6 Haziran 2014 Cuma

ERBİLLİ GAZETECİLER VAN’DAN MEMNUN AYRILDI


Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) daveti üzerine Van’a gelen Irak Bölgesel Yönetimi’nin başkenti Erbil’den gelen gazeteciler Van’dan memnun ayrıldı.
2014 Çalışma Programında yer alan ‘Sektörel Bölge Tanıtım’ faaliyeti kapsamında Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (DAKA) daveti ile Van’a gelen Erbilli gazeteciler 4 günlük program kapsamında Atatürk Kültür Parkı’ndaki ‘Dünyanın en kalabalık Van Kahvaltı ’sının Guinness rekoru ile birlikte kentin tarihi ve turistik ören yerlerini gezdi. Van’ın tarihi ve coğrafi güzelliklerini görüntüleyen Kürdistanlı gazeteciler, ziyaret ettikleri Van Valisi Aydın Nezih Doğan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı (VANTSO) Başkanı Necdet Takva ve Daka Genel Sekreteri Dr. Emin Yaşar Demirci, işadamları ve turizmcilerle röportajlar yaparak ülkelerindeki televizyon kanallarında yayınlayacaklar. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından daha önce hazırlanan ‘Van Güzel’ tanıtım CD’si ve materyallerinde verildiği Erbilli gazeteciler 4 günlük yoğun programın ardından konakladıkları otelden Daka Uzmanları tarafından ülkelerine uğurlandı.


Kürdistanlı gazeteciler ülkelerine dönmeden önce 4 günlük Van programı ile duygu ve düşüncelerini paylaştı. İlk kez geldikleri Van’da kendilerine gösterilen sıcak ilgi ve kentin güzelliklerinden duydukları memnuniyeti dile getiren gazeteciler, bu tür organizasyonların diğer mesleklerle birlikte sık yapılması tavsiyesinde bulundular. Yaz aylarında 40 derecenin üzerindeki kavurucu sıcaklıktan serin bölgelere tatil için giden Kürdistanlı vatandaşların iyi bir tanıtım yapılması halinde ilk tercihlerinin Van olacağını dile getirdiler. Bölgedeki sınır kapılarının biran önce açılması Van-Çatak-Habur karayolunun bitirilerek, Erbil-Van arasındaki uçak seferlerinin başlamasının iki ülke arasındaki gidiş gelişlere önemli katkısı olacağı vurgulandı. Van programına Erbil’de yayın yapan Rudav TV başta olmak üzere Geli Kürdistan TV, Payam TV, gibi önemli yayın kuruluşların temsilcileri katıldı.


Jalal Mohammad: (Payam TV Muhabiri)
Ben 20 yıldır İran’a gidip geliyorum ve orada uzun süre kalıyorum. Ben oraya gittiğimde hep gurbette olduğum hissini yaşıyorum. Fakat Van’da o gurbetlik hissini hiç yaşamadım. Kendimi evimdeymiş gibi hissettim. Buradaki insanlar çok alçak gönüllü. Hiç kimsede kibir göremedim. Kendilerini büyük görmüyorlar. Gururlanmıyorlar, kibirlenmiyorlar. Şehir merkezinde dolaşırken kadınların yüzde 80’ninin kapalı olduğunu gördüm. Buda bizim inancımıza, gelenek ve göreneklerimize uygun bir durum. Suriye’deki Kürtleri gördüğüm için Van’daki Kürtlerin onlara benzeyeceğini tahmin ediyordum fakat buradakiler daha farklı, daha alçak gönüllü insanlar. İnsanlar aynı zamanda da çok bakımlı ve temiz görünümlü. Van’dan çok olumlu şeylerle ayrılıyoruz. Burada çok sıcak bir şekilde karşılandık. Van’da bulunduğumuz süre içinde 3-4 bölümden oluşan paket programlar hazırladık. Ülkemize döndüğümüzde bunları yayınlayacağız.


Hawkav Yassen: (Geli Kürdistan TV Muhabiri)
Van programı ile ilgili bana gideceksin dediklerin gelmek istemedim. Van programına başka arkadaşların gitmesini istiyorum. Fakat gelip buradaki güzellikleri ve insanların sıcaklığını görünce fikrim tamamen değişti. Van’ın tek bir eksikliği var o da tanıtım. Eğer bu bölge iyi tanıtılırsa çok daha fazla insanlar bu güzellikleri görmek için geleceklerdir. Turizm açısından potansiyel taşıyan çok önemli yerler var. Tarihi ve turistik yerlerdeki eksikliklerin de Türk hükümeti tarafından giderilmesi ve buralara yatırımlar yaparak güzelleştirmesi gerekir. Mesela Muradiye’deki Şelale çok güzel doğal bir güzellik. Ancak suyun akışının olduğu yer insanlar giderken oranın yolu yok. Tepeden aşağıya inerken kaldırım taşlarıyla merdiven yapılarak rahat inilip çıkılabilir.  Önemli bir eksiklikte Vangölü kıyısında plaj ve yüzülecek alanların olmaması. Van’a yapılan organizasyon ve bizim tanıtımlarımızdan sonra çok sayıda insan gelecektir. Bu tür organizasyonların devam etmesi gerekir.


Nawzad Ahmed: (Peyam TV Kameramanı)
Van’a gelmekten dolayı çok mutluyum. Televizyonda bana ilk haberi verdiklerin de çok heyecanlandım. Türkiye’de yaşayan Kürtleri çok merak ediyordum. Gördüğümde herkesin güleryüzlü, sabırlı, yardımsever ve merhametleri yüzlerinden okunuyor. Van ile yaşadığımız il arasındaki farklardan bir tanesi de burada elektrik ve su kesintisine hiç rastlamadık. Bu da önemli bir şey.

Sirwan Hossein: (Hawlati Gazetesi Muhabiri)
Bu organizasyon fikri çok güzel bir fikir. Yalnızca bunun başarıya ulaşması için enaz 15-20 tane daha bu ve buna benzer organizasyonların yapılması gerekiyor. Kürdistandan insanların Van’a gelmesi için Van’ı tanıtan reklamlara ağırlık verilmesi gerekiyor. Sürekli reklam yapılması lazım. Bunun haricinde de Kürdistandaki turizm seyahat acenteleri ile anlaşıp Van’a ucuza seyahat tur organizasyonları yapılırsa çok sayıda insan gelir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder