12 Haziran 2014 Perşembe

Asıl turizm geliri “Kongre turistlerinden” gelecek


Türkiye’deki “orta segment otel” ihtiyacına cevap verebilmek için yola çıktıklarını belirten Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Türkiye’nin en çok 3 ve 4 yıldızın karşılığı olan orta ölçekli ve ekonomi otellerine ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Gerek gelişen ulaşım ağı gerek kullanıcı profilinin gösterdiği değişiklik ve dinamizm, ihtiyacın bu otellere yönelik olduğunu gösteriyor” dedi. Uzun yıllardır otelcilik alanında görev yapan Çelikkanat ilginç bir tespitte de bulunarak Türkiye’de “kongre” turizminin giderek büyüdüğüne ve beraberinde ziyaretçi profilinin de değiştiğine dikkat çekti. Çelikkanat, “Özellikle İstanbul, konferanslar ve kongrelerin getirdiği ciddi bir doluluk yaşıyor. Bu sayıları İstanbul’un bu alanda üzerinde bulunan şehirlerin rakamlarına taşımalıyız. Çünkü bir kongre ziyaretçisinin kişi başı harcama oranı gezme potansiyelli olan turistten 3 kat daha fazladır” ifadelerini kullandı.

Dünyada otel yatırımlarında trendin “orta segment” ekonomi otellerine yönelik ilerlediğini belirten Er Yatırım ve Turizm Genel Müdürü Ferzan Çelikkanat, “Gerek arazi maliyetlerinin yüksekliği gerekse kullanıcı ihtiyaçlarının optimize edilmesi büyük ölçekli ve atıl oluşacak yatırımları gereksiz kılıyor” dedi.

Minibar gidiyor çay seti geliyor
Kullanılmayan bir minibarın veya kasanın odanın planlamasında artık düşünülmediğini örnek gösteren Çelikkanat, artık bu öğelerin yerine odalara daha geniş masa üstü kahve ve çay set-up’larının planlandığını belirtti. Artık geniş spa, lobi alanları ve alakart lokantalara ihtiyaç duyulmaması nedeniyle de inşaat ve odaların boyutlarının değiştiğini kaydeden Çelikkanat, “Bu da günün sonunda optimum maliyetli bir yatırım modelini ortaya çıkarıyor. Biz yatırımlarımızı planlarken öncelikle kendini döndürebilecek işletme modeli ile yatırım fizibilitesinin birbirine denk olup olmamasına dikkat ediyoruz. Ardından uygun lokasyon, marka ve inşaat boyutunu özenle tespit edip yatırım planlamasına başlıyoruz” şeklinde anlattı.

Türkiye’nin en çok 3 ve 4 yıldızın karşılığı olan orta ölçekli “midscale” ve ekonomi otellerine ihtiyacı olduğunu kaydeden Genel Müdür Ferzan Çelikkanat şöyle devam etti: “Gelişen ulaşım ağı, kullanıcı profilinin gösterdiği değişiklik ve dinamizm ile pazarda bulunan mevcut ürünler, ihtiyacın bu segmentteki otellerde olduğunu gösteriyor.”

3 kat fazla harcıyor
İstanbul’daki konferans ve kongrelerin, şehirde önemli bir doluluk hacmi yarattığının altını çizen Çelikkanat, “kongre turistleri”ne dikkat çekerken şunları söyledi: “Avrupa’nın en büyük kongre şehirlerinden biri olan İstanbul mutlaka bu sayıyı üst sıralardaki diğer şehirlerin sayılarına taşımak için daha çok çaba harcamalı. Bu konuda uzman uluslararası acentelerle iş birliği içerisinde olarak ihtiyaçlara cevap verebilecek alt yapılara sahip olunmalıdır. Zira bir kongre ziyaretçisinin kişi başı harcama oranı gezme potansiyelli turistten 3 kat daha fazladır.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder