12 Haziran 2014 Perşembe

Hakkari Doğası Turu "Cilo Dağları, Reşko Buzulu, Sat Gölleri ve Van"


Tamzara Tur olarak amacımız; kültür ve doğa turizmin algısını değiştirmek. Anadolu’nun bilinmedik coğrafyalarında adım adım geziler düzenliyoruz.‘Bu gezi programı seçeneğine nasıl ulaştık?’ Tamzara’nın gezi politikası her zaman tarihi, kültürü ve doğayı birarada harmanlamaktır, bu kombinasyon birbirinden ayrılamaz, biri olmazsa diğeri yarım kalır. İşte tam da bunun bilinci ile Tamzara, Hakkari turunda hem doğal alanları, hem Hakkari ve Van coğrafyasının tarihi dokusu konusunda katılımcılarını bilgilendiriyor hem de yörenin kültürü ile birlikte katılımcıları yerel insanlarla kaynaştırıyor.


Bu gezide neler olacak diye merak edenlere kısaca açıklamak gerekirse;
Öncelikle Hakkari Kapadokyası olarak bilinen Yavuzlar köyündeki peribacalarını, Hakkari pamukkalesi’ni, Hakkari kent merkezi ve son Antik buluntular, Berçlan Yaylası ve dillere destan olan Sat Gölleri, Yaylalarda bulunan antik kaya resimleri, Sat Gölleri ve Cilo Dağı eteklerinde Kamp, Cilo Dağı Buzulu, Hakkari ilçeleri gezisi ve son etapta Van gölü kartelası gezisini kapsayan bir tur yapacağız.


Kimler katılabilir?:
18 yaşından büyük ve kamp konaklaması için sorunu olmayan herkes bu geziye katılabilir.

Bu özel tur programının sadece 2 aktif tarihi var.
Başlangıç Bitiş Rezervasyon
05.07.2014 12.07.2014 KAYIT
12.07.2014 19.07.2014 KAYIT
Turun içinden tanıtım:
Hakkari il sınırlarında binlerce yıllık medeniyet izleri keşfedilmemiş güzelliği ile yer almaktadır. Son keşiflerden biri olan m.ö 8.yy’la dayandığı söylenen şu an Hakkari Müzesinde bulunan İnsan görünümlü Steller bunlardan biridir. Hem Cila Dağı -yani Reşko- eteklerinde hemde Sat Gölleri civarında bulunan doğal alana dağılmış kaya resimleri ’de bunlardan bazılarıdır. Uzun yıllar malum nedenlerden dolayı çok sınırlı sayıda turistik faaliyet olmuştur. Son iki yıl bölge koşullarının normalleşmesinden dolayı dünyanın her yerinden ziyaretçiler bu eşsiz coğrafyayı keşfe gelmeye başlamışlardır. Özellikle Cilo –Reşko- Dağı dağcıların ilgi kaynağı olmuştur. Amatör ve profosyonel birçok dağcı bu iki yıllık dönemde Cilo Dağı doruğuna hem kış hemde yaz döneminde çıkmıştır.

TamzaraTur’un doğa turlarındaki tecrübesi ve yöre hâkimiyeti bileşenini kullanarak Hakkari dağlarında kamp ve keşif gezisi düzenlemek istedik. El değmemiş bir coğrafya olan Hakkari’de keşif gezisi işte böyle doğru. Genel kültür ve doğa gezisi yanında hem Sat göllerinde hemde Cilo Dağı yakınında birer gece kamp yapmayı planlamaya alarak doğa izlenimi keyfini en üst noktaya taşımak istedik. Bu bir haftalık sürede: Sat gölleri, , Reşko Doruğu, Cilo Dağı buzulu, Yaylalar, endemik çiçekler, kaya resimleri, Berçlan Yaylası, Yüksekova Kültürü, Peri Bacaları, Hakkari Pamukkale’si, bin yıllık kiliseler, misafirperver yayla sakinleri ve türlü güzellikteki şelaleler, dereler, vadiler, doruklar ile karşılaşacağız. Bunun yanında Van Gölü gezisi, Van Çarşısında alışveriş ve tabiki Akdamar Adası gezi hafızalarımıza kazınarak unutulmayacaklar listesine eklenecek.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder