24 Mayıs 2014 Cumartesi

Bosna Hersek sel felaketinde 4 milyon kişi olumsuz etkilendiMarmara Belediyeler Birliği’ne (MBB) üye belediyelerin başkanları, İstanbul’da toplanarak, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek’e yapılacak yardımları görüştü.MBB olarak Bosna’da 15 bölgede yardım kampanyası düzenleme kararı aldıklarını belirten MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, tüm imkanları Bosnalılar için seferber edeceklerini söyledi.Marmara Belediyeler Birliği’ne (MBB) üye belediyelerin başkanları, İstanbul’da toplanarak, sel felaketiyle sarsılan Bosna Hersek’e yapılacak yardımları görüştü. MBB olarak Bosna’da 15 bölgede yardım kampanyası düzenleme kararı aldıklarını belirten MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Marmaralı belediyelerin tüm imkânlarını Bosnalılar için seferber edeceklerini söyledi.


BELEDİYE BAŞKANLARI SEFERBER
MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin çağrısı üzerine birliğin Eminönü merkez binasında gerçekleştirilen toplantıda, yardım yapılacak bölgeler ile yardımların aktarılmasında izlenecek stratejiler masaya yatırıldı. Toplantıya; MBB ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanvekili Göksel Gümüşdağ, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Güngören Belediye Başkanı Şakir Yücel Kahraman, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün ve çok sayıda belediye başkan yardımcısı ile Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Adi Durmiç’in yanı sıra İBB İtfaiye Daire Başkanı Ali Karahan da katıldı.

“BOSNA’YA SAHİP ÇIKMAK GÖREVİMİZ”
Bosna’da 1 milyon insanın yaşanan sel felaketi nedeniyle evsiz kaldığını ve halkın temiz su bulmakta zorlandığını ifade eden Başkan Altepe, yaşanan felaketten en az 4 milyon kişinin olumsuz etkilendiğini ifade etti. Türkiye’nin yüzde 60’ını Marmaralı belediyelerin oluşturduğunu, bu nedenle dost ve kardeş Bosna Hersek’e yardım konusunda kendilerine büyük grevler düştüğünü söyleyen Başkan Altepe, MBB olarak birliğe üye tüm belediyelerle koordinasyonu sağladıklarını ve Bosna’da selden zarar gören 15 bölgede her bölgeye 3’er Marmaralı belediye düşecek şekilde planlama yaptıklarını anlattı. Bosna’da yaşanan felaketin ardından sel sularının çekildiğini ve ortaya çıkan evlerin kullanılamaz hale geldiğini ifade eden Başkan Altepe, bölgedeki vatandaşların öncelikli olarak ev eşyalarına, bozulmayan gıdalara, tıbbi ürünler, hijyen ve dezenfeksiyon malzemelerine ihtiyaç duyduğunu söyledi. Şu anda başta Dışişleri Bakanlığı, İstanbul ve Bursa Büyükşehir belediyeleri olmak üzere Türkiye’den giden teknik ekiplerin bölgede sürekli olarak ihtiyaç tespiti yaptığını vurgulayan Başkan Altepe, “Oradaki tüm ihtiyaç listesi, anında MBB’ye ve ilgili birimlerimize iletiliyor. Bu nedenle yardım yaparken mutlaka bizimle irtibat halinde olunmalı” diye konuştu. Marmara’dan Bosna’ya yardım yapacak belediyeler için MBB’nin kurum olarak devreye gireceğini ve yola çıkacak araçlar için taşıma beyannamesi alınması konusunda yardımcı olacağını söyleyen Başkan Altepe, beyanname işlemi tamamlandıktan sonra ilgili yardım aracının hiçbir zorluk yaşamadan Bosna’ya ulaşabildiğini ifade etti. Başkan Altepe, yola çıkan araçlar ve içerisinde bulunan malzemeler konusunda, Bosna’daki yetkililerin de eş zamanlı olarak bilgilendirildiğini anlattı.

İBB BOSNA HERSEK’TE
İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak Bosna Hersek’te 48 personel ve 19 araçla çalışmalarını devam ettirdiğini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Göksel Gümüşdağ ise Bosna- Hersek’te en büyük sıkıntıların ilaçlama ve ev eşyası olduğunu belirterek yürütülecek çalışmaların koordinasyon sürecinin önemine değindi.

Toplantı sonucunda sel felaketi çerçevesinde ilk olarak Doboj, Olovo, Maglaj, Tuzla, Brçko, Oraşje, Prijedor, Sanski Most, Ozak, Zenica, Bosanski ve Şamac için yürütülecek yardım çalışmasının detayları ele alınırken Türkiye’deki belediyelerle Bosna Hersek’teki belediyeler eşleştirilerek, yapılacak yardımların koordineli biçimde gerçekleştirilmesi için prensip kararı alındı.“

İSMAİL HAKKI TURUNÇ’LA İRTİBATTAYIZ”
Marmara Belediyeler Birliği Başkanı Recep Altepe, konuyla ilgili olarak basının ve üye belediyelerin periyodik aralıklarla bilgilendirileceğini açıklarken, Birlik Genel Sekreteri Cemil Arslan, şu anda Bosna Hersek’te bulunan İBB Danışmanı ve Kızılay Yönetim Kurulu Üyesi İsmail Hakkı Turunç ile sürekli irtibatta olduklarını söyledi.

Bölgede acil olarak süt tozu, çekyat, sinek ilacı, buzdolabı, portatif yatak, motopomp, çocuk bezi ve mamasına ihtiyaç duyulmaya devam edildiği belirtildi. Koordinasyon toplantısının sonunda, belediyeler tarafından yapılacak yardımların eşleştirilmesi şu şekilde gerçekleşti;

Zenica: İstanbul Büyükşehir
Olovo: Bursa Büyükşehir, Fatih
Tuzla: Bağcılar, Üsküdar, Beşiktaş
Sanski Most: Beylikdüzü, Büyükçekmece, Silivri
Maglaj: Kağıthane, Ümraniye, Ataşehir
Bosanski Şamac: Bayrampaşa, Beykoz
Brçko: Şişli, Bakırköy, Eyüp, Esenler
Bijeljina: Kadıköy, Çatalca, Sarıyer, Avcılar
Orajye: Esenyurt, Adalar
Prijedor: Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Kartal
Odzak: Küçükçekmece, Sultangazi
Doboj: Osmangazi, Arnavutköy, Pendik, Maltepe
Jajce: Sultanbeyli, Çekmeköy
Kakanj: Sancaktepe, Şile, Tuzla
Zavidovici: Güngören, Bahçelievler, Başakşehir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder