21 Mayıs 2014 Çarşamba

EVTEKS Fuarı’nda Bakan Zeybekci’den müjde

Evteks dahil 10 yurtiçi fuarına, Bakanlık’tan destek geliyor
Düzenlendiği her yıl dünya çapında yankılar uyandıran EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile 20. kez açıldı.


Bakan Zeybekci, “Türkiye’de yalnızca yurtdışı fuarlarına destek vardı. Artık yurtiçinde de dış satım amaçlı düzenlenen fuarları destekleyeceğiz. Şu an yurtiçinde düzenlenen ve kriterlerimize uyan 10 fuarımız var. Onlardan biri de EVTEKS Fuarımızdır.”

TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi: “Almanya’da düzenlenen fuarlara gıpta ile bakardık. Bugün burada aynı ayarda binlerce insanın akın ettiği bir fuar açıyoruz.”

TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık: “Fuarımı 20 yılda 600 metrekareden net 60 bin metrekareye çıkararak, 100 kat büyüttük.”

CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel: “ 2000’i aşkın markanın bulunduğu EVTEKS’e ABD, Cezayir, Tunus, Fransa, Gana, Çin Halk Cumhuriyeti gibi ülkelerden çok sayıda alıcı geliyor.”


Dünyanın dört bir yanından gelen ziyaretçileri, katılımcı firmalarla buluşturan EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı 20. kez gerçekleştiriliyor. CNR EXPO İstanbul'da 21-25 Mayıs 2014 tarihleri arasında düzenlenecek fuar, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi,  CNR Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ceyda Erem, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) Başkanı Yaşar Küçükçalık, CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel'in katılımıyla açıldı.

Dünya Türk ev tekstilinin peşinde
EVTEKS Fuarı açılışında konuşan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kendisinin de sektörden geldiğini hatırlatarak, şöyle konuştu: “Bizim ilk tanıdığımız ve gıpta ile baktığımız fuar Heimtextil idi. O dönemde Fuar’a katılmayı uzay aracına binmek kadar zor görüyorduk. Fuar’a, ilk olarak 1992 yılında bir Denizlili firma katıldı. Ardından 1994 yılında Fuar’a ben kendi standım ile katıldım. Artık bu fuarlarda en çok Türk firmalarının stantları geziliyor. Bizim ürünlerimiz kopyalanıyor. Bir zamanlar Heimtextil gibi fuarlar hayal etmek mümkün değilken artık 1000’e yakın firmanın katıldığı, 50 ülkeden alım heyetinin geldiği bir fuar düzenliyoruz.”

10 yerli fuara destek
Bugüne kadar yalnızca yurtdışı fuarlara katılımın desteklendiğini belirten Zeybekci, ihracat odaklı düzenlenen aralarında EVTEKS’in de bulunduğu 10 yurtiçi fuarının da destekleneceğini söyledi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, fuara artık eşinin sahibi olduğu firmanın da katıldığını hatırlatarak, “Saat 08.00-08.30’ da eşimin patronu olduğu standıma gittim. Patronuma bağlılığımı gösterdim” diye konuştu.

Türk ev tekstili etken bir rol üstlenecek
Sektörün fason üretici olarak, edilgen bir şekilde bugünlere geldiğine değinen Nihat Zeybekçi, yeni dönemde Türkiye’nin etken bir hale geleceğini, hammaddesini ve enerjisini sürdürülebilir hale getireceğini belirtti.
Türkiye’nin son 10 yılda ekonomi ve ihracatta aldığı mesafeyi örneklerle ve rakamlarla anlatan Zeybekci, Türkiye’nin satın alma paritesine göre 15. büyük ekonomi haline geldiğine işaret ederek, şöyle konuştu; “İlk olarak 1980-81 yıllarında dönemin Ekonomi Bakanı Turgut Özal ihracatla kalkınma modelini gündeme getirdi. O dönemlerde dış ticaret hacmi 4.5 milyar dolarken, bugün dış ticaret hacmimiz 100 misli artarak, 470 milyar dolara ulaştı.”  Zeybekci, 2023 yılında 20 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedefleyen sektöre EVTEKS gibi fuarların desteğinin büyük olacağını söyleyerek, “Fuarımızı daha da büyütmeliyiz 150-200 bin metrekarelere ulaştırmalıyız” dedi.

Fuar’a girişte izdiham oldu
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi de binlerce insanın fuara akın ettiğini belirterek, bir zamanlar Almanya’da gıpta edilen fuarların artık Türkiye’de düzenlendiğini söyledi.  Büyükekşi, 2014 yılının ilk 4 ayında 3 milyar dolar ile yüzde 10 artış gösteren sektörün ve Türkiye’nin önüne koyduğu ihracat hedefine ulaşmasının katma değeri yüksek inovatif ürünler üretmesinden geçtiğini söyledi.

Fuar kent ekonomisine katkı yapıyor
Sektörün Türkiye’de ciddi bir istihdamın temsilcisi olduğuna dikkat çeken TETSİAD Başkanı Yaşar Küçükçalık, EVTEKS Fuarı’nın 20 yılda 100 kat büyüdüğünü söyledi.

CNR Holding Fuarcılık Grubu CEO’su Cem Şenel ise, EVTEKS Fuarı’nın İstanbul ekonomisine büyük katkı sağladığını vurgulayarak, şöyle konuştu: “ EVTEKS,  ev tekstili ihracatımıza 1,5 milyar dolar katkı sağlayarak İstanbul ekonomisine de güç katıyor. Evteks'i yurt dışından ziyaret eden turistler 3 kat daha fazla harcama yapıyor.”
EVTEKS’in  brüt 160 bin metrekare alanda düzenlendiğini belirten Şenel, 50 ülkeden alım heyetinin fuarı ziyaret edeceğini söyledi. Şenel, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği’nin (UTİB) organizasyonunda fuara gelen ülkeler arasında ABD, Tunus Fransa, İngiltere, Kanada, İran ve Çin’in de yer aldığını belirtti.
Tekstil sektöründeki son gelişmelerin sergilendiği, trend ve modaya yön veren ürünlerin ziyaretçilerin beğenisine sunulduğu EVTEKS İstanbul Uluslararası Ev Tekstili Fuarı, Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş Adamları Derneği (TETSİAD) ve CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık tarafından organize ediliyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder