23 Şubat 2015 Pazartesi

Sultanahmet Köftecisi, ABD’deki İlk Şubelerini New York Ve Boston’da Açacak

ABD’de Türk Köfteci Zinciri Kuruluyor
İstanbul’un asırlık lezzet durağı Tarihi Sultanahmet Köftecisi, ABD’de köfteci zinciri kuruyor. İlk 2 şubesini New York ve Boston’da kendi öz sermayesi ile açacak ünlü köfteci, hazır ürünleriyle de market raflarında yer almayı hedefliyor.Sultanahmet Köftecisi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tezçakın, 19 yıldır ABD’de yaşayan 17 yıldır da Manhattan’da kendi lokantasını işleten bir Türk iş adamının daveti üzerine işletmenin 4. nesil patronlarından oğlu Mert Tezçakın ile birlikte 11 gün boyunca New York’ta temaslarda bulunduğunu bildirdi.

-Etler köfte için uygun-
İstanbul merkezdeki dükkânlarının yoğunluğunda çalışan Lombardi's Pizza, Pershing Square Central Cafe, Katz's Delicatessen, Shake Shack Burger gibi dünyaca tanınan işletmelerde incelemelerde bulunduklarını anlatan Tezçakın, şunları söyledi:“ABD’de yaşayan aile dostumuz Z. Oğuz Teoman’ın desteğiyle başarılı olmuş bu işletmelerin çalışma sistemleri, müşteri çeşitleri, yiyecek lezzetleri, kaliteleri, sunum şekilleri ve fiyatlarını inceledik. Etleri de araştırdık. Oradaki etler bizim köfteyi yapmaya gayet uygun. Bizi sevindiren, projenin başarısı konusunda cesaretlendiren olay ise gördüğümüz ilgiydi. Türkiye’de çıkan haberler büyük yankı yapmış. Birçok kişi bizleri gururlandıran mesajlarla haberi sosyal medyada paylaşmış. Boston Başkonsolosu Sayın Ömür Budak bizzat kendisi arayarak desteklerini iletti. Nihayetinde yıllardır hayallerini kurduğumuz projeyi gerçekleştirme kararı aldık”


-Lokasyon belirlendi-
İlk iki şubeyi 6 ay içinde kendi öz sermayeleri ile New York ve Boston’da açacaklarını kaydeden Tezçakın, “Dükkanların açılacağı lokasyonu belirledik. New York’ta Manhattan, Midle Town, 5. ve 42. caddede , Boston’da ise Newbury Street’te yer bakıyoruz. Ardından ABD’deki kurallara göre önce bayilik sonra da franchise yoluyla köfteci zinciri kurmayı hedefliyoruz. Bu konularda işbirliği yapacağımız kişilerle ön anlaşmalar bile yapıldı” dedi.


-Üretim tesisi kuruluyor-
“Haydi Amerika’ya” adı altında hayata geçirecekleri projenin sadece şube açmakla sınırlı olmayacağının altını çizen Tezçakın, “ABD’de üretim tesisi kurarak hazır ürünlerimizle de market raflarında yer alacağız. Bu ürünler, büfelere, diğer lokontalara toptan ve perakende olarak satılabilecek. Catering, köfte arabası ve kiosk projeleri de hayata geçirilecek”diye konuştu.

-Taklitlere karşı 6 ayda 40 dava kazandı-
Sultanahmet Köftecisi, bir yandan kendisi için milli görev olarak gördüğü dünya markası olabilmek için dev adımlar atarken, bir yandan da taklitleri ile yasal yoldan mücadelesini sürdürüyor.
Tezçakın, yüzü aşkın taklitçi hakkında dava açtıklarını, son 6 ay içinde kazandıkları dava sayısının 40’a ulaştığını anımsatarak, “Sultanahmet köftesinin patenti, İnegöl, Tekirdağ ya da Akçaabat köftesi gibi coğrafi işaret olarak alınmadı. İsim ve marka kullanım hakkı yalnızca Tezçakın ailesine aittir. Taklitçi firmalar birer birer kapanırken, onbinlerce lira da tazminat ödemeye mahkum oldular. Davaların sonuçlanmaya başlamasıyla birlikte İstanbul’da ve diğer kentlerde çok sayıda işletme, bizim tabelamız altında çalışma isteğiyle uzlaşma talebinde bulundu. Ürün ve hizmet kalitelerini Tarihi Sultanahmet Köftecisi seviyesine yükseltmeleri şartıyla şubemiz olma imkânını sunuyoruz. Karlı da çıkıyorlar. Bugün Viaport şubemiz, bu şekilde ailemize katıldı, en çok kazanan şubelerden biri haline geldi’’ ifadelerini kullandı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder