28 Mayıs 2014 Çarşamba

Çetin bir senedeyiz, rekabet fiyat üzerinden gerçekleşiyor
İstanbullu turizmciler, çetin bir sene yaşıyor. Talebin üzerinde artan yatak arzı nedeniyle, rekabet hizmet odaklı değil, fiyat odaklı gerçekleşiyor. İstanbul genelinde kontrolsüz şekilde yatak artışının devam ettiğini kaydeden BW PLUS The President Hotel Satış Müdürü Fercan Başkan, “İstanbul’a olan talebin üzerinde, yatak arzı artışı sürüyor. Bir yanda son birkaç yılda açılan ve açılacak yeni oteller; diğer yanda kayıt dışı olan günlük kiralık evler var. Bu tabloda, özellikle kayıt dışı olan günlük kiralık ev sayısındaki devam eden hızlı artış, sektörümüzün kanayan yarası oldu. Kayıt dışı bu evlerde, turistin yaşayabileceği bir olumsuzluk, dünya çapında Türk turizm sektörüne darbe vurabilir. Biran önce kayıt dışı bu evler hakkında, gerekli önlemler alınmalıdır” dedi. Artan yatak arzı paralelinde sektördeki rekabeti de değerlendiren Fercan Başkan, “Bu yıl, çetin bir senediyiz. Rekabet, hizmet odaklı değil, fiyat odaklı gerçekleşiyor” diye konuştu.

Almanya ve Rusya pazarı büyüyor
İstanbul’a olan ilginin artarak devam ettiğini anlatan Fercan Başkan, özellikle son birkaç yıldır Almanya ve Rusya’dan kültür turizmi için gelen turist sayısında yükselişin olduğunu söyledi. Haziran, Temmuz, Ağustos gibi yaz aylarında da Ortadoğulu turistin İstanbul’a yoğun talebinin olduğunu belirten Fercan Başkan, talebe rağmen, yatak arzındaki kontrolsüz büyüme nedeniyle, otellerde planlanan dolulukların yakalanamadığını kaydetti. Bu yılın ilk 4 ay doluluğunda, bir önceki yıla oranla %10 civarında gerileme olduğunu da ifade eden Fercan Başkan, Mayıs ayı ile birlikte dolulukların yükseldiğini açıkladı.

Tünelde, ışığın nerede olduğu görülmüyor
Geçtiğimiz yıllarda, her ayın başlangıcında, o ayın nasıl geçeceğini bildiklerinin altını çizen Fercan Başkan, şuan kestiremediklerini belirterek, “Bir tüneldeyiz, ancak ışığın nerede olduğunu göremiyoruz” dedi. Geçen yıl Gezi olaylarıyla birlikte İstanbul’a olan talebin düştüğünü de hatırlatan Fercan Başkan, bu yıl da olası benzeri bir olayın sektöre yıllık bazda ciddi kayıplar yaşatabileceğini sözlerine ekledi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder