24 Nisan 2015 Cuma

Çiğdem Dinç, Turizmin Geleceği Teknolojide Olduğu Mesajını Verdi

21 Nisan 2015 Salı günü Özyeğin Üniversitesi Otel Yöneticiliği Bölümü öğrencilerinin yürüttüğü kulüp Turizm Haftası vesilesiyle bir panel organize edilmiştir. Türkiye’den yaklaşık 20 üniversitenin öğrencilerinin katıldığı bu etkinlikteki  Turizmin Geleceği ile ilgili değişik konulu oturumlarda da sektörün farklı kesimlerinden konuşmacılar turizmin geleceği ve gençlere sunduğu fırsatlar hakkında konuştu.


Turizm ve Gençler konulu panelde konuşan Çiğdem Dinç'in genç turizmci adaylarına “Gelecekte Bir Gelecek” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Sunumda mezun olduktan sonra da tüm iş ve özel hayatları boyunca eğitim ve öğrenmenin devam edeceğini ve turizmin geleceğinin teknolojide olduğu mesajını verdi. Eğitimin hayata hazırlanma değil, hayatın kendisi olduğunu da sözlerine ekledi. İş hayatına atılmadan önce özellikle staj döneminde yaşadıkları deneyimlerin onları gerçek iş hayatına hazırlayan bir dönem olduğu için bu süreçte ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına özen göstermelerinin önemini dile getirdi. İş hayatı ile özel hayatı arasında kuracakları dengenin tüm hayatlarını olumlu etkileyeceğini ve eğer severek yapacakları bir işi kendilerine seçerlerse de, hayatları boyunca mutlu bir yaşam sürebileceklerini söyledi. İş hayatının, insan hayatının bir nevi yaşam tarzı olacağı için hayat dengesi ile mutluluğu bulabileceklerini belirtti.

Turizmin tüm dünyadaki ülkelere hizmet eden bir endüstri olduğunu ve elli ayrı alt sektöre de katkı sağlayan, sektör çalışanlarına da sayısız fırsatlar sunan bir sektörde oldukları için ve turizmin aslında hayatın kendisi olduğunu ve  bu konuda eğitim aldıkları içinde kendilerini şanslı hissetmelerini söyledi. Turizmin geleceğinin teknolojide olduğu ve artık sosyal medyanın gelişmesi ile kişisel deneyimlerin paylaşımının tatilcilerin ihtiyaç analizlerini kolaylaştırdığını belirtti. Artık turizm programlarının kişilerin mesleklerine göre ve deneyim ihtiyaçlarına göre parlak fikirlerle harmanlayarak ve hatta sanki bir film senaryosu imiş gibi kurgulanarak müşterilere sunulacağına dikkat çekti.


Bu fark yaratan kişiye özel deneyim paketlerinin bir çoğu da digital sunumlarla tanıtılabileceğini belirtti. Sosyal ağlardaki bilgiler sayesinde de pazarlama stratejileri geliştirilecektir.  Sürdürülebilir turizme önem veren destinasyonlarda gelecekte daha çok popüler destinasyonlar olacaktır. dedi.
Şuanda salonda bulunan öğrencilerin; Y kuşağı olduğunu ve bu kuşağında  Türkiye nüfusunun %35'ini oluşturduğunu belirtti ve bu kuşağa vereceği tavsiyesi şöyle oldu:  ''En iyi bildiğiniz işi yapın, fark yaratın, birlik olun, kişisel ağlarınızı güncelleyin, sevdiğinizi düşündüğünüz işi bulup uzmanlaşın ve  bu sayede de başarıyı yakalayabileceksiniz.'' Lütfen Pablo Picasso'nun şu sözünü aklınızda tutun diğer tavsiyesi idi;  ''Hayal ettiğiniz her şey, aslında gerçektir.'' ''Güzel bir gelecek sizleri bekliyor, yolunuz açık olsun''  ise Çiğdem Dinç'in sunumunda verdiği son mesajı  idi.


Özyeğin Üniversitesi Çiğdem Dinç katılımı dolayısıyla palketle ödüllendirildi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder