12 Haziran 2014 Perşembe

Mercedes AMG Petronas’tan üst üste yedinci podyum


Formula 1 sezonunun yedinci yarışı olan Kanada’da da Mercedes AMG Petronas pilotu Nico Rosberg, ikinci sırada yarışı bitirmeyi başardı. Rosberg, bu sonuçla yedinci kez üst üste    podyuma çıkmayı başarırken, takım arkadaşı Lewis Hamilton 46’ncı turda yarış dışı kaldı. Kanada Grand Prix’i sonrası Nico Rosberg, pilotlar sıralamasında 140 puanla ilk sırada yer alırken, Lewis Hamilton da 118 puanla ikincilikte bulunuyor.
Formula 1 takviminde sezonun yedinci yarışı olan Kanada’da Mercedes AMG Petronas pilotu Nico Rosberg, yarışı ikinci sırada bitirerek bir kez daha podyuma çıkmayı başardı. Yılın ilk yarışı          Melbourne’de birinciliği elde eden, Rosberg sonraki dört yarışta takım arkadaşı Hamilton’ın ardından ikinci olmuştu.

Monaco’da bir kez daha podyuma çıkan Alman pilot, Kanada’da ikinciliği elde ederek pilotlar sıralamasındaki liderliğini perçinledi. Kanada Grand Prix’i Red Bull pilotu Da-niel Ricciardo kazandı.
Yarışa pole pozisyonunda başlayan Nico Rosberg, son dört tur kala liderliği Daniel Ricciardo’ya       kaptırırken, ikinci sırada motor çalıştıran Lewis Hamilton ise 46. turda kinetik motor jeneratör ünitesindeki (MGU-K)arıza nedeniyle yarış dışı kaldı. Nico Rosberg pilotlar şampiyonasında 140 puanla lider durumda bulunurken, Lewis Hamilton da 118 puanla ikinci sırada yer alıyor. Takımlar şampiyonasında ise Mercedes AMG Petronas, 258 puanla ile Red Bull’un 119 puan önünde bulunuyor.


Kanada Grand Prix’ı sonrası konuşan Nico Rosberg, “Dünkü yarış büyük bir mücadeleye sahne oldu. İlk sırayı korumak için fazlasıyla mücadele verdim fakat motor jeneratör ünitesindeki arıza nedeniyle araçta sorun yaşadım. Bu süreçte arka frenlerin fazla ısınmasına bir çare bulmak için uğraştım. Zor bir günde ikinci sırayı almaktan dolayı oldukça mutluyum, şampiyona liderliği için bu puanlara ihtiyacım vardı” şeklinde konuştu.
Yarış sonrası açıklamalarda bulunan Lewis Hamilton, “Elimden gelenin en iyisini yaptığım bir yarıştı ama maalesef benim günüm değildi. Motor jeneratör ünitesindeki aksaklık nedeniyle frenler fazla ısındı ve pitten çıktıktan sonra yarış dışı kaldım. Fakat Nico’nun aynı problemleri yaşamasına rağmen ikinci olması takımımız adına harika. Bu sezon, ikinci kez yarışı bitiremedim, pilotlar       şampiyonası için farkı kapatmak için daha fazla çalışmam gerekecek” dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder