29 Eylül 2013 Pazar

Getty Araştırma Enstitüsü’nün projeleri
İstanbul Modern’de “Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika” dizisi sürüyor
İstanbul Modern’in ABD’den önemli müze profesyonellerini İstanbul izleyicisiyle düzenli olarak buluşturduğu Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika dizisi devam ediyor. Çağdaş müzeciliğin ve geniş anlamda müze deneyiminin ayrıntılı biçimde ele alındığı bir iletişim platformu olan Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika’da ABD’nin önde gelen müzelerinin direktör, küratör ve departman yöneticileri bilgi ve deneyimlerini paylaşıyor.

Müzeler Konuşuyor: Konuğumuz Amerika kapsamında bu ay, Getty Araştırma Enstitüsü Direktörü Prof. Thomas W. Gaehtgens 2 Ekim Çarşamba günü saat 19.00’da “Getty Araştırma Enstitüsü’nün Araştırma Projeleri ve Kaynaklarına Küresel Bağlılığı” başlıklı bir konuşma yapacak. Thomas W. Gaehtgens konuşmasında; enstitünün koleksiyonları, koruma projeleri, akademik girişimleri, sergileri ve yayınlarının küresel yönelimini ve aralarındaki bağlantıları, 20. yüzyılın en etkili küratörlerinden Harald Szeemann’ın koleksiyonunun yakın zamandaki alınışı üzerinden anlatacak.

Sanat tarihi araştırmaları ve bilim alanında küresel bir yaklaşıma kendini adamış olan Getty Araştırma Enstitüsü; bu misyonu yansıtan tüm departmanları, programları ve girişimleriyle sanat tarihindeki “küresel dönüş”ü desteklemek ve geliştirmek için işbirliği içinde çalışmaktadır. Getty Araştırma Enstitüsü’nün satın alma politikaları, Batılı ve Batı dışı sanat gelenekleri arasında bağlantılar kurmayı hedefl erken; bu koleksiyonlar da karşılığında, tüm dünyadan sanat tarihçilerinin konuk araştırmacı olarak çalışmalarını yürüttükleri akademisyen programı gibi girişimleri desteklemektedir. Bu akademik etkinlikler; sergiler, yayınlar ve diğer araştırma projelerine dönüşerek, yerelleşmiş kaynakları daha geniş kitlelere açmaktadır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder