14 Eylül 2013 Cumartesi

OKULLARIN AÇILMASIYLA YOL BAKIMLARI DURACAK


Başkan Topbaş: “Pazartesiden itibaren yol bakım çalışmaları durdurulacak”
Okullar açıldığında trafikte sorun yaşanmayacak.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 16 Eylül Pazartesi açılacak okullar öncesinde trafiği rahatlatmak için yol bakım onarım çalışmalarına bir süre ara vereceklerini ve toplu taşıma araçlarının ücretsiz olacağını söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2013-2014 Eğitim ve Öğretim Yılı’nın başlayacağı 16 Eylül Pazartesi günü trafikte sorun yaşanmaması için alınan tedbirleri İBB Afet Koordinasyon Merkezi’nde (AKOM) basın mensuplarına anlattı.

Toplu taşımayı kullanın ricası
Geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yılda İstanbulluların desteği ve hassasiyetiyle trafikte her hangi bir sorunla karşılaşmayacaklarını ifade eden Başkan Kadir Topbaş, “Dünyanın bütün kentlerinde okulların açıldığı ilk gün trafikte ciddi bir yoğunluk yaşanmaktadır. Vatandaşlarımızdan ricam geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıllarda toplu taşıma araçlarını yoğun olarak kullanmalarıdır. Gösterecekleri hassasiyetle hep birlikte sıkıntısız bir hafta geçirebiliriz” diye konuştu.

İlk gün toplu taşıma ücretsiz olacak
İstanbul’da 2013-2014 ders yılı itibariyle 2 milyon 700 bin öğrenciyle birlikte 104 bin eğitimcinin de ders başı yapacağını kaydeden Başkan Topbaş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şu anda 5 bin 792 okulda 14 bin 590 servis aracımızla 298 bin 80 öğrenciyi taşımak için devreye giriyorlar. Büyükşehir Belediyesi olarak toplu taşıma sistemlerinin kullanılmasına çok önem veriyoruz. 16 Eylül Pazartesi günü 06:00-13:00 saatleri arasında toplu taşıma sistemleri ücretsiz olarak hizmet verecek”.

İSPARK’tan ücretsiz hizmet
Başkan Topbaş ayrıca, “İSPARK, okullarımızın çevresinde ilk günlerde ücretsiz olarak okul servislerine parklanma hizmeti verecek.  Büyükşehir Belediyesi olarak toplu taşıma araçlarımız da yoğun bir çalışma içerisine girecekler. Emniyet teşkilatımızdan da bin 559 trafik polisimiz aktif olarak hizmet verecek.  Zabıtadan da bin civarında arkadaşımız görev yapacak. Polisimize destek verecek.” dedi.
İlk iki gün yol bakım çalışmalarına ara verilecek

Günlük hareketliğin 23 milyon kişi olduğu İstanbul’da geçmiş yıllarda da alınmayan önlemler ve düzensiz yapılaşmadan dolayı trafikte sıkıntılar yaşandığını ifade eden Başkan Topbaş, “Geçmişten gelen ve çözülmesi zaman alan bu sıkıntıları çözmek zaman alıyor. Kent içindeki yol genişletme çalışmaları beraberinde trafikte yoğunluğu meydana getiriyor. Okulların açılacağı önümüzdeki hafta itibariyle yol çalışmaları durduruluyor. İlk hafta itibariyle pazartesi– salı ağırlıklı olmak üzere okul çevreleri başta olmak üzere ve ana arterler tamamen toparlanacak ve yol çalışmalarına ara verilecek” diye konuştu.

Saatte 8 bin araç geçebilecek
Bugün hizmete alınan Taksim Yayalaştırma Projesi’ne de değinen Başkan Topbaş, yaşanan bazı olayların projenin geç hizmete girmesine sebep olduğunu söyledi. Başkan Topbaş şöyle devam etti: “98 bin metrekarelik bir alanın yayalaştırma projesi bu.  Takriben 78 milyon Liraya mal oldu. Tarlabaşı istikametinden Elmadağ Şişli istikametine doğru giden araçların pik saatlerde 1 saatte 8 bin araç geçemezken yeni düzenlemeyle birlikte yarım saatte 8 bin araç geçebilecek hala geldi. Zaman içerisinde bu projenin ne kadar doğru bir proje olduğunu herkes görecektir.”

Sadece meydanın çevre düzenlemesi kaldı
Projenin okulların açılmasından hemen önce bitmesinin önemli olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, “Trafiği çok daha rahatlatacak. Tüneldeki tüm çalışmalar bitirilip hizmete hazır hale getirildi. Sadece meydanda çevre düzenlemesi yapılacak. Dökülen betonların üzerine kaplama çalışması yapılacak ve trafiği engellemeyecek. Zaten hazırlıklar İSTON tarafından yapıldı ve kendi ürettiğimiz malzemeleri kullanacağız” diye konuştu.

3. köprü ile ilgili problem yaşanmayacak
3. köprünün çıkış yerlerinin  çevreyi olumsuz yönde etkiler düşüncesiyle Ulaştırma Bakanı’yla geçmişte konunun görüşüldüğünü hatırlatan Başkan Topbaş açıklamasına şöyle devam etti: “Çalışmalar buna göre yapıldı. Her iki yakada da boğaza yakın yerlerde çıkışların olmaması gerektiğini söylemiştik. Zaten düzenleme de buna göre yapıldı. Herhangi bir problem yaşanmayacak.”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder