18 Haziran 2015 Perşembe

Anadolu Üniversitesi’nden Skandal Karar Turizm Eğitimi Dersleri Kaldırıldı

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’nde akademik teamülleri hiçe sayan bir uygulamaya imza atıldı. Yıllardan beri turizm ile ilgili yaptığı araştırmaları ve turizm eğitimi konusunda akademik alan-sektör işbirliğinde örnek alınan ilişkileri ile bilinen Prof. Dr. Nazmi kozak ve Prof.Dr Işın Dener'in dersleri yasaklanarak kaldırıldı.


Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Ar-Ge üyesi de olan Prof. Dr. Nazmi Kozak’ın yanı sıra, Prof. Dr. Hasan Işın Dener’in dersleri sorgusuz-sualsiz kaldırıldı.Prof. Dr. Kozak’ın Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Ar-Ge üyesi de olduğunu vurgulayan TUYED Genel Sekreteri Hasan Arslan, “Nazmi Hoca,   yıllarını akademik turizm araştırmalarına verip, çıkardığı Anatolia Dergisi ve Akademik Turizm Bülteni ile de bu alanda önemli katkıları bulunan bir akademisyen. Akademik dünyada ciddi tartışma yaratan bu kararın gözden geçirilmesi gerekiyor” dedi. 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi Turizm Fakültesi’ndeki ilk uygulamanın akademik teamüllerin hiçe sayıldığı şekilde karşımıza çıktığını belirten Arslan bu konudaki açıklamasını şöyle sürdürdü: “Akademik dünyadaki bazı unvanlar, birer unvan olmaktan çok, akademik emeğin nişanı olarak, yapılan özverili çalışmalar sonucu hak ediliyor. Dolayısıyla, akademik dünyada haklı bir hiyerarşiyi de beraberinde getiriyor. AÜ’de söz konusu kararın rektörlük tarafından alınması sürecinde görüşlerine başvurulun isimlere bakıldığında Prof. Dr. Nazmi Kozak ve Prof. Dr. Hasan Işın Dener’in ‘Profesör’ unvanının altıdaki  ‘Doçent’ ve ‘Yardımcı Doçent’ oldukları görüyoruz. Ciddi bir tartışmayı beraberinde getiren bu yanlıştan en kısa sürede dönülmesini arzuluyoruz. Aksi takdirde, dünya turizminde önemli bir yere gelen Türkiye’de yarının turizmcilerini yanlış uygulamalarla dolu bir eğitimle karşı karşıya bırakmış olacağız.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder