30 Mayıs 2014 Cuma

ALAÇATI’NIN YENİ LEZZET FESTİVALİMutfak kültürü mirasımızı sahiplenen tek festival olan “Uluslararası Kaybolan Lezzetler Festivali” ilki 6 - 8 Haziran İlkbahar & Yaz Yemekleri, ikincisi de 10 - 12 Ekim Sonbahar & Kış Yemekleri olarak bu sene Alaçatı’da gerçekleşecek.


Kaybolan Lezzetler Festivali’nin oluşum yolculuğu oldukça keyifli. Öncelikle tarifler Gökçen Adar önderliğinde İzmir ili, ilçeleri ve Sakız adasına yapılan lezzet avları ile başlıyor. Unutulmuş ve unutulmaya yüz tutmuş tarifler toplanıyor, uygulanıyor ve tadılıyor. Festival komitesinde yer alan Celal Uysal, Yaprak-Cengiz Uziş çifti ve Levent Alpat hem Alaçatı hem de gastronomi tutkunları, onları bu yolculukta ortak tutkuları birleştirmiş.

Kültür Bakanlığı ise projeye uluslararası boyutta destek veriyor.
Merkezinde mutfak kültürü olan festival oluşumunda Türkiye’nin önde gelen şefleri, konu uzmanları, fikir önderleri ve gastronomi tutkunlarından yer alan Aydın Demir, Funda İnansal, Gökçen Adar, Cengiz Uziş, Yaprak Uziş, Levent Alpat, Celal Uysal ve değerli birçok ismin de bulunduğu önemli bir danışma kurulu, Kaybolan Lezzetler Festivali’ni şekillendirmiş. Gastronomi etkinliklerinin içeriklerinin geliştirilmesine ise Dude Table katkı sağlıyor.Festivalde 3 gün boyunca Kaybolan Lezzetlerin seçilmiş özel tariflerinden oluşan menüler Alaçatı’nın en özel ve popüler restoranlarında servis ediliyor olacak.


Festival birçok söyleşiye ve tadıma da ev sahipliği yapacak. Ege Mutfağı, Zeytinin Sütü Zeytinyağı, Ege’nin Lavanta Kokulu Sofraları, Sakızlı Lezzetler, Yerel Güzeldir tadımları, Likör söyleşileri, İzmir Bağları ve Şarapları, Türkiye’nin en önde gelen şeflerinden Aydın Demir, Tevfik Alparslan, Tarkan Özdemir ile söyleşi ve tadımlar gerçekleşecek.


Akdeniz  ve  Kuzey Akdeniz ülkelerinden katılan dünyaca ünlü şefler Lorenzo Cogo, Rafik Tlatli ve Joe Barza ise kendi ülkelerini yansıtan lezzetlere yer verirken bir taraftan da Kaybolan Lezzetler’de Türk Mutfak Kültürümüzü öğrenerek ülkelerinde Türk mutfağının tanınmasında katkıda bulunacaklardır.
Türkiye’nin en iyi şeflerini, yerel ve dünya mutfağının birbirinden ilginç lezzetlerini izleyicilerle buluşturan Turkmax Gurme ise festivalin iletişim sponsoru olarak Kaybolan Lezzetler’in özel tatlarını ve etkinliklerini ekranlarından izleyicileri ile buluşturacak.Festivalin resmi tur operatörü olan Prontotour’da “Kaybolan Lezzetler Festivali” kapsamında Uzundere’deki Köstem Zeytinyağı Müzesi, Mutfak ve sofra gereçleri sergisi , Chermine Vidori resim sergisi, Bağ gezileri atölye çalışmaları ve tadımlar ile birbirinden lezzetli seçenekler olan özel bir program sunuyor lezzet tutkunlarına.


Bu festival sadece kaybolan yemek tarifleri değil… Aynı zamanda Kaybolan el sanatı olan çini, keçe, oya, ebru, seramik ve benzeri ürünler ile bölgede yer alan önemli yöresel ürünler Kaybolan Lezzetler Meydanı’nda yer alacak.Danışma kurulunun seçtiği “Kaybolan Lezzetler” tariflerinin de yarışacağı festivalde yazar, gazeteci, gurmelerden oluşan jürinin yanı sıra anneanne ve babaanne jürisi de yer alacak. En keyifli etkinliklerden biri ise Güler Sarıgöl Köymen önderliğinde “Annesinin kızı” temalı tadım ve söyleşi olacak.Alaçatı’da 3 gün boyunca açık hava sineması, yöresel ürünler, gastro turlar, söyleşiler, tadımlar ve onlarca etkinlik ile festival ruhu yaşanırken restoranlarda sunulan bu özel tariflerin yer aldığı menüler ile de eşsiz bir lezzet deneyimi sunulacak.

Festival hakkında detaylı bilgilere www.kaybolanlezzetler.com dan ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder