1 Temmuz 2014 Salı

POLONYALI CAZCILAR İSTANBUL CAZ FESTİVALİ’NDE21. İstanbul Caz Festivali, Polonya çağdaş caz müziğinin dünyaca ünlü ustalarını ağırlıyor
“Polonya-Türkiye Diplomatik İlişkilerinin 600. Yılı” nedeniyle düzenlenen kültür programı kapsamında, 21. İstanbul Caz Festivali, Polonya çağdaş caz müziğinin dünyaca ünlü ustalarını ağırlıyor. Festival’de, 3 ve 5 Temmuz 2014 tarihlerinde, “Możdżer Danielsson Fresco Trio”, “Tomasz Stańko Quartet”, “Avrupa Caz Kulübü: Stryjo feat. Fakih Kıdemoğlu” ve “Parklarda Caz: Mitch & Mitch with Their Incredible Combo” konserleri gerçekleşecek.


21. İstanbul Caz Festivali bu yıl, Polonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. Yıl kutlamaları etkinlikleri kapsamında Adam Mickiewicz Enstitüsü'ne bağlı bir dijital platform olan Culture.pl ile işbirliği içinde Polonya cazcılarını konuk ediyor.Polonya caz dünyasının son 10 yıldaki en büyük keşfi olarak kabul edilen LeszekMożdżer, İsveçli kontrbas sanatçısı Lars Danielsson ve İsrailli vurmalı çalgılar ustası Zohar Fresco’dan oluşan  “Możdżer Danielsson Fresco Trio” 3 Temmuz Perşembe günü saat 21:00’de, Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda sahneye çıkacak. Avrupa ve dünya cazının yaşayan en önemli isimlerinden Tomasz Stańko, ise “Tomasz Stańko Quartet” ile festivale konuk oluyor. Avrupa’nın ilk “free jazz” trompetçisi olarak tanınan Stańko, Avrupa’nın en özgün caz müzisyenleri arasında yer alıyor. Bugüne kadar 37 albüm çıkartan, birçok film ve tiyatro oyunununmüziklerine imza atan Stańko, günümüz caz sahnesinin en yaratıcı isimleri arasında gösteriliyor. Stańko, konserinde, Slav melankolisini İstanbul’a taşıyacak.Stryjo, Salon İKSV’de Avrupa cazının sınırlarını zorlayacak
3 Temmuz Perşembe günü saat 21:30’da, “European Jazz Club – Avrupa Caz Kulübü” konserleri kapsamında, Polonyalı grup Stryjo, elektroakustik müziği geleneksel enstrümanlar ile yaratıcı bir şekilde yorumlayan neyzen Fakih Kıdemoğlu ile bir araya geliyor.  “Avrupa caz sınırlarını kıran üçlü” olarak kabul edilen ve doğaçlamaya öncelik veren tarzlarıyladikkat çeken grup,  Nikola Kołodziejczyk (piyano), Maciej Szczyciński (bass) ve Michał Bryndal (davul)’dan oluşuyor.
Klasik müzikten beslenen, folk, flamenko, disco ve dünya müziklerinden ezgiler taşıyan Stryjo, Fakih Kıdemoğlu’yla birlikte Japon üflemeli çalgısı shakuhachi, ney, saksafon ve saron eşliğinde Salon İKSV’de dinleyicilere özel bir müzikal deneyim yaşatacak.

Mitch & Mitch fenomeni, “Parklarda Caz”a geliyor
Festival kapsamında bu yıl ilk kez gerçekleştirilecek “Parklarda Caz” etkinliği ileİstanbullular, 5 Temmuz Cumartesi 18.00’den itibaren Nişantaşı Sanat Parkı ve çevresinde açık havada caz keyfi yaşayacaklar. Ücretsiz gerçekleştirilecek etkinlikte, 9 kişilik Polonyalı topluluk Mitch & Mitch with their Incredible Combo ( Mitch & Mitch ve Olağanüstü Caz Topluluğu) sahnede olacak. 2002 senesinde kurulan topluluk, grup üyelerinin kendilerine taktıkları, Serious Mitch, Reverend James Boned Mitch, Mad Mitch, Mitch The Kid gibi ilginç lakaplarla da dikkat çekiyor. Grup, Amerikan folk ve batı etkisindeki tarzlarını İtalyan şarkıları, Japon türküleri, porno film müzikleri, samba ve mambo ile harmanlıyor.
Polonya ve Türkiye diplomatik ilişkilerinin 600. Yıldönümü” nedeniyle tüm sene boyunca gerçekleşecek etkinlikleri görmek için http://turkiye.culture.pl/tr  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Culture.pl ve Adam Mickiewicz Enstitüsü hakkında:
Culture.pl, Adam Mickiewicz Enstitüsü tarafından 10 yılı aşkın bir süredir yürütülen, Polonya kültürel etkinliklerini uluslararası zeminde tanıtmaya odaklanan dijital bir platform. Culture.pl, ilgilenenlere, Polonya kültürü, kültür kurumları, sanatçıları ve sanatı üzerine kaleme alınan makale ve bilgilendirici metinlerin yanı sıra düzenlenen uluslararası etkinlikleri de yakından takip etme fırsatı sunuyor. Adam Mickiewicz Enstitüsü, Polonya kültürünü dünyaya tanıtmayı amaçlayan ve bu bağlamda uluslararası kültür kurumları, galeri, tiyatro ve festivallerle birlikte çalışan bir kurum.

Projelerinde Türkiye’den Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi, Pera Müzesi, Istanbul Modern, CerModern, İstanbul Teknik Üniversitesi, Istanbul Kültür Sanat Vakfı, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı, SALT gibi pek çok kurumun yanı sıra Bozar, La Monnaie, Edinburgh UluslararasıFestivali, Southbank Centre, Barbican Centre, Whitechapel Gallery, Londra Tasarım Festivali, Martin Gropius Bau, Teatro Real, Puşkin Güzel Sanatlar Müzesi, Brooklyn Academy of Music ve Lincoln Center gibi uluslararası kültür-sanat kurumları ile işbirliği içinde çalışıyor. Pek çok ülkede önemli kültürel etkinlikler düzenleyen Adam Mickiewicz Enstitüsü’nün projeleri arasında, "İsrail Polonya Yılı”, "İngiltere Polska Yılı”, “Polonya AB Dönem Başkanlığı Uluslararası Kültür Programı Kültür Orkestrası”, “Polska Müzik” ve “Proje Asya” yer alıyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder