18 Haziran 2015 Perşembe

37. Moskova Uluslararası Film Festivali (19-26 Haziran 2015)

Türkiye Sineması Tarih Yazıyor
Rusya’nın Oscar’ları olarak anılan Moskova Uluslararası Film Festivali, otuz yedinci kez tüm dünyada sinema sanatına gönül verenleri çatısı altında buluştururken, festival tarihinde ilk kez bu yıl; “CINEMA OF TURKEY - YESTERDAY AND TODAY” adı altında Türkiye bölümü açıldı. Ülkemiz sinemasını temsilen Cinema of Turkey platformu tarafından seçilen 10 film, 19-26 Haziran tarihleri arasında Moskova’da izleyicilerle buluşacak. Katılımcılar arasında Uğur Yücel, Tolga Karaçelik, Emre Tanyıldız, Ahmet Mümtaz Taylan, Mert Fırat ve Feyyaz Duman gibi önemli isimler de bulunuyor.


Cinema of Turkey’in Büyük Başarısı
Sinemanın dünyadaki en güçlü tanıtım, etki ve buluşturma araçlarından biri olduğu gerçeğinden hareketle Yapımcı Elif Dağdeviren’in kurduğu ve direktörlüğünü yaptığı “Cinema of Turkey” platformu tarafından, geçen yıl Moskova’da Türkiye Akademik Buluşmaları’nın ilk düzenlenmişti. Bu organizasyon sırasında Moskova Uluslararası Film Festivali yetkilileriyle bir araya gelen Türkiye ekibi bu sene yapılacak olan festivalin içinde; “Türkiye Sineması Seçkisi”ni gerçekleştirmek üzere çalışma yapma kararı aldılar. Alınan davete T.C. Başbakanlık ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın da verdiği katkı ile güçlü bir tanıtımla katılacak olan Türkiye Sineması, bir hafta boyunca Moskova sokaklarını ve sinema sektörünün gündemini işgal edecek.  Böylece 37 yıllık tarihinde bu yıl, Moskova Uluslararası Film Festivali’nde açılan Türkiye özel bölümüyle bir ilk gerçekleşmiş olacak.

Dünden Bugüne Türkiye Sineması: “CINEMA OF TURKEY - YESTERDAY AND TODAY”
Sovyetler Birliği döneminde, 1959 yılında başlayan ve 2000 yılına kadar iki yılda bir düzenlenip ardından her yıl organize edilen Moskova Uluslararası Film Festivali’nde Türkiye sinemasını temsilen belirlenen filmlerden ilki, usta yönetmen Ömer Lütfi Akad imzasını taşıyan “Gelin-Düğün-Diyet” üçlemesinin ilk filmi GELİN… Hülya Koçyiğit’in başrolünü üstlendiği 1973 tarihli, ülkemiz sinemasının kilometre taşlarından olan “GELİN”,  Adana Altın Koza Film Festivali’nde En İyi Film ödülü dahil olmak üzere toplam beş ödül kazanmıştı.

Yavuz Turgul’un yazıp yönettiği ve başrol oyuncularından Uğur Yücel’e 1987 yılında Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran “MUHSİN BEY” ile dünya prömiyerini 63. Berlin Film Festivali’nde gerçekleştiren, Uğur Yücel’in senaryosunu yazıp yönettiği “SOĞUK” da Moskova’ya giden filmler arasında. Nuri Bilge Ceylan’ın yönetmenliğini yaptığı ve 2003 yılında Cannes Film Festivali'nde Büyük Ödül'ü kazandığı “UZAK”; 2010 tarihli Tolga Karaçelik’in yönetmenliğini üstlendiği ve Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İlk Film ödülünü aldığı “GİŞE MEMURU” filmi de Rusya’da, beyaz perdeye tekrar yansıyacak.

Ünlü oyuncu Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği, uluslararası festivallerde En İyi Film, En İyi Oyuncu dahil pek çok ödül alan 2012 tarihli “KELEBEĞİN RÜYASI”; Kaan Müjdeci’nin yönettiği, 71. Venedik Film Festivali'nde Altın Aslan ödülünü ülkemize getiren  “SİVAS”; Erol Mintaş’a geçen yıl Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve başrol oyuncusu Feyyaz Duman’a En İyi Erkek Oyuncu ödülü kazandıran “ANNEMİN ŞARKISI” da uluslararası bu yolculukta ülkemizi temsil edecek filmlerden. Geçen yıl, İstanbul Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü alan Tayfun Pirselimoğlu’nun yönettiği “BEN O DEĞİLİM” ve ünlü yönetmen Derviş Zaim’in yönettiği 2014 tarihli  “BALIK” filmi de Rusya’ya gidiyor.

Türkiye sineması açısından bir ilk olan bu önemli organizasyonla ilgili olarak Direktör Elif Dağdeviren; “Türkiye sinemasının dünya ile doğru organizasyonlarda ve güçlü bir şekilde buluşmasına verdiğimiz önem bizi Moskova Uluslararası Film Festivali gibi saygın ve köklü bir festivalin içinde özel bir bölümü gerçekleştirme onuruna kavuşturdu. Sanırım bundaki en önemli nedenlerden biri Kasım 2014’te Moskova VGİK üniversitesinde Türkiye Sineması Dünya Akademik Buluşmaları çerçevesinde yaptığımız programın başarılı yankıları oldu. Nitekim bu organizasyonda da benzer bir başarı elde edersek bu hem başka önemli organizasyonların kapısını böyle saygın ve güçlü bir şekilde açabilecek, hem de Türkiye sinemasının seçilmiş başarılı örnekleri sayesinde Rusya başta olmak üzere çeşitli ülkelerde filmlerimizin dağıtımından, yeni işbirlikleri kurulmasına kadar birçok olanağı olası hale getirecektir. ” dedi.

37. Moskova Uluslararası Film Festivali’ne; ülkemiz sinemasını temsilen 10 film ve güçlü isimler katılıyor. Bu isimler arasında Uğur Yücel (Muhsin Bey-Soğuk), Tolga Karaçelik (Gişe Memuru), Emre Tanyıldız (Soğuk),  Ahmet Mümtaz Taylan (Kelebeğin Rüyası), Mert Fırat (Kelebeğin Rüyası) ve Feyyaz Duman (Annemin Şarkısı) da bulunuyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder