23 Ocak 2014 Perşembe

ALİAĞA BELEDİYESİ 80 YILLIK TARİHİ MİRASA SAHİP ÇIKTI

TARİHİ SAMURLU KÖYÜ VALİ KAZIM PAŞA İLK MEKTEBİ  RESTORE EDİLİYOR


Harf Devriminin ardından Cumhuriyet aydınlanmasının ilk ışıklarından olan Aliağa’nın Samurlu Köyündeki “Kazım Paşa İlk Mektebi”, Aliağa Belediyesi ve İl Özel İdaresi işbirliğinde aslına uygun restore ediliyor.Cumhuriyetin kuruluşundan sonra Atatürk’ün talimatıyla 1933 yılında inşa edilen ve Anadolu’nun ilk ilkokullarından biri olarak kullanılan Samurlu Köyü Vali Kazım Paşa İlk Mektebi restorasyonla, Cumhuriyet İdealini genç kuşaklara aktaracak.


ASLINA UYGUN OLARAK RESTORE EDİLİYOR
İzmir Valisi Kazım Dirik döneminde, Genç Cumhuriyet ideallerine sıkı sıkıya bağlı köy halkının, yakın çevredeki eski yapılardan çıkma taşlarla inşa ettikleri İlk Mektep, 1933’de eğitim öğretime başladı. 37 yıl köyde eğitime yuva olan yapı, 1970’de yeni ilkokul yapılınca atıl durumda kaldı. Tarihi yapı, Geçtiğimiz yıllarda yapılan başvuru sonrası 2. derece tarihi eser olduğu belirlenerek İzmir Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından tescillendi. İzmir İl Özel İdaresi ve Aliağa Belediyesi, Cumhuriyet’in ilk yıllarının izlerini taşıyan yapıyı aslına uygun inşaa etmek için harekete geçti.Aliağa Belediyesi, Rölöve, Restitüsyon ve restorasyon projesi hazırlayarak tarihi binanın ayağa kalkması için çalışmalara başladı. Geçtiğimiz Eylül ayında restorasyon ihalesi gerçekleştirilen yapı Mart ayı sonunda tamamlanacak.


BAŞKAN OĞUZ: TARİHİ VE KÜLTÜREL DEĞERLERİMİZİ AYAĞA KALDIRIYORUZ
Aliağa belediye Başkanı Ömer Turgut Oğuz, “Cumhuriyetimizin kuruluş ideali ve felsefesini tüm yurda yayan, Harf Devrimimiz sonrası Anadolu’da çocuklarımızı aydınlatan önemli bir yapıyı, 80 yıl sonra aslına uygun restore ediyoruz. Geçtiğimiz yıl da yine bir tarihi yapı olan Aliağa Merkez Camiyi aslına uygun restore ederek kentimize kazandırmıştık. Önemli bir Tarihi ve kültürel değerlerimizi ayağa kaldırdığımız için çok mutluyum” dedi.

KÖY HALKI OKULU KENDİ OLANAKLARIYLA YAPMIŞTI
Kurtuluş Savaşı komutanlarından Kazım Dirik, 1926-1935 tarihleri arasında İzmir Valiliği yaptı. Kazım Dirik’in Valiliği döneminde 1 Kasım 1928’de Yeni Türk alfabesinin kabul edilmesiyle birlikte tüm yurtta okuma yazma seferberliği başlatıldı. Aliağa’nın Samurlu köyünde de Anadolu’nun İlk Mekteplerinden biri köy halkının çabalarıyla eğitime başladı.“Kazım Paşa İlk Mektebi” 1933 yılında öğrencilere kapılarını açtı. Cumhuriyetin ilanından 10, harf devriminden 5 yıl sonra eğitim öğretime başlayan ve 37 yıl kesintisiz hizmet veren okul, fiziki yetersizlikler ve 1970 yılında hemen yanına yapılan yeni okul binasının yapılmasıyla atıl kalmıştı. Aliağa Belediyesi, restorasyon projesiyle Cumhuriyet tarihine ışık tutacak bir eseri ayağa kaldırmış olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder