31 Mart 2015 Salı

Şef Niyazi Çapraz “20 yıl önce kız bile zor verilen aşçılar bugün kapışılıyor”

Farklı lezzetleri CNR çatısı altında toplayan EDT EXPO Fuarı etkinlikleri, şovları ile yoğun ilgi görüyor.  28 Mart tarihine kadar devam edecek fuar,  yerli ve yabancı ziyaretçilerin akınına uğradı. Fuar kapasamında düzenlenen Türkiye’nin ünlü restoran, pastane ve  5 yıldızlı otellerinin şeflerinin yarıştığı yarışmalara da ilgi büyük


“Çanakkale’nin 100. Yılı” temasıyla düzenlenen Gastrobosphorus Patisserie yarışmasında Osmanlı Askeri Seyit Ali Onbaşı, Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, tanklar, tüfekler, Çanakkale anıtı  gibi Savaşı simgeleyen akla gelebilecek her öğenin pastadan çikolatadan heykelleri yapıldı.

Gastrobosphorus Patisserie yarışmasını ve gastronomi sektörünü değerlendiren sektör duayeni Niyazi Çapraz, “61 yıldır sektörün içindeyim. Bundan 20 yıl önce aşçıya, pastacıya kız bile zor verirlerdi. Bugün aşçılarımız kapışılıyor. Meslek gençler ve çocuklar arasında popüler oldu” dedi.

Türkiye’nin en lezzetli Fuarı, CNR EDT Expo 2015-Ev Dışı Tüketim-Gıda Ürünleri, Sarf Malzemeleri, birbirinden renkli etkinlik ve şovlarıyla devam ediyor. Fuar açık kaldığı sürece şeflerin lezzetleri ile renklendi. Kurabiyeden, kol böreğine, suşiye, şeker oranı yüzde 70 oranında azaltılmış pastalara kadar farklı lezzetlerin yer aldığı fuarın ilk 2 gününde tamamen yaratıcılığa ve kişisel yeteneğe dayanan Black Box- Sepet Yarışması ve  Gastrobosphorus Patisserie yarışmaları düzenlendi.

Kahraman Seyit Ali Onbaşı’nın çikolatadan heykeli yapıldı
CNR Holding, ETÜDER işbirliğinde Ülker Exper ana sponsorluğunda organize edilen Gastrobosphorus Patiserie yarışması heykel çikolata, iç dolgulu kalıp çikolata, turta ve yaş pasta, hamur işi kategorilerinde gerçekleştirildi. Yarışmanın en gösterişli kategorisi pastadan, çikolatadan hazırlanan heykeller oldu. “Çanakkale’nin 100. yılı” teması ile 8 kategoride  gerçekleştirilen yarışmada; Çanakkale anıtı, Barbaros Hayrettin Paşa gemisi, Şehitlik anıtı, tank, tüfek, kurşun  ve  Çanakkale Cephesi'nde çarpışan Osmanlı askeri Seyit Ali Onbaşı’nın çikolatadan pastadan heykelleri yapıldı.

Yarışmanın galibi Movenpick oldu
Birbirinden güzel lezzetleri Niyazi Çapraz’ın başkanlığını yaptığı dünyaca ünlü yabancı ve Türk şefler bir araya gelerek tam 3 saatte ancak değerlendirebildiler. Zorlu 3 saati değerlendiren sektör duayeni Niyazi Çapraz, ürünleri lezzet, yaratıcılık, sunum, ölçü miktarı, konsepte uygunluk, sanat gibi kritelerle dayanarak seçtiklerini anlattı. Türkiye’nin ünlü otel ve pastane şeflerinden oluşan 8 takımın yarıştığı Gastrobosphorus Patiserie 1’incisi’nin Movenpick İstanbul oteli, 2’incisinin  Polat Renaissanceoteli, 3’üncüsünün de Pasta Sanatı olduğunu söyledi.

Türkiye’nin gastronomiye bakış açısı değişti
Jürinin güçlü ve güvenilir şeflerden oluştuğuna dikkat çeken Çapaz, özellikle yabancı şeflerin yarışmalarla ilgili yorumlarının, Avrupa’da bile bu kadar profesyonel, başarılı yarışmalar olmadığı yönünde olduğunu söyledi. EDT Expo Fuarı kapsamında düzenlenen yarışmaların gastronominin günümüzde ulaştığı noktayı göstermesi açısından önemli olduğuna vurgu yapan Niyazi Çapraz, şöyle konuştu: “61 yıldır sektörün içindeyim. Eskiden ekipman ve ürün bulmakta çok zorlanırdık. Bir ekipmanın yurt dışından gelmesi günlerce, haftalarca sürerdi. Ama artık her şey elimizin altında bizde sektörde varız. Bizim de yerli üretim ekipmanlarımız var. Bu yönüyle sektörümüz çok gelişti. Artık ülke olarak gastronomiye bakış açımızda değişti. Özellikle dışarıda yemek yeme kültürünün artması sektörü iyice güçlendirdi. Bundan 20 yıl önce aşçıya, pastacıya kız bile zor verirlerdi. Bugün aşçılarımız kapışılıyor. Artık bu meslek gençler arasında hatta çocuklar arasında yaygınlaştı ve gözde meslekler arasına girdi.” Yarışma kapsamında yapılan heykeller fuar boyunca Ülker Exper stantında sergilenecek. Heykellerin bir kısmı da Çanakkale Müzesi’ne armağan edilecek.

Black Box’ın galibi Pera Palace oldu
Fuarın ilk gününde düzenlenen Black Box-Sepet Yarışması da Yasemin Ataman’ın jüri başkanlığında gerçekleştirildi. Fuar kapsamında düzenlenen yarışmaların organizatörlüğünü yapan Gökmen Sözen, aralarında Divan, Hilton, The Marmara, Pera Palace, Sheraton gibi ünlü otellerin yarıştığı Black Box’ın galibinin Pera Palace, ikincisinin Crowne Plaza, üçüncüsünün de Hilton olduğunu belirtti.

Türkiye’nin en kapsamlı ve yatırımlı yarışmaları
CNR EDT Expo kapsamında düzenlenen yarışmaların sektörün Ar-Ge’si niteliği taşıdığına dikkat çeken Sözen, “Bugün menülerde ilk kez denenen bir çok yemeği yakında ünlü restoran ve otellerin menülerinde göreceğiz” dedi. Yarışmada hazırlanan yemeklerin sürpriz şekilde kapalı bir kutu içinde juri üyesinin önüne gittiğini anlatan Gökmen Sözen, “Dünyanın ve Türkiye’nin duayen şefleri önlerine sürpriz olarak gelen yemekleri derecelendirmekte zorluk çekti. Hazırlanan yemeklerin hepsi birbirinden güzeldi. Türkiye’nin en kapsamlı ve yatırımlı yarışmalarını böyle çoşkulu şekilde geçmesi bizi sevindiriyor. Önümüzdeki yılda CNR EDT Expo’da aynı yarışmalar devam edecek” diye konuştu.

 CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) iş birliğinde gerçekleştirilen fuarda, 27 Mart 2015 günü Osmanlı mutfağı yarışması gerçekleştiriliyor. CNR Holding ana sponsorluğunda düzenlenen yarışmanın jüri başkanlığını Vedat Başaran yapıyor.   CNR EXPO Yeşilköy’de 28 Mart 2015 tarihine kadar açık kalacak fuarın son yarışması da Pınar sponsorluğunda gerçekleştirilecek Üniversiteli Şeflerin Düellosu olacak. Genç yetenekleri sektöre kazandırmak amacıyla gerçekleştirilecek yarışmanın jüri başkanlığını Mehmet Gök üstlenecek.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder