22 Şubat 2015 Pazar

Tavla tutkunları İstanbul’da yarışıyor

Dünyanın en iyi oyuncularının katılacağı İSTAVDER 7.Yıldönümü Tavla Şöleni, 20-22 Şubat 2015 tarihlerinde, WOW İstanbul Hotels’te gerçekleşiyor.Tavlayı sadece zenginlerin şampiyon olabileceği bir spor olmaktan kurtarabilmeyi ve bir “Spor Federasyonu” kurmayı amaçlayan İSTAVDER; tavlanın ABD, Danimarka ve İngiltere’de olduğu gibi okullarda seçmeli ders olarak okutulmasını öneriyor. Avrupa Şampiyonu olan ve Türkiye’nin “En Filozof Oyuncu”su seçilen Sabri Büyüksoy’a göre tavla; “satranç gibi düşünsel melekeleri aktive ederken, ihtimal hesapları ve strateji geliştirme çalışmalarıyla hafızayı güçlendirir, Alzheimer hastalığı riskini düşürür, risk, strateji, taktik, planlama ve test etme gibi pek çok alanda insan beyninin potansiyel gücüyle örtüşür.”


İstanbul Tavla Derneği Tavla Kulübü’nün (İSTAVDER) kuruluşunun 7. yıldönümü kapsamında düzenleyeceği “Tavla Şöleni” başladı. 20-22 Şubat 2015 tarihlerinde, WOW İstanbul Hotels’te gerçekleşen Tavla Şöleni’nde bu yıl da dünyanın dört bir yanından ünlü tavla şampiyonları ve tavla tutkunları yarışıyor. İSTAVDER 7.Yıldönümü Şampiyonası ve 7.Türkiye Danışman Çiftler Şampiyonası olmak üzere iki büyük turnuvadan oluşacak Tavla Şöleni, ayrıca one point, takımlar yarışması, hızlı tavla, 3 zar, bir puan gibi birçok yan aktivite ile de renkleniyor. Üç gün boyunca sürecek turnuvada şampiyon Pazar günü oynanacak maçlarla belirlenecek.

Dünyanın en iyi oyuncuları İstanbul’da
Türkiye’nin yanı sıra KKTC, Yunanistan, Bulgaristan, İran, Gürcistan, Almanya, Danimarka, İngiltere, İsviçre,  Amerika, Portekiz ve Japonya’dan gelen oyuncularla birlikte toplam 400 tavla tutkununun yarışacağı turnuvalara, dünyanın en iyi oyuncuları olan Dünya Şampiyonu Japon  Masayuki Mochizuki (mochi) ve dünya ikincisi Michihito Kageyama (michi) ile 2012 Dünya Şampiyonu Danimarkalı Nevzat Doğan, Avrupa Şampiyonu Sabri Büyüksoy, Erhan Yenişen, Cüneyt Argun Genç ve Ali Çetin Belene gibi usta oyuncular da katılacak.

Erdağ: “Tavla sporu için Federasyon kurma çalışmalarımızı hızlandırdık”
Düzenledikleri turnuvalarla tavlayı sadece zenginlerin şampiyon olabileceği  bir spor olmaktan kurtarmayı ve en kısa zamanda bir Federasyon kurmayı amaçladıklarını söyleyen İSTAVDER Başkanı Fuat Erdağ; sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada gerçekleştirilen tüm tavla turnuvaları maddi durumu iyi olan insanlara hitap ediyor, turnuvaya katılım için 1000 Euro civarında ücretler ödeniyor. Oyunculardan toplanan bu paralar dereceye giren oyunculara ödül olarak paylaştırılıyor. Bizde ise; oyuncular son derece cüzi bir miktar (190 TL) ödeyerek turnuvaya katılabiliyorlar. Turnuvanın para ödülleri de sponsorlardan sağlanıyor. Böylece dileyen her tavla tutkunu turnuvalarımıza katılabiliyor. Amacımız tavlayı sadece zenginlerin şampiyon olabileceği  bir spor olmaktan kurtarabilmek ve briçle satrançta olduğu gibi Spor Federasyonu kurmak. Federasyon için tüm hazırlıklarımız tamam, tek ihtiyacımız olan yeterli oyuncu sayısına ulaşmak. Bunun için de ulusal ve uluslararası pek çok turnuva düzenliyoruz ve Türkiye çapındaki tüm tavla tutkunlarını bir araya getirmeye çalışıyoruz. Bu sene turnuvaya katılım sayımızı 400 oyuncu ile sınırlandırdık ama gelecek yıl 600 oyuncuya yükseltmeyi hedefliyoruz.”  

Dereceye girecek oyunculara toplam 60.000.-TL
Türkiye’de düzenlenen diğer turnuvaların aksine para ödüllerinin de verileceği İSTAVDER Tavla Şöleni’nde; dereceye giren 12 oyuncuya kupalarının yanında toplam  60.000 TL değerinde ödül dağıtılacak.
İSTAVDER 7.Yıldönümü Tavla Şampiyonu'nun Kazanacağı Ödüllerin Toplam Maliyeti: 22.500 TL!
#1 ÖZEL YAPIM A001 MODEL FMGAMMON ŞAMPİYONLUK TAVLASI (DEĞERİ 800 EURO)
#2 ÖZEL TASARIM ŞAMPİYONLUK KUPASI
#3 8-10 Mayıs 2015 9.Kıbrıs Open turnuvasında  3(üç) gece çift kişilik konaklama (330 Euro)
#4 8-10 Mayıs  2015 9.Kıbıs Open turnuvasına ücretsiz katılım (470 Euro)
#5 Sponsorluk Ödülü 18.000 TL (Vergi  düşüldükten sonra net ödenecek rakam 16.500 TL)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder