28 Şubat 2015 Cumartesi

EXPO 2016 ANTALYA’NIN MASKOTLARI “ECE” VE “EFE”

Antalya’nın ev sahipliği yapacağı EXPO 2016 Antalya’nın resmi maskotları “Ece” ve “Efe” oldu. Misafir ve dost canlısı maskot çocuklar Ece ve Efe, ülkemizin ve Antalya’nın kültür ve doğasını yansıtıyor


Türkiye’de ilk kez düzenlenecek ve Antalya’nın ev sahipliği yapacağı EXPO 2016’nın  maskot ve müzikleri Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in katıldığı bir toplantıyla tanıtıldı. EXPO 2016 Antalya’nın resmi maskotları “Ece” ve “Efe” oldu. Misafir ve dost canlısı maskot çocuklar Ece ve Efe, ülkemizin ve Antalya’nın kültür ve doğasını yansıtıyor. İsimleri; uzunlukları, okunuşları ve içerdikleri harfler nedeniyle yabancı dillerde de yazım ve telaffuz açısından sorun yaratmayacak şekilde belirlendi. Doğayı seven, koruyan ve çiçeklerle dost olan Ece ve Efe, EXPO 2016 Antalya’nın marka yüzü olacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, toplantıda yaptığı konuşmada, dünya ölçeğinde yapılan en büyük uluslararası organizasyonlardan olan EXPO’ların ülkelere ve uluslararası işbirliğine çok yönlü katkılar sağladığını söyledi.

Yoğun uğraşlar neticesinde bu muhteşem organizasyonun ev sahipliğini yapacak olmanın gururunu yaşadıklarını belirten Eker, “Botanik EXPO’ları, dünya çapında biyolojik çeşitliliğin ve çevrenin korunması misyonu ile diğer EXPO’lara göre daha farklı ve daha önemli bir anlam içerirler. Kurulan sergi, bahçe veya pavyonlar ile katılımcıların uluslararası deneyimlerini, mesajlarını ve görüşlerini geniş kitlelere ulaştırmalarına önemli katkı sağlarlar” dedi. EXPO 2016 Antalya sayesinde ülkemizin en değerli hazineleri olan çocuklarımıza çiçekler kadar renkli bir dünya bırakmak istediklerini belirten Eker, “Çünkü her çocuk kendi rengiyle bir çiçektir ve kendi doğasında yeşermek ister” diye konuştu.


EXPO 2016 ANTALYA’NIN BAŞARISI TÜRKİYE’Yİ YÜKSELTECEK
Bakan Eker, şunları kaydetti: “EXPO 2016 Antalya'nın sembol çiçeği seçilen şakayık, endemik bir bitki. İşte bu yüzden Antalya kenti 2016 EXPO için biçilmiş bir kaftan.  Çünkü buraya dünyanın dört bir yanından gelen misafirler hem Antalya gibi eşsiz bir kentin doğal güzelliklerini aileleri ve sevdikleriyle keşfedecek hem de 2016 EXPO ile cennet bahçelerinde gezinebilecek. Hedefimiz dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Antalya'yı dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan EXPO ile daha da yükseltmek. Antalya tabiatıyla, sahip olduğu değerlerle ve ona eşlik edecek EXPO organizasyonu ile en iyisini hak ediyor. Biz de bu aşamada EXPO 2016 için altyapı çalışmalarımızı en iyi şekilde yaptık. Alana raylı sistemle ulaşım sağlayıp ziyaretçilerimiz için alana ulaşım konusunda kolaylık oluşturuyoruz. Alternatif yollarla da trafik yoğunluğunu azaltıyoruz. EXPO 2016 ile Antalya'nın elde edeceği başarı diğer büyük organizasyonlara adaylık konusunda da ülkemizin önünü açacaktır.”

EXPO 2016 NEDEN ÖNEMLİ?
Kurulduğu ülkeye büyük miraslar ve güzellikler bırakan EXPO’lar, yıllardır süregelen sosyal sorumluluk ve doğa bilincinin benzersiz bir örneği. Aynı zamanda çok kültürlülük, evrensel barış, sevgi ve dostluk adına gerçekleştirilen dünyanın en önemli organizasyonlarından biri. Antalya için büyük fırsat niteliği taşıyan EXPO 2016 ile kentin ekonomik gücü ve turizm etkisi daha da artacak. Akdeniz’in İncisi Antalya, dünyanın cazibe merkezi olma kararlılığını tüm dünyaya gösterecek. Şehrin sosyal hayatı canlanacak. Gelecek nesillere yeşil doğa bilinci aşılanacak. Tahrip olan ekolojik sisteme bir nefes, gelecek nesillerin yaşam alanlarına da bir umut olacak. Bu yüzden her ülkenin EXPO 2016 Antalya’ya vereceği destek, kurulacak dünya dostluğunu daha da güçlendirecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder