha memnun bir şekilde ülkelerine döneceklerdir. Tanıtıcı tabelalar Kemer’in içinin canlanmasını ve dolayısı ile Kemer çarşısının canlanmasını sağlayacaktır. Kahverengi üzerine beyaz yazılarla Kemer’in otellerinin ve Yörük Parkı yönlendirmesinin en başından en uç noktasına kadar devam etmesi gerekmektedir. Bu sayede Kemer’in turizm destinasyonu olduğu vurgusu yapılarak bu vurgulama ve yönlendirme D 400 karayolu üzerinden geçen herkes tarafından bir kez daha görülecektir” dedi.


Yönlendirmeler yapılırken güzergâhlarda ulaşımın kolaylaştırılması, Kemer’in içerisindeki sirkülâsyonun sağlıklı ve canlı tutulmasını sağlayacağına inandığını da ifade eden İyicil, “Kemerin en başından Kemer'in en ucundaki Yörük Parkı'na ulaşan ziyaretçi Kemer’in içinden geçecektir. Ancak; ziyaretçilerin Yörük Parkı'na Kemer Koyu'na ulaşırken karmaşık aşamalardan geçmesi Kemerin  kültürel ve doğal değerlerini görmesini, tanımasını engellemekte bununla kalmayarak Kemer içindeki dolaşımın azalmasına da neden olmaktadır” diye konuştu.

Gerek insanların Yörük Parkı'na ulaşırken gerekse Yörük Parkı etrafından denize girilmesi için yol üzerindeki ve denizdeki blokajların kesinkes kaldırılması gerekmektedir.Yörük Parkına ulaşımın zaten birçok yönden handikaplı ve blokajlı bir durumda olduğuna dikkat çeken İyicil, bu durumu, buna bağlı ve diğer sorunları ve çözümlerini şu şekilde dile getirdi:“Yörük Parkı'na gelen araçlar Özkaymak Otel Otelin önünden hemen düz devam etmek varken; önce sağa, sonra sola, daha sonra tekrar sola döndürülmektedir. Tabiri caizse sağ kulak sol elle tutulmaktadır. Ayrıca bu güzergah üzerinde tur otobüslerinin sıkıştırması ile yol kapatılmakta baskılanmaktadır. Otoparka ulaştıktan sonra ise yolun devamı bir muammadır. En son Yörük Parkı'na ulaşımı araç ile sağlayan yol da araç trafiğine kapatılmıştır. Bütün bunlar turizme darbedir. Gerek insanların Yörük Parkı'na ulaşırken gerekse Yörük Parkı etrafından denize girilmesi için yol üzerindeki ve denizdeki blokajların kesinkes kaldırılması gerekmektedir.

 Namaz kılmak serbest ancak camiye girmek yasaktır durumunun ortadan kaldırılması gerekmektedir. Şöyle ki; Kemer turizmi için hayati öneme sahip Kemer Koyu’nun tekne kargaşasından çıkarılması burada uzun zamandır bekleyen hizmet ünitelerinin hayata geçirilmesi ile kendiliğinden sağlanacaktır. Başka bi yere alınacak teknelere de ciddi anlamda potansiyel yaratacak bu çalışma ile herkes rahat bir nefes alacaktır. Bu efsanevi güzelliğin kültürümüzle birleştirilerek akılcılıkla desteklenmesi bölgemiz adına da ülkemiz adına da büyük önem taşımaktadır. Nitekim kamuya açık çalışmalarımızın engellenmemesi gerekmektedir. Kısaca, burada birçok sorunun çözümü projelerimizin hizmete başlaması ile mümkün olabilecektir”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder