30 Haziran 2015 Salı

Olimpiyat Oyunları'nın Avrupa Yayın Hakları Discovery ve Eurosport'a verildi

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2018-2024 arası dönemde gerçekleşecek dört Olimpiyat Oyunları’nın Avrupa’daki tüm televizyon ve multi-platform yayın haklarını Eurosport’un ana şirketi olan Discovery Communications’a verdiğini duyurdu.  


Bugün yapılan bu duyuru dünyanın en büyük spor etkinliği olan Olimpiyat Oyunları ile dünyanın lider medya şirketi Discovery Communications arasındaki işbirliğinin de başlangıcı oldu. Her pazarda ortalama 10 kanalı bulunan ve Avrupa’nın bir numaralı online ve OTT spor içeriğine sahip Discovery ve Eurosport, daha fazla platformda daha fazla ekran ile daha önce örneği görülmemiş bir yayın portföyü sunacak ve Avrupa çapında 700 milyondan fazla izleyiciye ulaşacak. Discovery ve Eurosport, güçlü ücretsiz yayına erişim olsun, yayıncı kuruluşlar ve dağıtımcılarla yapılan yenilikçi ortaklıklar olsun, gün geçtikçe büyüyecek ve Olimpiyat Oyunları’na daha önce görülmemiş bir şekilde hayat verecek. Her geçen gün artarak “herhangi bir zaman, herhangi bir yerde” mantığı ile yayın yapılan bir dünyada Olimpiyat Oyunları; pazarlamacılar, dağıtım şirketleri ve hayranlar açısından gittikçe daha değerli hale gelen benzersiz canlı etkinlikler sunarak geniş çapta seyirciyi bir araya getirerek dünyanın ilgisini çekiyor. 

IOC Başkanı Thomas Bach, “Bu, Discovery ve IOC için önemli bir anlaşma ve Olimpik sporlarda tüm Avrupa’nın evi olan Eurosport’u ortak olarak görmekten büyük heyecan duyuyoruz. Bu anlaşma ile Olimpiyat Oyunları’nın, Avrupa çapında kapsamlı bir şekilde ve her bölgede geniş çaplı ücretsiz bir biçimde yayınlanacağını garanti altına almış oluyoruz. Discovery ve Eurosport Olimpiyat Oyunları’na, Olimpiyat sporlarına ve Olimpik Hareket’in geleceğine büyük bir bağlılık gösterdiler. Bu uzun süreli ortaklıktan elde edilecek gelir, IOC tarafından Olimpik Hareket bünyesinde dünyanın her yerinde sporun gelişmesi için kullanılacak. Discovery ve Eurosport ayrıca IOC ile Avrupa’da Olimpik Kanalı’nın kurulması için de heyecan verici bir ortaklığa adım attı. Her şeyden önemlisi ise bu anlaşma sayesinde Avrupa’daki spor hayranları, Olimpiyat Oyunları’nın ve Olimpik sporların tadını kapsamlı ve geniş bir yayın anlayışı ile gerek oyun saatleri içinde gerekse de dışında kendi seçtikleri platformda çıkarma imkanına sahip olacak” dedi.  

Discovery Communications Başkanı ve CEO’su David Zaslav, “Bugün tarihi bir gün. Olimpiyat halkalarını Discovery Communications portföyüne gururla ekliyoruz. Başkan Bach ve IOC ile yaptığımız uzun süreli anlaşma, Eurosport’un Avrupa’nın lider spor platformu konumunu güçlendirirken, tüm platformlardaki varlığını da önemli ölçüde geliştirmiş oluyor. Eurosport’un uzun süredir devam eden ve gurur duyduğu, Olimpiyatlar süresince sergilenen kış ve yaz sporlarını yayınlama geleneğine, dünyanın en büyük canlı etkinliği olan Olimpiyat Oyunları’nı eklemek hem editoryal hem de stratejik açıdan mükemmel bir seçim.  Ancak bu anlaşmanın asıl önemi, Avrupalı sporseverlere kazandıracakları, çünkü rekor sayıda içeriği değişik platformlarda sunacak ve Olimpiyat ateşinin tüm yıl boyunca yanmasını sağlayacağız” dedi. 

Discovery, 1.3 milyar Avro değerindeki bu anlaşma ile ücretsiz yayın yapan televizyon kanalları, ücretli abonelikle yayın yapan kanallar, internet ve mobil telefonlar da dahil olmak üzere Avrupa kıtasında yer alan 50 ülke ve bölgedeki tüm dilleri içeren tüm özel yayın haklarını aldı. IOC ve yerel pazar ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak Discovery; oyunlar süresince, Olimpiyat Oyunları için minimum 200, Kış Olimpiyatları için ise 100 saat, ücretsiz televizyonlarda yayın yapacak. Discovery, pek çok pazarda bu hakların bir bölümünü alt lisans olarak sunacak. 

Discovery’nin gerçeğe dayalı içerikte küresel lider konumunun 30 yıllık tarihi, şirketi oyunlarla özdeşleşen dikkat çekici hikayeler ve karakterleri, yalnızca iki yılda bir değil, her yıl tüm yıl boyunca yakalama ve sunma konusunda eşsiz bir konuma yerleştiriyor. Eurosport’un var olan programlarının neredeyse yarısının Olimpik sporlardan oluşması ile kış sporları, bisiklet, tenis ve atletizm ile şimdi de Olimpiyat Oyunları’nın eklenmesi Discovery ve Eurosport’un bu sporların tutkulu hayranları ile 365 gün buluşmasını sağlayacak. Discovery ve Eurosport’un Olimpik amblemlere ve zengin Olimpik video arşivine erişimi olacak, böylece Eurosport’un Olimpik sporlarda Avrupa’nın evi pozisyonu da sağlamlaşmış olacak. Ortaklar ayrıca IOC’nin Olimpik Kanalı’nın kurulumunda da işbirliği yapmak ve Eurosport’un lider spor destinasyonu, eurosport.com ve lider OTT servisi “Eurosport Player”dan faydalanma konusunda da anlaştılar. 

IOC Kıdemli Yönetim Kurulu Üyesi ve Avrupa Yayın Hakları yetkili IOC üyesi Juan Antonio Samaranch, “Olimpiyat Oyunları’nın ve Olimpik değerlerin tüm platformlar üzerinden Avrupa’da en fazla seyirciye ulaşmasını sağlayacak eşsiz yayın imkanı sunan bu anlaşmanın imzalanmasında büyük mutluluk duyuyoruz. Discovery ve Eurosport, kendi televizyon kanalları ve medya platformları ve gerekli yerlerde başka yayın kuruluşları ile yapılan alt-lisans anlaşmaları ile Olimpiyat Oyunları’nın en kapsamlı ve geniş şekilde yayınlanmasını sağlayacak. Olimpiyat hayranları ayrıca Eurosport’un Avrupa çapındaki dijital platformlarındaki engin dijital yayınında da faydalanacak” diye konuştu. 
Discovery Networks International Başkanı JB Perette, “Bir sene önce Eurosport’un kontrolünü aldık, markayı ve networkü yeniden canlandırmak için uzun soluklu bir yolculuğa çıktık. Bugün yapılan duyuru bu yolculuk için çok önemli bir adım. Eurosport’un, Olimpiyat Oyunları’nı 50 ülkede 20 farklı dilde çoklu platformlarda sunabilmesini sağlayan benzersiz teknik deneyim ve kabiliyeti, sporseverler için büyük bir kazanç. Yalnızca dünyanın en büyük küresel etkinliğini sunmakla kalmayıp şirketimizin insanları eğlendirmenin yanı sıra heyecanlandıran ve ilham veren DNA’sını paylaşan dünyanın en güçlü ve en tanınmış markaları ile ortaklık kurmaktan büyük heyecan ve onur duyuyoruz” dedi. 

Anlaşma 2018 yılında PyeongChang’de gerçekleştirilecek XXIII. Kış Olimpiyat Oyunlarını, 2020 yılında Tokyo’da gerçekleştirilecek XXXII. Olimpiyat Oyunlarını ve henüz ev sahipleri belirlenmemiş olan 2022 ve 2024 Olimpiyat Oyunları’nın kapsayacak. 

Discovery ve Eurosport, eşsiz varlık ve kabiliyetler sayesinde Olimpiyat Oyunları’nı bugüne kadar olandan daha fazla kanala ve seyirciye ulaştıracak. Her pazarda ortalama 10 TV kanalı, tüm bölgelerde yerel altyapısı ve takımıyla, büyük hikaye ve karakterler oluşturan 30 yıllık mirasıyla Discovery ve Eurosport, dünyanın en büyük spor etkinliğini daha öncekilerden çok farklı şekilde ekranlara getirecek. Ücretsiz kanallarının yanında ücretli kanalları, Eurosport Player, DPlay, Eurosport.com ve Eurosport 360, tüm dünyadaki heyecanlı izleyicilerine daha kapsamlı yayın ve izleyiciyi içine alan bir deneyim sunacak.  

Discovery, Rusya Federasyonu dışındaki tüm Avrupa’nın haklarını satın almıştır. 

Hakları alınan bölgeler: 
Arnavutluk, Andora, Ermenistan, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa**, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İrlanda, İsrail, İtalya, Kosova, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Makedonya, Malta, Moldovya, Monako, Karadağ, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, San Marino, Sırbistan, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Ukrayna, Birleşik Krallık**, Vatikan Şehir Devleti

** Sadece 2022-2024 (Fransa ve Birleşik Krallık için geçerlidir). 2018 ve 2020 Olimpiyat Oyunları’nın bu bölgelerdeki yayın hakları daha önceden alınmıştır. Uluslararası Olimpiyat Komitesi spor alanında daha iyi bir dünya kurmaya çalışan kar amacı gütmeyen gönüllülerden oluşan uluslararası bağımsız bir organizasyondur. Elde ettiği gelirin %90’ını spor çalışmalarına aktarmaktadır. Bu da günde 3.25 Milyon Dolarlık gelirin tüm dünyada her seviyedeki atletlere ve spor etkinliklerine aktarılması anlamına gelmektedir. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder