29 Ocak 2014 Çarşamba

NEPAL İSTANBUL’DA TANITILDI

NEPAL TOURİZM BOARD TÜRK DAĞCILAR İLE NEPAL'İ İSTANBUL'DA TANITTI


TURİZMİN SESİ-HABER VE FOTOĞRAF - BORA ÖZGEN
Nepal Tourism Board, Everest'te tırmanın Türk dağcıların katıldığı bir tanıtım toplantısı düzenlediNepal Tourism Board, Everest'te tırmanın Türk dağcıların katıldığı bir tanıtım toplantısı düzenledi.


Toplantı konuşan Nepal Fahri Başkonsolusu Prof. Dr. Günseli Malkoç, Türkiye'den daha fazla insanın ülkeyi ziyaret etmesi çağrısında bulundu.Nepal Turizm Odası'nın, The Marmara Oteli'nde düzenlediği tanıtım toplantısının açılış konuşmasını Nepal Fahri Başkonsolusu Prof. Dr. Günseli Malkoç yaptı.


Nepal'in en önemil özelliğinin insanlarının sıcaklığı olduğunu belirten Malkoç, "Nepal zengin bir ülke değil ama mutlu ve sıcak insanların yaşadığı bir ülke. Kültür mirası ve doğal güzellikleri ile çok çeşitli outdoor etkinliklerin yapılabileceği bir ülke Türkiye'den daha fazla insan Nepal'i ziyaret etmeli" dedi.İlk gittiğinde beş katlı bir otelde kaldığını ve o dönemde bunun başkent Katmandu için yüksek sayıldığı için otelin adının Everest olduğunu anlatan Malkoç, "Nepal gelişiyor fakat hala doğal bunu kaçırmadan kesinlikle görülmeli. Nepal'e gitmek isteyen herkese yardıma hazırız" dedi. Prof. Dr. Günseli Malkoç,Türkçe de selam merhaba anlamına gelen kelimenin Nepal'de namaste olduğunu konuklara ezberlettiNepal Turizm Odası'nın direktörü Nandini Lahe-Thapa da yaptığı konuşmada ülkesinin özelliklerinden bahsetti ve bu yıl ülkesinin ilk defa beş acente ile Emitt Fuarı'na katılacağını belirtti.Nepal'e direkt uçuşlar başlatan Türk Hava Yolları'na teşekkür eden Lahe-Thapa, "Ülkemizi daha ulaşılır yaptığı için teşekkür ederiz" dedi. Buda'nın doğum yerinin Nepal'de olduğunu söyleyen Lahe-Thapa, "Nepal Hindistan ve Çin arasında 26 milyon nüfusu olan bir ülke.Altı yıl öncesine kadar Hindu krallıktı fakat artık seküler bir cumhuriyet, 125 farklı etnik grup ve 123 farklı dil var Nepal'de. Başkent Katmandu'da 7 kilometrelik bir alanda 7 dünya mirası bulunuyor" dedi. Lahe-Thapa, Türkiye'de olmaktan ve Emitt'e katılıyor olmaktan mutlu olduklarını da ifade etti.Everest'e tırmanışın 60'ıncı yılını kutlayan Nepal'in tanıtım toplantısına Everest'e tırmanan ilk Türk dağcı olan Nasuh Mahruki ve Tunç Fındık da katıldı.Bu yıl Nepal'de Everest'e tırmanışın 60'ıncı yılınının kutlandığını belirten Lahe-Thapa, Everest'e tırmanan Türk dağcıları tebrik etti.Everest'e tırmanan ilk Türk dağcı olan Nasuh Mahruki ve Tunç Fındık Nepal'in dağcılar için anlamın çok farklı olduğunu çünkü dünyanın çatısı olduğunu söylediler.


Nepal'e sadece dağlara tırmanmak için gidilmediğinin altını çizen Mahruki, "Nepal sihirli bir ülke. Nepal'de insan kendini yabancı hissetmiyor çünkü oranın insanı sizi hemen kucaklıyor. Çok geniş aktivite çeşitliliği var. Oğlum yedi aylık biraz daha büyüdüğünde onunla birlikte Nepal'e gideceğim" şeklinde konuştu.Toplantıda Everest'e tırmanan Türk dağcılara Lahe-Thapa tarafından 'Everest'e tırmanışın 60'ıncı yılı' madalyası verildi. Toplantı sonunda hediyeler kura ile belirlendi ilk kuradan çıkan 46 numaralı hediye Bora Özgen'e verildi.  Nepal Tourism Board'un hazırladığı en büyük hediyenin biri  yine Turizmin Sesi ekibine çıktı Nepal'e THY ile uçarak konaklama rehberlik ve tüm ulaşım Nepal yetkililerine ait olmak üzere 7 gün 8 gece tatil kazandı . Diğer büyük ödülün sahibi Tuyed Başkanı Kerem Köfteoğlu'nu da Nepal yolcusu olduğu için kutluyoruz.


Toplant sonunda Nepal tanıtım dansı gerçekleştiHiç yorum yok:

Yorum Gönder