17 Haziran 2014 Salı

New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg “İstanbul’un bölgenin ekonomi başkenti olmaması için hiçbir neden yok”Türkiye ile ABD arasındaki ticaretin gelişmesinde etkin rol oynayan Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin Genel Başkanı Zeynep Dereli, önemli bir zirvenin düzenlenmesine katkıda bulundu.Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirilen “Geleceğin Şehirleri Forumu: New York'tan İstanbul'a Mega Şehirler ve Finansal Merkezler Paneli”ne Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg başta olmak üzere iş ve siyaset dünyasının önemli isimleri katıldı. Bloomberg, Londra’nın Avrupa’nın; New York’un Kuzey Amerika’nın ekonomi başkenti olduğunu belirtirken “İstanbul’un bölgenin ekonomi başkenti olmaması için hiçbir neden yok” ifadelerini kullandı.


Türkiye’de Amerikan Ticaret Odası olarak faaliyet gösteren Türk Amerikan İşadamları Derneği’nin (TABA/AmCham) yeni Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Dereli önemli bir zirveye öncülük etti. APCO Worldwide'da Türkiye Genel Müdürü de olan TABA/AmCham Başkanı Zeynep Dereli’nin düzenleyicileri arasında yer aldığı “Geleceğin Şehirleri Forumu: New York'tan İstanbul'a Mega Şehirler ve Finansal Merkezler Paneli”, bugün İstanbul’da gerçekleştirildi. Tarihi Haydarpaşa Garı’nda düzenlenen panele, iş ve siyaset dünyasının isimleri büyük ilgi gösterdi. Panelde Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, İMKB Başkanı İbrahim Turhan, işadamı Hüsnü Özyeğin ile Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu İstanbul’un finans merkezi olması, dünya ve Türkiye’deki ekonomik gelişmeler konusunda önemli bilgiler verdi.


Panelde konuşan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’un finans merkezi olmasının önemine değinirken İstanbul için küresel bir rol peşinde olduklarını söyledi, gelişmek için hükümetlerin yatırıma, işletmelerin de fonlara ihtiyaç duyduklarını kaydetti. İyi çalışan finansal ve sermaye piyasalarının çok önemli olduğunu kaydeden Bakan Şimşek şöyle devam etti: “Geçtiğimiz yıl İstanbul’un bölgesel yerine küresel bir finans merkezi olması için çalışmalara başladık. Bu fikir ilk aklımıza geldiğinde, İstanbul 80 küresel finans merkezi arasında 78’inci sıradaydı. Bir süre önce de 47’inci sıraya yükselmesi doğru yolda olduğumuz anlamına gelir.”
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ise, Türkiye’nin fiyat istikrarı açısından dezenflasyon sürecinden geçtiğini belirterek, “Enflasyondaki düşüşün haziran ayı verisinden itibaren başlayacağını tahmin ediyoruz” şeklinde konuştu. Merkez Bankası Başkanı Başçı, Çin’i örnek verirken bu ülkenin yüzde 7 büyüdüğü bir ortamda Türkiye’nin yüzde 4’ün üzerinde büyüdüğünü, bunun da iyi olduğunun altını çizdi. Sağlıklı bir finans sektörünün sürdürülebilir gelişime katkı yapacağını belirten Başçı, İstanbul'un dünyanın en önemli ve güzel finans merkezi olmasının mümkün olduğunu ve bunun ancak sürdürülebilirlikle sağlanabileceğini belirtti.
Panelde İMKB Başkanı İbrahim Turhan, işadamı Hüsnü Özyeğin ile Citibank Genel Müdürü Serra Akçaoğlu ekonomi gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

New York eski Belediye Başkanı Michael Bloomberg ise konuşmacı olarak katıldığı panelde, büyük kentlerin trafik, sigara, sürdürülebilir çevre ve ekonomi çalışmalarındaki öncülüğüne değindi. Birleşmiş Milletler’in Şehirler ve İklimsel Değişiklikler konusunda Sürdürülebilirlik Elçisi de olan Bloomberg, Londra’nın Avrupa’nın; New York’un Kuzey Amerika’nın ekonomi başkenti olduğunu belirtirken “İstanbul’un da bölgenin ekonomi başkenti olmaması için hiçbir neden yok” ifadelerini kullandı. New York olarak bürokrasiyi en aza indirdiklerini belirten eski Belediye Başkanı, sigara yasağının da çok sıkı uyguladıklarını ve büyük bir başarı sağladıklarını kaydetti.

Türkiye- ABD ilişkileri daha iyi olacak
Michael Bloomberg panel sonrasında TABA/AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Dereli’yi yeni görevi nedeniyle tebrik etti. Bloomberg, Zeynep Dereli ve ekibiyle birlikte, Türkiye - ABD ilişkilerinin çok daha ileriye gideceğine inandığını dile getirdi. Bloomberg’in ziyaretine ilişkin olarak, “Birleşmiş Milletler Sürdürülebilirlik Elçisi, eski New York Belediye Başkanı ve dünyanın en etkin kişilerinden Michael Bloomberg'un bugün ülkemize yapmış olduğu ziyaret, ABD’nin ülkemize vermiş olduğu önemin altını bir daha çizmektedir” ifadelerini kullandı. Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç da Zeynep Dereli’yi yeni görevi için tebrik etti.Panel, Ciner Grubu Başkanı Turgay Ciner, Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç, TABA/AmCham Yönetim Kurulu Başkanı Zeynep Dereli, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Pınar Kartal’ın da katıldığı bir öğle yemeğiyle son buldu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder