27 Mayıs 2014 Salı

Çinlilerin Gözü Türkiye’de!


Çin Sosyal Bilimler Akademisi’nin (CASS) açıkladığı Turizm Yeşil Raporu'na göre, 2013’te 97 milyon 300 bin Çinli yurt dışı seyahatine çıktı. Bu yıl bu rakamın 100 milyonu aşması bekleniyor. Peki bu
Çinliler nereye gidiyor? Uçak bileti, otel ve araba kiralama fiyatlarını aynı platformda karşılaştıran uluslararası seyahat arama motoru Skyscanner’ın verilerine göre Çinliler’in Türkiye aramaları giderek artıyor. Bu yıl 2013’e kıyasla Çin’den Türkiye’ye uçak bileti aramalarında %87’lik bir artış görülüyor. Çin’den yapılan seyahat aramalarının artış oranlarına göre Türkiye; Seyşel Adaları, Yeni Zelanda ve Maldivler’in ardından 4. sırada yer alıyor.


CASS’ın açıkladığı Turizm Yeşil Raporu'na göre Çin’in ülke dış seyahatlerinde çok hızlı bir artış görülüyor. 2000 yılında 10 milyon Çinli turist yurt dışına seyahat ederken, bu rakam 2013'te 97 milyon 300 bine ulaştı. Bu artışın en çok yansıyacağı ülkelerden biri de Türkiye olacağa benziyor. İnternet sitesi ile olduğu kadar mobil uygulamalarıyla da dünyada seyahat etmek isteyenlerin hayatını kolaylaştıran ve en hesaplı alternatifleri sunan Skyscanner’ın verilerine göre, Çin’den Türkiye’ye seyahat aramalarında 2013’e kıyasla %87’lik bir artış yaşanıyor. Bu yıl Çinli turist sayısının 100 milyonu aşması beklenirken, Çinliler için bu senenin parlayacak yıldızları Türkiye ile birlikte Seyşel Adaları, Yeni Zelanda, Maldivler ve Mauritius olacağa benziyor.

Çinlilerin en çok ilgi gösterdiği ülkeler
Skyscanner’ın verilerine göre; Çin’den yapılan aramalar incelendiğinde, Çinli turistlerin 2013 yılında en çok arama yaptığı destinasyonlar arasında Türkiye 22. sırada yer alırken, bu yılın aramalarında ise Türkiye 5 sıra birden yükselerek 17. sıraya yerleşiyor. En çok aranan ülkeler arasında Çin için yakın destinasyonlar olan

Tayland, ABD ve Japonya ön plana çıkıyor.
Skyscanner Türkiye Pazarlama Müdürü Murat Özkök: “Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu sene de Çinli turistlerin yoğun olarak seyahat etmesi bekleniyor. Raporda ayrıca Çinli turistlerin 2013’te toplam 102 milyar ABD doları harcayarak bu alanda dünya birincisi olduğu da belirtiliyor. Bu bilgiden yola çıkarak, Çinli turistlerin seyahat ettikleri bölgelerin ekonomilerine de bir canlılık getirmesini öngörüyoruz. Çin’in yurtdışı aramalarında en çok artış gösteren 4. ülkenin Türkiye olması, turizm için çok önemli. Ayrıca 2012 yılının Türkiye’de Çin Kültür yılı olarak kutlanması, 2013 yılının ise Çin’de Türkiye Kültür yılı olarak kullanması bu artışta etki etmişe benziyor.  ”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder