18 Şubat 2015 Çarşamba

Danıel Lıbeskınd, Alldesıgn 2015 İçin İstanbul’a Geliyor!

Dünyanın en önemli kentlerinde tasarladığı müze yapıları her yıl yüz binlerce kişi tarafından ziyaret edilen, özellikle de yıkılan Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerinde inşa edilen Grand Zero için yaptığı masterplan projesiyle tanınan Polonya asıllı ünlü Amerikalı Mimar Daniel Libeskind, Ford ana sponsorluğunda gerçekleştirilen alldesign 2015’te konferans vermek üzere İstanbul’a geliyor…
Her yıl tasarım dünyasının yerli ve yabancı gurularını sektörle buluşturarak İstanbul’u bir tasarım üssü haline getiren alldesign, dördüncü senesinde yine sürpriz isimler ve yeniliklerle geliyor! Dünya Ticaret Merkezi kulelerinin yerinde inşa edilen Grand Zero için yaptığı masterplan projesiyle tanınan, Berlin, Menchester ve Kopenhag gibi önemli Avrupa şehirlerinde tasarladığı müze yapıları her yıl yüzbinlerce ziyaretçinin akınına uğrayan Mimar ve Kent Bilimci Daniel Libeskind, alldesign 2015’te konferans verecek yıldız isimlerden biri.


Mimarisini ‘yokluk,’ ‘yitirilmişlik’ ve ‘bellek’ kavramları üzerinden çizgiler, çarpıtılmış açılar, kesişen geometriler ve boşluklar etrafında kurgulayan, çok disiplinli mimarisi ve radikal yaklaşımlarıyla kuşkusuz mimarlık kuram ve pratiğini etkileyen ustaların başında gelen Daniel Libeskind, alldesign 2015’te bellek ve tarihin izleri üzerinde şekillenen projelerini anlatacak.
Daniel Libeskind, konferansı sonrasında dünyanın çok farklı ülkelerinde hayata geçirdiği ödüllü mimari projeleriyle tanınan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucu ortağı Murat Tabanlıoğlu ile sahnede mimarlık üzerine bir sohbet gerçekleştirecek.


Müzik virtüözlüğünden mimarlık kariyerine...
1946 yılında savaş sonrası Polonya'da doğan Daniel Libeskind, 1965 yılında Amerikan vatandaşı oldu. İsrail ve New York'da burslu olarak müzik eğitimi aldı ve müzik konusunda bir virtüöz seviyesine ulaştı. Daha sonra mimarlık eğitimi almak için müzik kariyerini bırakan Libeskind, 1970 yılında Cooper Union'dan mezun oldu; 1972 yılında ise Essex Üniversitesi'nden Mimarlık Tarihi ve Teorisi alanında yüksek lisans derecesi aldı. Libeskind, 1989 yılında, Berlin'deki Jewish Museum yarışmasını kazanarak uluslararası arenada ismini duyurdu. Manchester'daki Imperial War Museum (2002), Kopenhag'daki Danish Jewish Museum gibi birçok müze, ofis, eğitim yapısı tasarladı.
2003 yılında WTC Ground Zero bölgesinin yeniden projelendirilmesi için Libeskind baş mimar olarak seçilen ünlü mimar, halen yapımı süren birçok mimari tasarımının yanı sıra, kentsel planlama ve endüstriyel tasarım çalışmaları da yapıyor.Berlin'deki Yahudi Müzesi projesiyle de 2001 Hiroshima Art Prize ve RIBA Ödülleri gibi birçok ödüle sahip olan Libeskind, ayrıca 2004 yılında Amerika Birleşik Devletleri tarafından, Cultureconnect Programı kapsamında mimarlık için seçilen ilk kültür elçisi olma başarısını da gösterdi.Mimarlık pratiğinin yanı sıra mimarlık eğitiminde de aktif olarak yer alan Daniel Libeskind, Yale Üniversitesi, Pennsylvania Üniversitesi, Toronto Üniversitesi gibi birçok tanınmış okulda dersler veriyor.


İstanbul tasarım ve teknolojiye doyacak...
2011 yılında “Aklın gözüyle görmek” mottosuyla yola çıkan ve 19-21 Şubat 2015 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda düzenlenecek olan alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları dünyaca ünlü yıldız konuşmacıları ve uluslararası markaları ile bu yıl da çok konuşulacak.... Geçen yıllarda gördüğü yoğun ilginin ardından bu sene üç günlük bir buluşma olarak, Ford ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek olan alldesign 2015, “yaratıcı endüstriler”in yanı sıra bu kez “gelişen teknolojiler” temasını da kapsayacak şekilde büyüyor. Her yıl tasarım dünyasının yerli ve yabancı gurularını sektörle buluşturarak İstanbul’u bir tasarım üssü haline getiren alldesign, yenilenen konseptiyle teknoloji dünyasının son trendlerini tasarım dünyası ile bir araya getirecek. alldesign 2015’te, bilgi telekomünikasyon teknolojileri, nanoteknoloji, akıllı malzemeler, robotik, yapay zeka teknolojileri başta olmak üzere, gelişen teknolojiler alanında dünyaca ünlü yerli ve yabancı isimler, markalar ve kurumlar üç gün boyunca tasarım dünyasıyla buluşacak.


Tasarımın uluslararası yıldızları alldesign için geliyor...
Tasarım dünyasından pek çok sürpriz isme ev sahipliği yapmaya hazırlanan alldesign, yüzyılın yaşayan mimarlık dehası Daniel Libeskind, Victoria’s Secret defilelerinin yaratıcı ismi Todd Thomas, Hollywood’un efsanevi prodüksiyon tasarımcısı Patrick Tatopoulos, marka ve mekan tasarımı konularında hizmet veren dünyaca ünlü tasarım firması Bruce Mau stüdyosunun CEO’su Hunter Tura ile Domus Academy ve Design Library’nin kurucusu Valerio Castelli gibi yıldızları ağırlamaya hazırlanıyor.


Türk tasarımının öncüleri de alldesign’da...
alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı & Uluslararası Tasarım Konferansları Türk tasarımına yön veren çok önemli isimleri de bir araya getiriyor. Dünyanın çok farklı ülkelerinde hayata geçirdiği ödüllü mimari projeleriyle tanınan ve alldesign 2015’te Daniel Libeskind ile sahnede bir sohbet gerçekleştirecek olan Tabanlıoğlu Mimarlık’ın kurucu ortağı Murat Tabanlıoğlu, Derin markasını dünya tasarım platformunda ön sıralara taşıyan Derin Sarıyer, yeni Ford Mondeo’nun tasarım öyküsünü anlatacak olan Ford Avrupa Tasarım Müdürü Murat Gu?ler, Autoban’ın kurucu ortağı mimar ve tasarımcı Seyhan Özdemir, Koleksiyon markasının Tasarım ve Marka Direktörlüğü görevini yürüten Koray Malhan, farklı markalar için yarattığı tasarımlarla pek çok uluslararası ödüllün sahibi olan Can Yalman, teknoloji liderleri Asus ve Intel ile işbirliği içinde hazırladıkları koleksiyonla moda ve teknolojiyi bir araya getiren ve ‘giyilebilir teknoloji’ üzerine araştırmalar yapan ezra+tuba markasının yaratıcıları Ezra ve Tuba Çetin; ünlü moda blogger’ı Buse Terim, Patricia Kaas, Anneke Van Giersbergen ve Ozzy Osbourne gibi dünyaca ünlü müzisyenlerin albüm kapak fotoğraflarını çeken, 46 dergisinin sahibi ve yaratıcı yönetmeni Mehmet Turgut ve Nurus Grubu Yönetim Kurulu üyesi ve Nurus Design Lab bölümü yöneticisi Tasarımcı Renan Gökyay...alldesign 2015’te gerçekleştirilecek olan Muhteşem Yüzyıl Söyleşisi’nin de izleyicilerden büyük ilgi görmesi bekleniyor. Söyleşide İstanbul Exhibitions’dan Yalçın Balcı, Sanat Yönetmeni Nilüfer Ayşe Çamur ve Kostüm Tasarımcısı Serdar Başbuğ, TV endüstrisinin bu en büyük prodüksiyonlu dizi projesiyle ilgili merak edilenleri izleyicilerle paylaşacak. “Bugünün İnsanlarına Güncel Çözümler” sohbeti ise Tuna Ofis Satış-Pazarlama Bölüm Başkanı, Tuna Girsberger Genel Müdürü G. Mehmet Arda, Girsberger Holding AG Tasarım ve Pazarlama Bölüm Bşk. Mathias Seiler, Tuna Ofis Tasarım Bölüm Başkanı Ozan Sinan Tığlıoğlu ve Tuna Ofis “Metis Koleksiyon” tasarımcısı Sezgin Aksu’nun katılımıyla gerçekleşecek.


Geleceğin teknolojileri alldesign’da konuşulacak...
alldesign 2015, yenilenen konseptiyle Türkiye’de ilk kez tasarım ve teknolojiyi aynı etkinlikte bir araya getirecek. Etkinlik esnasında YEKON önderliğinde gerçekleştirilecek olan “Yaratıcılık ve İnovasyon” paneli , “Girişim ve Yatırımcılık” sohbeti ve paneli teknoloji konusunda öne çıkan başlıklar olacak. Etkinlik alanında ise, fuar ziyaretçilerine de açık olacak “Teknovasyon Kahve Sohbetleri’’ ve ETMK’nın organizasyonu ile gerçekleşecek sohbet programı yer alacak.
Sabancı Grubu’nun teknoloji yatırım firması Inovent ve nanoteknoloji merkezi SUNUM, Birleşmiş Milletler’in özelleşmiş 17 örgütünden biri olan WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü), Oxford Üniversitesi bünyesinde kurulan İnsanlığın Geleceği Enstitüsü, teknoloji yatırım ağı Galata İş Melekleri, GF2045 projesi, IBM Türkiye, 2015 Japonya Nanoteknoloji fuarının organizatörü ICS Convention Design, yaratıcı endüstrileri bir araya getirmek, disiplinlerarası işbirliğini teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla hizmet veren Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON, Türkiye’nin önde gelen teknoparkları ve İngiltere Nanoteknoloji Enstitüsü (IoN), alldesign etkinlik alanında panelist ve konuşmacılarla temsil edilecek dünyaca ünlü teknoloji kurumlarından bazıları...

alldesign 2015’in teknoloji guruları...
21. yüzyılın yaşayan en önemli 100 düşünürü arasında yer alan Oxford Üniversitesi İnsanlığın Geleceği Enstitüsü’nün kurucusu Nick Bostrom; insanın fiziksel ve bilişsel yeteneklerinin arttırılmasını temel alan “Transhümanizm” düşünce akımının ilk kadın teorisyeni olan ve insanlığın geleceğine ilişkin devrimsel nitelikte çalışmalarıyla tanınan Amerikalı düşünür, tasarımcı ve yazar Natasha Vita – More; IBM Türkiye, Ülke Teknolojileri Lideri ve IBM Teknoloji Akademisi Üyesi Kıvanç Uslu; Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Profesörü Dr. Hakan Ürey ve tasarım ve inovasyon danışmanlığı firması GEDS’in kurucusu Gülay Özkan, Sabancı Üniversitesi tarafından Türkiye’nin ilk teknoloji ticarileştirme/akseleratör ve çekirdek fon şirketi olarak kurulan Inovent’in Genel Müdürü ve LES International Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Hızıroğlu üç günlük etkinlik boyunca teknoloji ve inovasyon dünyasındaki son yeniliklerden söz edecek isimler arasında yer alıyor.

YEKON işbirliğinde düzenlenen “Yaratıcılık ve İnovasyon” paneli...
alldesign 2015’te gerçekleştirilecek olan “Yaratıcılık ve İnovasyon” paneli ise, yaratıcı endüstrileri bir araya getirmek, disiplinlerarası işbirliğini teşvik etmek ve geliştirmek amacıyla hizmet veren Yaratıcı Endüstriler Konseyi Derneği YEKON işbirliğiyle, Reklamcılar Derneği Direktörü ve Sabancı Üniversitesi Program Direktörü Ayşegül Molu moderatörlüğünde düzenlenecek. Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi, Yaratıcı Düşünme ve İnovasyon Derneği (YADİD) Yönetim Kurulu Asil Üyesi ve TED Türkiye Koordinatörü Umut Ekmekçi, Publicis Yorum Reklam Ajansı, Promat Matbaacılık ve Planet Film Stüdyoları’nın kurucularından olan, Somart Görsel ve Endüstriyel Tasarım şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar Somuncuoğlu, Koç Holding’in teknoloji yatırım firması Inventram’ın Genel Müdürü Cem Soysal ve Güzel Sanatlar/Saatchi&Saatchi, MG Iniative, Content Media, Med Yapım Televizyon Yapımcılık, Ping, Coolshark, Netbook Media, Blab, Ideas Sports Marketing, Spark Stratejik Planlama şirketlerinin ortağı Yiğit Şardan ve Özyeğin Üniversitesi Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölüm Başkanı Alpay Er , “Yaratıcılık ve İnovasyon” panelinin konuşmacılarını oluşturuyor.

“Girişim ve Yatırımcılık” paneli...
alldesign 2015’in “Yatırımcılık” başlığını taşıyan ve Galata İş Melekleri Derneği Direktörü Ayşe İnal moderatörlüğünde düzenlenecek olan ikinci panel oturumu ise Yemeksepeti.com CEO’su Nevzat Aydın, TBWA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Cem Topçuoğlu, Prisync Kurucu Ortağı Burç Tanır ve Ustaeli.com Kurucusu Tarık Sinan’ın katılımıyla gerçekleşecek.
Panel öncesinde gerçekleştirecek “Girişim Sohbeti” ise Duran Makina Sanayii, Duran Doğan Basım ve Ambalaj Yönetim Kurulu Başkanı, çağdaş sanat eserleri koleksiyoneri ve ArtON İstanbul’un kurucusu Oktay Duran; Girişim Fabrikası’nın kurucusu ve Özyeğin Üniversitesi Girişimcilik Merkezi Direktörü İhsan Elgin ve İsviçre menşeli WIPO (Dünya Fikri Mülkiyet Organizasyonu) bünyesinde Küresel Sorunlar Departmanı’nda İklim Değişikliği, Kamu Sağlığı, Gıda Güvenliği konularında çalışmalarını yürüten Yeşim Baykal gibi önemli konuşmacıları ağırlayacak.

Tasarım ve teknoloji dünyasının en kapsamlı b2b Platformu
alldesign 2015, tasarım ve teknoloji dünyasının en kapsamlı b2b platformuna ev sahipliği yapacak. Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Ford ana sponsorluğunda gerçekleşecek olan 3 günlük etkinlik süresince, WIPO, Galata İş Melekleri, Girişim Fabrikası, Inovent, Inventram, YEKON, ETMK, SUNUM başta olma üzere Türkiye’nin önde gelen teknoloji kurumları ve tasarım markaları alldesign’15 B2B Networking etkinliğinde bir araya gelecek.

Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı
7500 metrekarelik alanda gerçekleşecek olan alldesign 2015, Uluslararası Tasarım Konferansı’nın yanı sıra Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’na da ev sahipliği yapacak. Odağında tasarım ve teknoloji olan tüm firmaları aynı çatı altında sektörle ve tasarım meraklılarıyla buluşturan alldesign Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’nda tasarım ve teknoloji dünyasındaki en son yenilikler kullanıcılarına ulaşacak, katılımcılar yeni iş birliktelikleri kuracak.

Geçtiğimiz yıllarda çok sayıda katılımcı firmayı ve ziyaretçiyi ağırlayan fuar, bu yıl da ziyaretçilerine farklı sektörlerden tasarım ve teknoloji odaklı zengin bir ürün yelpazesi sunacak. Tasarımın ve teknolojinin Türkiye’deki ilk sektörel platformu olan fuar, iç mimarlık ve dekorasyon firmaları, obje tasarımcıları ve üreticileri, mimari proje ofisleri, dijital tasarım firmaları, nanoteknoloji firmaları, bilgi telekomünikasyon firmaları, robotik firmaları, yapay zeka teknoloji firmaları, reklam ajansları, grafik tasarım ajansları, tekstil ürünleri, aydınlatma armatürü ve diğer aksesuarların tasarımcı ve üreticileri, STK’lar, eğitim kurumları ve sektörel yayınları ziyaretçilerle buluşturacak.
Yolu tasarımdan ve teknolojiden geçen herkesin ziyaret etmesi gereken Yaratıcı Endüstriler ve Gelişen Teknolojiler Fuarı’nın biletleri TixBox’ta satışa sunuluyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder