25 Ocak 2014 Cumartesi

“GÜMRÜK KAPILARINI YENİLEYEREK İPEK YOLUNU CANLANDIRACAĞIZ”

Dünyanın en büyük üç fuar organizasyonu arasında yer alan ve Kanton adıyla bilinen Çin İhracat ve ithalat Fuarı Şirketi Başkan Yardımcısı Ma Chunzhi, Ankara Ticaret Odası üyesi firmaları Kanton Fuarına davet etti. Çin İhracat ve İthalat Fuar Şirketi Başkan Yardımcısı Ma Chunzhi ve beraberindeki heyet , Ankara Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Salih Bezci’yi makamında ziyaret etti. Guangzhou Fuarı olarak da bilinen Kanton fuarı hakkında bilgi veren Chunzhi, 1957 yılından beri  yılda iki kere gerçekleşen fuarın Ekim ayında 114’üncüsünün düzenlendiğini söyledi.

Kanton Fuarının  geniş katılımla gerçekleşen ve  çok sayıda sektörün katıldığı  fuar olduğunu anlatan Chunzhi, Ankaralı firmaların Çin’de fuara katılarak hem ithalat hem ihracat yapabileceğini kaydetti. Chunzhi, Türk şirketlerinin de yoğun biçimde katıldığı Kanton Fuarı’nın 200 binin üzerinde ziyaretçisinin olduğunu söyledi.

“ÇİNLİ FİRMALARI ANKARA’DA FUARA DAVET EDECEĞİZ”
ATO’nun Ankara’ya uluslararası fuarların düzenleneceği bir fuar alanı kazandırmak amacıyla kurulan şirketin ortağı olduğunu anlatan Bezci, fuar alanının mimari projelerini gösterdi. Bezci “Biz de yakında Ankara’da uluslararası boyutta fuarlar düzenleyeceğiz, biz de Çinli firmaları fuarlarımıza davet edeceğiz” dedi.


-“GÜMRÜK KAPILARINI YENİLEYEREK İPEK YOLUNU CANLANDIRACAĞIZ”-
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve 136 oda ile birlikte kurdukları Gümrük ve Turizm İşletmeleri Anonim Şirketi ile sınır kapılarını modernize ettiklerini kaydeden Bezci, “Hedefimiz gümrük kapılarını yenileyerek  ipekyolunu canlandırmak” dedi. Avrupa’dan yola çıkacak tırların Türkiye’nin modern gümrük kapılarından geçerek Çin’e doğru yol alabileceğini anlatan Bezci, Ermenistan’la olan  gümrük kapısının açılmasıyla birlikte de hem Ermenistan’la ticaretin başlayacağını hem de bu güzergah üzerindeki ülkelere ve Çin’e ulaşmanın mümkün olacağını kaydetti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder