31 Ocak 2014 Cuma

EMITT FUARI 18'NCİ KEZ KAPILARINI AÇTI

EMITT FUARI 18'NCİ KEZ TURİZM PROFESYONELLERİNİ BULULUSTURUYOR
İstanbul Tüyap Fuar alanında  Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 18'inci kez kapılarını açtı.Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT, turizm endüstrisi profesyonellerinin yanı sıra sektör paydaşlarını bir araya getiriyor. 4 bin 500 katılımcı ve 70 civarında ülkenin yer aldığı fuara bu yıl ilk kez katılan ülkeler arasında Nepal, Mauritius, Kamboçya ve Moğolistan'ın yanı sıra Yunanistan da ilk kez tek çatı altında fuarda yerini aldığını gördük. EMITT bu yıl sağlık turizmi ve kış turizmi salonları ile de bir yeniliğe imza atıyor.Türkiye'nin Balkanlardan  giriş kapısı Edirne bu yıl Emitt Turizm Fuarında yerini almadı.

HAVACILIK SEKTÖRÜ HER YIL YÜZDE 5 BÜYÜDÜ
EMITT Fuarı'nın açılışına Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın yanısıra çeşitli illerden vali ve belediye başkanları, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda turizm profesyoneli katıldı.

EMITT KADEME YÜKSELTTİ
Ekin Fuar AŞ Direktörü Hacer Aydın'ın açılış konuşmasıyla başlayan açılış töreni TYD Başkanı Murat Ersoy'un konuşmasıyla devam etti. Ersoy konuşmasında, "EMITT 18 yılda kademe kademe yükseldi. Türkiye sadece deniz, kum, güneş dışında birçok kültürel faaliyeti içinde bulunduran bir nokta olması ve kendini geliştirmesi fuarı önemli bir noktaya getirdi. Ayrıca ekonominin hızla gelişmesi ve tabana yayılması artık seyahat imkanlarını artırdı. Türkiye'nin küresel alanda değeri arttı. Çeşitli ülkeler vizeleri kaldırdı. Yurtdışı seyahatleri katlanarak arttı ve yabancı yatırımcı için cazip bir noktaya geldi. Son 10 yıldır ekonomideki gelişmeler havacılık sektörünü de geliştirdi. Havacılık sektörü her yıl yüzde 5 büyüyor. Türkiye 200 noktadan uçuş yapabilen bir hub haline geldi. Dünyanın birçok noktasından ulaşılabilir olması büyük kongreler için en cazip 5 noktadan biri haline gelmesini sağlamıştır. Farklı fuar alternatifleri ilgiyi dağıtacaktır. Bu nedenle fuarın tek fuar olarak devam etmesi lazım. Tüm turizm kesimlerinin eşit miktarda bu fuarda yer bulması gerekir" dedi.

OSMAN AYIK: "İÇERİĞİ DEĞİŞTİRMEK İÇİN ÇALIŞIYORUZ"
TUROFED Başkanı Osman Ayık ise açılış konuşmasında şunların altını çizdi: "EMITT çok hızlı bir gelişme gösterdi. Fuar Türk turizminin gelişme trendini takip etti. Türkiye dünyanın en önemli destinasyonlarından bir tanesi olması bu fuarı bir çekim merkezi haline getirdi. Biz destekçi olarak fuar içeriğini değiştirmek için de çalışıyoruz. Değişen seyahat trendlerine fuarı adapte etmek gerekiyor. Sağlık ve kış turizmi salonları açtık. Önümüzdeki yıllarda alternatif turizm alanları buraya dahil edilecek. Katkıları olan tüm profesyonellere teşekkür ediyorum."

KADİR TOPBAŞ: İSTANBUL 6'NCI SIRAYA YÜKSELDİ
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise konuşmasında şunları kaydetti: "Turizmin önemi giderek artmakta. Destinasyon farklılıklarını öne çıkartan ülkeler başarıyı yakalamakta. İstihdama katkı sunan, rekabette öne çıkan önemli bir sektör. Biz göreve geldiğimiz yıldan itibaren turizmi geliştirme platformu kurduk ve turizmin gelişmesi için başarılı çalışmalar yaptık. Turizmi geliştirme adımları atmaya devam edeceğiz. Turizm sıralamasında İstanbul 6. sıraya geldi. 2 milyonlu rakamlardan 10 milyonlu rakamlara ulaştık. Turizmi çeşitlendirmek çok önemli. Özellikle kongre turizminde salonlarımızı geliştirdik. İstanbul her alanda bir turizm kenti olsun istedik. 2.5 milyon metrekare alana yayılmış içinde kongre merkezi de olan bir fuar projesi için adım attık. Kültürel değerleri öne çıkarmak için de önemli çalışmalar yapmaktayız."

HÜSEYİN AVNİ MUTLU: 71 ÜLKEDEN MİSAFİRLERİMİZ VAR
İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ise şöyle konuştu: "Turizm eğlence ve kültür faaliyetleri dışında barışa da hizmet eden sektörlerden biri. İstanbul dünyanın her köşesinde parlıyor. İstanbul gücünü her geçen gün biraz daha artırıyor. 71 ülkenin fuar nedeniyle ülkemize gelmesi bizim tanıtımımız için oldukça önemli. Fuarın başarılı geçmesini yürekten diliyorum."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder