28 Şubat 2015 Cumartesi

CarrefourSA 2014 yılında 100,5 milyon TL kar etti, 2015’te “vites” büyütecek

2014’ü “sıçrama yılı” olarak ilan eden CarrefourSA, 2015 yılını “vites büyütme dönemi” olarak belirledi. Türkiye’deki 20’nci yılını geride bırakan CarrefourSA, yeni dönemle birlikte 2014 yılında satışlarını yüzde 20 artırarak cirosunu 3,1 milyar TL’ye, net karını da 100,5 milyon TL’ye ulaştırarak beş yıl sonra kar açıkladı.


Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, başarıya giden yolda doğru adımları attıklarını belirterek; “Daha yolun başındayız, hedefimiz Sabancı Holding’in gücü ve Carrefour Grup’un perakendedeki deneyimi ile tüketicinin kalbinde bir numara olmak” dedi.

CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “CarrefourSA olarak yaptıklarımızı yapacaklarımızın teminatı olarak görüyoruz. “Sıçrama yılı” olarak tanımladığımız 2014’ün ardından 2015 yılını da “vites büyütme” dönemi olarak ilan ediyor ve 2014’te elde ettiğimiz başarıya benzer, kayda değer bir karlılık ve ciro artışı bekliyoruz. Buna göre 2015'te satışlarımızı 2014'e oranla yüzde 30 artıracağız. Hedefimiz 2015 sonunda 4 milyar TL ciroya ulaşmak. Bu sene, Türkiye’nin dört bir yanında 200 yeni market açarak 2500 kişiye istihdam sağlayacağız” şeklinde konuştu.

CarrefourSA Yıllık Değerlendirme Toplantısı, Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer ve CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane’nin katılımıyla 24 Şubat 2015 tarihinde Sabancı Center’da gerçekleşti. Toplantıda, Haluk Dinçer ve Mehmet T. Nane, CarrefourSA’da sürecin Sabancı Holding’e geçmesiyle elde edilen başarılar ve 2015 yılında atılacak adımları paylaştılar.

Haluk Dinçer: “Hiç kaybetmediğimiz heyecanımız ve sektördeki köklü geçmişimizle çok kısa sürede Türkiye’nin lider markası olacağımıza inanıyoruz”

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, Dünya ve Türkiye ekonomilerini değerlendirdikten sonra Sabancı Holding olarak sektörün tam olarak bekledikleri gibi büyüdüğünün altını çizerek 2015 yılında da bu büyümenin devam edeceğini öngördüklerini vurguladı. Haluk Dinçer, modern perakende pazarının toplam perakende pazarı içinde yüzde 35 – 40’lık gibi bir payı teşkil ettiğini dile getirerek sektörde markalar arası satınalma veya birleşmelerin yaşandığını, bu çerçevede de Ocak ayında İsmar Marketler Zinciri’nin 26 marketini bünyelerine kattıklarını ve bu marketlerin CarrefourSA’nın organize perakende sektöründeki konumunu daha da güçlendireceğine inandıklarını belirtti.

2014 yılının CarrefourSA adına gerçek anlamda “diriliş ve sıçrama yılı” olduğunun altını çizen Haluk Dinçer, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl bize başarıyı getiren başlıca etmenler arasında doğru lokasyonlarda doğru market yatırımları, insan kaynaklarına ve teknoloji kökenli perakendeye verdiğimiz önem ve tedarikçilerimizle olan ilişkilerimizi sadeleştirmemiz yatıyor. Büyüme, market konsepti, insan kaynakları ve teknolojik altyapı alanlarında toplam 165 milyon TL yatırım gerçekleştirdik. 2014 yılında 127 yeni marketi hizmete açarak, bugün 41 ilde toplam 366 marketle ülke çapında hizmet veriyoruz. Zor geçen bir yıla rağmen CarrefourSA’nın geleceğini daha da parlak kılacak önemli yatırımlar ve insan kaynağını güçlendirecek atılımlar gerçekleştirdik. CarrefourSA’yı geleceğe taşıyacak tüm bu yatırımlarımızın meyvelerini kısa vadede almaya başladık. Geçen yılki net satışlar ile karlılık seviyemiz, market açılışlarımız ve mutlu müşteri geri bildirimleri gösteriyor ki başarıya giden yolda doğru adımlar atıyoruz. Ancak daha yolun başındayız, hedefimiz Sabancı Holding’in gücü ve Carrefour Grup’un perakendedeki deneyimi ile tüketicinin kalbinde bir numara olmak.”

CarrefourSA’nın 2015 yılı hedeflerine de değinen Sabancı Holding Perakende ve Sigorta Grup Başkanı Haluk Dinçer, konuşmasını şöyle sonlandırdı:

“2015 yılı CarrefourSA’nın yeni yatırımlarının meyvelerini alacağı bir yıl olacak. Bu yatırımlar doğrultusunda hedeflenen pazar payını, karlılık ve verimliliği sağlamak en önemli gündem maddelerimiz arasında olacak. Hizmete girecek yeni marketlerimizle birlikte ülke çapında yaygınlaşacağız. Verdiğimiz sözleri teker teker yerine getireceğiz. Planlarımız doğrultusunda 2016 sonu itibarıyla 750 markete ulaşmak ve net satışlarımızı 2013 yılına göre 2 katına çıkararak 5 milyar TL’ye ulaştırmak istiyoruz. Her zaman belirttiğimiz gibi müşterilerimizle, çalışanlarımızla ve yüzlerce iş ortağımızla büyük bir aileyiz. Bizler CarrefourSA ve bu büyük ailenin birer ferdi olarak hiç kaybetmediğimiz heyecanımız ve sektördeki köklü geçmişimizle çok kısa sürede Türkiye’nin lider markası olacağımıza inanıyoruz.”

Mehmet T. Nane: “Değişim ve dönüşüme 244 mağaza ile başladık, yılı 333 mağaza ile kapattık”

CarrefourSA’nın 2014 yılına dair değerlendirmeleri içeren ve 2015 yılı stratejilerini aktaran bir sunum yapan CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane, sözlerine; “Geçen 20 yılın ardından 2014 yılında Sabancı Holding’in de gücünü arkamıza alarak daha samimi, yalın, hızlı ve modern bir marka olmak adına birçok alanda yatırıma imza attık. Öncelikle stratejimizi glokalleşme; lokal değerleri göz ardı etmeden global bir marka olabilme üzerine kurduk” dedi ve bir yıllık süreci şöyle anlattı:

“CarrefourSA’daki değişim ve dönüşüme 244 mağaza ile başladık. Var olduğumuz şehirlerdeki mevcudiyetimizi güçlendirirken aynı zamanda olmadığımız noktalara da hizmetimizi taşıdık. Toplam 127 market açılışı gerçekleştirerek yılı 333 mağaza ile kapattık. Bugün Türkiye genelinde 41 ilde 366 mağaza ile müşterilerimize ulaşıyoruz. Herkese ulaşabilmek ve beklentilere karşılık verebilmek üzere konseptlerimizde yeniliğe gittik. Mini konseptimizi oluşturarak günlük tüketime yönelik hızlı çözümler sunduk. Süper ve Gurme konseptlerimizle farklı müşteri gruplarının farklı beklentilerini en yüksek düzeyde karşılar hale geldik. Tüketicilerimizin karşısına “Ne Lazımsa CarrefourSA” diyerek çıktık ve sadece fiyat odaklı bir iletişim değil aynı zamanda müşterilerinin ihtiyaç ve beklentilerini iyi anlayan bir marka stratejisi uyguladık. Milli Takımlar Perakende Tedarikçiliği’ni üstlenerek yerelliğimizi vurguladık.”

Yeni dönemde marketlerde taze gıda ürünlerine odaklanarak tüketicilerine “en yüksek kalite ve en uygun fiyat” ilkesiyle hizmet verdiklerinin altının çizen Mehmet T. Nane; “2014 yılında başlattığımız Tarladan Sofraya uygulaması ile artık halden değil direkt tarladan, bahçeden satın alma yapıyoruz. Tarladaki ürünü, tüm tedarik süreçlerinde takip ederek 36 saat içinde marketlerimize ulaştırıyoruz. Böylelikle hem yerel tarımın gelişimini sağlıyor hem de ürünlerimizin tazeliğini, besin değerini koruyor ve müşterilerimize fiyat avantajı sağlıyoruz. Tazeliğin yanı sıra çeşitlilik konusunu da önemsiyoruz. Topraklarımızın cömertliğini ve zenginliğini sofralarınıza taşımak ve marketlerimizde onlarca mahsulü sunmak için çiftçilerimiz ve üreticilerimiz dahil olmak üzere tedarik zincirinin bütün aktörleriyle el ele ve titizlikle çalışıyoruz” dedi.

Carrefour markalı ürünlere de odaklandıklarını belirten Nane, ürünlerin hammaddesinden üretimine, ambalajlanmasından, depolanmasına kadar birçok alanda yeniliğe gittiklerini belirterek güvenilir üreticilerle doğru ürün gruplarında iş birliklerine başladıklarını ve 2014 yılı içerisinde 100’ün üzerinde öz markalı yeni ürün lansmanı yaptıklarını dile getirdi. Nane, hipermarketlerde başlattıkları Shop in Shop uygulamasıyla farklı markalarla iş birliğine giderek yeni bir konsepte imza attıklarını belirtti.

CarrefourSA’yı geleceğe taşıyacak teknolojik altyapı yatırımlarına da değinen Mehmet T. Nane, bilgi teknolojileri alanında toplam 30 milyon TL'yi bulan bir yatırımla SAP teknolojisine adım attıklarını ve mevcut IT yapısını yerelleşmiş, bilimsel perakendeciliği ve hızlı iş kararları alabilmeyi destekleyen esnek bir altyapıya dönüştürdüklerini kaydetti. E-Ticaret kanalına da değinen Nane, Carrefoursa.com’un hizmet bölgelerine Antalya, Mersin, İzmit ve Adana illerini eklediklerini, bugün itibarıyla 9 ilde 20 bin ürün sunduklarını dile getirdi.

İstihdam alanında geçtiğimiz sene CarrefourSA Ailesi’ne 1000 kişi daha ekleyerek 8 bin kişilik dev bir aile olduklarını vurgulayan Mehmet T. Nane, 2016 sonu itibarıyla 12 bin kişiye ulaşacaklarını söyledi. Nane, istihdam oluştururken aynı zamanda da perakende okulu olarak görev yapacak CarrefourSA Akademi’yi kurduklarını, akademi ile çalışanlara teorik ve pratik eğitimler verilirken sektöre nitelikli iş gücü kazandırmaya başladıklarını söyledi. Böylelikle çalışanlarının gelişimine yatırım yapan bir marka olduklarının altını çizen Mehmet T. Nane, CarrefourSA Akademi’den meslek okulları ile iş birliklerine, gelişim programlarından kişisel kariyer yolculuklarına kadar her alanda CarrefourSA organizasyonunu geliştirip daha da güçlendirmek istediklerini belirtti.
Kurumsal sosyal sorumluluk alanında da adımlar attıklarını söyleyen Nane, sektörde bir ilke imza atarak marketlerde topladıkları bitkisel atık yağlardan elde edilen gelirle Omurilik Felçlileri Derneği’ne katkı sağlamaya başladıklarını, aynı zamanda marketlerde bulunan biyobozunur poşetlerin geri dönüşüm özelliği sayesinde çevre temizliğine büyük katkı sağladıklarını dile getirdi.Mehmet T. Nane: “2015 sonunda 4 milyar TL ciro, 200 yeni market yatırımı ve 2500 kişiye istihdam hedefliyoruz”

2014 yılına dair finansal rakamlar ve 2015 yılı stratejilerini de açıklayan CarrefourSA Genel Müdürü Mehmet T. Nane; “CarrefourSA olarak son beş yıldır aynı ciro seviyelerinde gezinirken emeğin ve gösterilen özverinin karşılığında 2014 yılında satışlarımızı yüzde 20 artırarak 3,1 milyar TL’ye, net karımızı da 100,5 milyon TL’ye ulaştırdık. Bugüne kadar yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdır. Sıçrama yılı olarak tanımladığımız 2014’ün ardından 2015 yılını da “Vites Büyütme” dönemi olarak ilan ediyor ve 2014’te elde ettiğimiz başarıya benzer, kayda değer bir karlılık ve ciro artışı bekliyoruz. Buna göre satışlarımızı 2015'te, 2014'e oranla yüzde 30 artıracağız. Hedefimiz 2015 sonunda 4 milyar TL ciroya ulaşmak. Bu sene, Türkiye’nin dört bir yanında 200 yeni market açarak 2500 kişiye istihdam sağlayacağız” dedi.

Mehmet T. Nane, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Şirket çapında yapılan yenilikler, belirlenen hedefler ve stratejinin kucaklanıp benimsemesi, 2014 hedefimizin başarıyla gerçekleşmesini sağladı. Bu başarılarımız bugün 34 ülkede 10 binin üzerinden marketle faaliyet gösteren Carrefour Group’da da yankı buldu. Hem finansal başarılarımız hem de grup içerisinde ilkleri temsil eden uygulamalarımız ile örnek teşkil ettik. Bunu sadece şirketimiz için değil ülkemiz adına da büyük bir gurur nedeni olarak görüyoruz. Perakendenin bir takım işi, bir gönül işi olduğuna inanıyoruz. Sabancı Holding güvencesi ve Carrefour Group’un deneyimleriyle sektörde inandığımız noktaya doğru emin adımlarla yürüyoruz. 2015 yılında da, karlılık hedeflerimizi müşteri memnuniyeti, çevre ve topluma katkı esasları çerçevesinde gerçekleştirmeye odaklanarak şirketimizi başarıya götüreceğimize olan inancımız tam.

CaarrefourSA’nın Hedefleri

2015:
4 milyar TL ciro
200 yeni market
2.500 yeni çalışan

2016:
5 milyar TL net satış
Toplam 750 market
Toplam 12.000 çalışan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder