29 Eylül 2013 Pazar

HER YERDE METRO HER YERE METROİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş:“Tarih metro ile kurtulur, çevre metro ile kurtulur, metro kentin hayatıdır. Her yerde metro, her yere metro”İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, düzenlediği basın toplantısında İstanbulluların yaşamını kolaylaştıracak ulaşım projelerini açıkladı ve “Her yerde metro, her yere metro olsun. Bu hedefi koyduk” dedi.2004’te göreve gelindiğinde önce ulaşım master planlarını hazırlayarak İstanbul’un geleceğini tasarladıklarını belirten Başkan Topbaş, İstanbul’da herhangi bir noktasında yaşayan her insanın yaşamını kolaylaştıracak adımlar attıklarını ifade etti.

İstanbul’u gelişmiş kentlerle yarışan bir noktaya taşıyoruz
Yoğun katılımın olduğu basın toplantısında, yeni metro projelerini anlatan Başkan Topbaş, bir şehrin medeniyet ölçüsünün o şehirde yaşayan insanların toplu taşıma araçlarını kullanma oranlarına bağlı olduğunu vurguladı. Topbaş “Bireysel araçlar yerine toplu taşıma kullanabiliyorsa o şehir medenidir. Biz de bunu ortaya koymaya çalıştık” dedi. Ayrıca toplu taşıma araçlarının sosyalleşme, şehirleşme içinde birlikteliği sağlayan sistemler olduğunu ifade eden Başkan Topbaş, İstanbul’u gelişmiş kentlerle yarışan bir noktaya taşımanın heyecanı içerisinde olduklarını söyledi. Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü; “Özellikle altını çiziyorum; bu kentte yaşayan her insan bir ülke özelliği gösteren İstanbul’un herhangi bir noktasından metro ile her noktaya erişebilecek. Yani her yerde metro her yere metro olsun. Bu hedefi koyduk.”

Dünyada en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak
Başkan Topbaş sözlerini şöyle sürdürdü:
“Dünyanın en modern metrolarını kentimize kazandırmaya çalışıyoruz. New York’un 800 km’lik metro ağını, Londra’nın ve Tokyo’nun 500 km’lik metro ağlarını, Paris’in 400 km’ye ulaşmış metro ağlarını dikkate alırsak, İstanbul’da 2019 ve sonrası için planladığımız çalışmalarla New York’tan sonra dünyanın en büyük metro ağına sahip ikinci kent İstanbul olacak. Bu bir hayal değil, bir proje. Ve projeleri adım adım yürürlüğe koyuyoruz”

Yerin 40 metre altında tarih yazılıyor
“Bugün aramızda da bulunan, yerin 30- 40 metre altında 24 saat esaslı İstanbul’u demirağlarla örmeye çalışan, alın teri döken insanlarımız var. Kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bir tarih yazıyorlar. Aynı şekilde yüklenici firmalarımızın ve mesai arkadaşlarımın proje aşamasında nasıl heyecan yaşadıklarını da biliyorum. Bu heyecanı birlikte paylaşıyoruz.”

Tarih metro ile kurtulur, çevre metro ile kurtulur, metro kentin hayatıdır
Ülke özelliği taşıyan bir kent olarak İstanbul’da ulaşım konusunda ciddi mesafeler aldıklarını kaydeden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, bütçenin % 55’ini ulaşıma yatırdıklarını açıkladı. Otobüslerin yenilendiğini, metrobüs hattının geçici çözüm olarak kurulduğunu ancak kentin ulaşımının metro ile sistematik işlerlik kazanacağını ifade etti. Topbaş “Tarih metro ile kurtulur, çevre metro ile kurtulur, metro kentin hayatıdır, diyoruz.  Çünkü metro ile 50 bin, 70 bin insan taşınabiliyor. Bu başka ülkelerde bir belediye bütçesi ile mümkün değilken biz kendi bütçemizle yapmaya çalışıyoruz Büyük bir başarı olarak kabul ettiğimiz bu yatırımlar dünyada hayranlık ve hayretlik uyandırıyor” dedi.

Projelerimiz gerçekleştikçe İstanbulluların yaşamı kolaylaşacak
Başkan Topbaş basın toplantısı düzenlemesinin ve bugün gazetelere projelerle ilgili ilanlar vermesinin nedenini ise şöyle açıkladı; “İstanbullular bu gazete kupürlerini saklasın. Yakın gelecekte görecek ki her bir proje gerçekleştikçe kendisinin yaşamı daha kolaylaşacak. Ben nerede oturacağım? İşime nasıl gideceğim? Okuluma nasıl gideceğim? İstanbullular buna göre ayarlasın. Herkes yürüme mesafesinde veya biraz daha ötesinde bir metro istasyonuna erişebilecek. Bunlar hayal değil.  2019 sonrası için Sarıyer’e metrodan bahsettik. Beykoz’a da aynı şekilde sahilden metrodan bahsediyoruz. Yani İstanbul’da metronun gitmediği bir ilçe, hatta birkaç hattın gitmediği bir ilçe kalmayacak. Her tarafı metro ağları ile alttan örmekteyiz. Bu bir hayaller manzumesi değil bir hayallerden bahsetmiyoruz. Ortaya koyduğumuz ve başarı ile hayata geçirdiğimiz güzelliklerden bahsediyoruz. Ve istiyoruz ki İstanbul’da yaşayan herkes İstanbul’da yaşamanın tadını zevkini alsın. Bu projeleri gerçekleştirmenin heyecanını yaşıyoruz”

İstanbul hak ettiği noktaya gelsin. Gecikmişliği ortada kaldıralım
“Km’si 100 bin lira civarında olan böyle bir yatırımı İstanbulluların bize emanet ettiği bütçeden ortaya koyuyoruz. Bu hizmetlerimiz İstanbul’a gururla yansıtmaya çalıştığımız duygularımızdır, arzumuzdur, heyecanımızdır. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz. Bizim derdimiz; bu kent, bu ülke hak ettiği noktaya gelsin. Gecikmişliği ortada kaldıralım, geleceği beraberce güzellikle ortaya koyalım.”

İstanbul’da ulaşım rayına oturuyor
“Artık İstanbul’da şunu söyleyebiliriz: İstanbul’da ulaşım rayına oturuyor. Artık raylı sistemler dönemi başlıyor. Bireysel araç kullanma dönemi artık bitecek. Dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinde bireysel araç artık kullanılmıyor. Toplu taşıma o kadar konforlu ki insanların tercih ettiği hat haline geliyor. İstanbul’da 3 milyon araç var. Bir arabada ortalama 1,5 insan seyahat ediyor.  Bir trafik şeridinden saatte 1200 araç geçiyor. Saatte 1800 kişi bu şeritleri kullanıyor. Hâlbuki metroda 50 bin insan götürebiliyorsunuz.”

2016 bu şehirde bir dönüm noktası olacak: Hedefimiz 7 milyon
“Şunu gururla burada ifade edeceğim: Belediye başkanı olarak arkadaşlarımı temsilen İstanbulluların bana verdiği yetkiyle buradayım. Birlikte bir heyecan ortaya koyduk. Görevi geldiğimiz zaman gördüğümüz 45 km’lik tramvaylar dahil metro hattını bugün 2 milyonlara yaklaştırdık. 2016 bu şehirde bir dönüm noktası olacak. Günde 7 milyon insan metroyu tercih edecek. 2019’da İstanbul’da 11 milyon insan metroyu kullanabilme imkanına sahip olacak. 400 binden 11 milyonlara ulaşmış bir kent. Bunu başarmış olacağız.”

İstanbullularla beraber bir tarih yazıyoruz
İstanbullularla beraber bir tarih yazdıklarını ifade eden Başkan Topbaş, “Sizin iradenizin arzunuzun yansıması olarak bu hizmetler ortaya çıkıyor. 2019 zirve dönemimiz. Derdimiz; bu şehri medeni ve herkesin yaşamaktan zevk aldığı, gurur duyduğu gıpta edilen bir şehir haline getirmek. 11 milyon insan kapasiteye erişmiş metro ağı sistemine sahip bir kent olmak. Hele sonraki projeleri de ortaya koyduğumuz zaman, 775 km’ye eriştiğimiz zaman, İstanbul dünyanın gıpta ettiği, ulaşımında problemi olmayan, keyifle yaşanan bir kent haline gelecek. Londra, Paris ve New York ile yarışan bir kent olma özelliğini ortaya koymuş olacağız” dedi.

“Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar”
Başkan Tobbaş sözlerini Hz. Mevlana’nın güzel bir sözü ile tamamladı: ‘Bir neslin geleceğini bir önceki nesil hazırlar’ Biz de yavrularımızın, çocuklarımızın, Türkiye’nin geleceğini hazırlıyoruz. Bu geleceğe beraberce İstanbullular olarak, Türk milleti olarak, ulus olarak ele ele vererek bu başarıya birlikte imza atıyoruz. Türkiye’nin gelişmesini, İstanbul’un gelişmesini hayranlıkla izleyenler, dünyada bize iletilen övgü ve takdirler var. Bunlar, bu kent ve bu ülke hakkında verdiğiniz karar ve yetkilerin yansımasıdır. Bunu gururla ifade ediyorum. Tüm metro ağları İstanbul için gelecek demek. İstanbul’a hayırlı olsun. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma işçisinden memurundan bürokratın teknik adamına kadar herkese teşekkür ediyorum. Ve yine burada bize bu yetkiyi verdiğiniz, bu onuru yaşattığınız için İstanbullulara teşekkür ediyorum”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder