22 Haziran 2015 Pazartesi

İMMİB, 11 yılda 3 bin tasarıma ev sahipliği yaptı Gençlerin parlak fikirleri, cesur ihracatçılar ile buluştu

11 yılda üç binin üzerinde tasarımın başvurduğu yarışmada 340 dan fazla tasarım dereceye girerek ödül aldı. 27 tasarımcı genç, Ekonomi Bakanlığı desteğiyle yurtdışında ücretsiz eğitim alırken, 3 tasarımcının ürünü sektörün önde gelen firmaları tarafından  üretilerek dünya pazarlarına ihraç edildi. “Turkey Discover The Potential” markasındaki motifleri kullanarak gerçekleştirdikleri satranç setiyle Ünzüle Acar ve Esra Yıldırım, Konpept 2015 kategorisinde birinci oldular. 

İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışması 2015’te kazananlar belli oldu. 372 projenin başvurduğu yarışmada profesyonel ve öğrenci kategorisinde dereceye girenler ödüllerini düzenlenen törenle aldılar. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) İstanbul Kimyevi Mamuller İhracatçıları Birliği (İKMİB) ve Elektrik Elektronik ve Hizmet İhracatçıları Birliği’nin (TET), Ekonomi Bakanlığı ve TİM desteğiyle gerçekleştirdiği tasarım yarışması ödül törenine, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi yanı sıra ihracatçı birlik başkanları ile sektör temsilcileri katıldılar. 

Törenin açış konuşmasını yapan TİM Başkan Vekili ve Endüstriyel Tasarım Komitesi Başkanı Tahsin Öztiryaki, İMMİB’in Endüstriyel Tasarım Yarışmasını, Türkiye’nin ağırlıklı olarak yabancı markaları fason üreterek ihracat yaptığı yıllarda başlattığına dikkat çekerek, bu gün gelinen noktanın gurur verici olduğunu söyledi. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin Türkiye’nin cari açığından çok inovasyon açığı olduğunu hatırlattığı ödül töreninde Ekonomi Bakanı Yardımcısı Adnan Yıldırım, bakanlığın şirketlerin tasarım çalışmaları ve oluşturulacak tasarım ofislerine büyük destekler verdiğine dikkat çekerek, tasarımcıları bu destekleri iyi değerlendirmeleri konusunda uyardı. 

İDDMİB Yönetim Kurulu Başkanı Rıdvan Mertöz sanayinin ihtiyaç duyduğu, yaratıcı yönü gelişmiş insan kaynağı için eğitim her zaman gündemin en üst sırasında olması gerektiğini belirterek, “Bugün Ekonomi Bakanlığı desteği ile tasarım alanında yurtdışında burslu okuttuğumuz öğrenci sayısı 27’i aştı. Meslek liseleri ve üniversitelerde tasarımı, Ar-Ge’yi, inovasyonu sürekli anlatmalıyız” dedi. İKMİB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz yaptığı konuşmada, “Rekabette öne geçmenin bir numaralı yolunun tasarım ile farklılaşmak olduğunu her zaman dile getiriyoruz. İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmalarının temel hedeflerinden biri de sanayicilerimiz nezdinde tasarım ve markalaşma bilincinin artmasını sağlamak” diye konuştu. 

TET Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kavaklıoğlu ise konuşmasında “İMMİB Endüstriyel Tasarım Yarışmaları, bugün Türkiye’nin en prestijli tasarım etkinliklerinden biri haline geldi. Her yıl daha da artan ilgi, tasarımların özgünlüğü ve sanayicilerimizin katkısı, benzerlerinden farklılaştıran en önemli faktörler arasında yer alıyor. Sabırla, bir an olsun vazgeçmeden, büyük bir inançla bugünlere geldik” şeklinde konuştu.  Projeler ihracat için yarıştı Bu yıl 372 projenin başvurduğu yarışmada “Metalden Mamul Mutfak Aletleri”, “Plastikten Mamul Saklama Kapları”, “Aydınlatma Ürünleri” ve Turkey Discover The Potential temalı Hediyelik Eşya / Promosyon Tasarımını içeren “Konsept 2015” olmak üzere dört ayrı kategoride ödüller verildi. Toplam 212 bin TL para ödülünün dağıtıldığı yarışmada en fazla tasarım gönderen üniversite ise Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ÖDTÜ) oldu. Ayrıca dereceye girenler Ekonomi Bakanlığı bursu ile yurtdışında iki yıl ücretsiz eğitim görme hakkı kazanabilecekler. 

Turkey Discover The Potential motiflerinden hediyelik satranç setiMetal Mutfak Eşyası kategorisinde profesyonel dalında Ayşe Kırımlı, öğrenci dalında ise Başak Oğuzalp’in birinci olduğu yarışmada Plastik Saklama Kabı kategorisinde profesyonel dalında Ülgen Ayrancı, öğrenci dalında Ahsen Gülsen ilk sırayı aldılar. Aydınlatma Ürünleri kategorisinde de profesyonel dalında Ayça ve Muzaffer Koçer’in birinci olduğu yarışmada, öğrenci dalında da Burak Koçak ve Yücel Günal ikilisi kazandılar. Türkiye’ye has hediyelik eşya üretimini özendirmek amacıyla düzenlenen Konsept 2015 kategorisinde ise Profesyonel dalda “Turkey Discover The Potential” markasındaki motifleri kullanarak gerçekleştirdikleri satranç setiyle Ünzüle Acar ve Esra Yıldırım ipi göğüslerken, öğrenci dalında Belfuğ Şener birinci oldu. TET Başkan Yardımcısı Mehmet Kavaklıoğlu, ETMK Genel Başkanı Sertaç Ersayın, İKMİB Başkanı Murat Akyüz, Ekonomi Bakan Yardımcısı Adnan Yıldırım, İDDMİB Başkanı Rıdvan Mertöz, TİM Başkan Vekili Tahsin Öztiryaki


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder