31 Ocak 2014 Cuma

TÜRKİYE İLE GÖNÜLDEN BAĞLIYIZ

MISIR 2014 YILINDA 12,5 MİLYON TURİST BEKLİYOR


Akdeniz’in önde gelen tatil destinasyonlarından Mısır,  Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşen 18. EMITT Fuarı’nda katılımcı ülkeler arasında yerini aldı.Mısır Turizm Konsolosu Ahmed Ali İsmail, 2014 yılının Mısır turizmi açısından oldukça canlı geçeceğine inandıklarını belirterek, “Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı geçen yıl 9,5 milyon kişiyken,  2014 yılında bu sayının 12,5 milyon turiste çıkacağını öngörüyoruz” dedi. Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu (TUROFED), Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) ortaklığı ile organize edilen 18. EMITT Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 30 Ocak – 2 Şubat 2014 tarihleri arasında Beylikdüzü TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlendi. Türkiye ve Dünya’dan önde gelen seyahat acenteleri, tur operatörleri ve turizm profesyonellerinin her zaman ilgi odağı olan fuarda, Mısır da katılımcı ülkeler arasında yerini aldı.


Mısır standında bir açıklama yapan Turizm Konsolosu Ahmed Ali İsmail, “2014 yılının Mısır turizmi açısından oldukça canlı geçeceğine inanıyoruz. Ülkemizi ziyaret eden turist sayısı geçen yıl 9,5 milyon kişiyken, 2014 yılında bu sayının 12,5 milyon turiste çıkacağını öngörüyoruz. Turizm sektörü Mısır’ın amiral gemisi… Sektörde, yaklaşık 3.500.000 milyon kişiye ulaşan çalışanımızla misafirlerimize en üst seviyede hizmet vereceğiz” dedi.


Türkiye’yi Ağırlamaktan Mutluluk Duyacağız
Mısır turizmi için Türkiye’nin oldukça önemli olduğunu vurgulayan Ahmed Ali İsmail, şunları söyledi: “Türkiye’deki halk ile aramızda siyaset üstü bir ilişki var. Birbirimize gönülden bağlı olduğumuza inanıyoruz. Türkiye’den geçtiğimiz yıl 52 bin kişi ülkemizi ziyaret etmişti. Bu yıl bu sayının 80 bine çıkacağını tahmin ediyoruz.  Türkiye’deki Mısır Turizm Konsolosluğu olarak Marsa Alem, Şarm El Şeyh, Dahab, Siva gibi yükselen tatil destinasyonlarıyla Türk halkını 2014 yılında ülkemizde ağırlamaktan mutluluk duyacağız. Mısır Turizm Bakanımız Hisham Zazou da Türkiye halkını Mısır’da ağırlamaktan mutlu olacağını ifade etti. Bunu da ayrıca belirtmek isterim.”


Mısır Turizmi 2014’ten Umutlu
Mısır’a 2014 yılında tekrar yoğun bir ilgi beklediklerini ifade eden Mısır Turizm Konsolosu Ahmed Ali İsmail, şöyle devam etti: “Kızıldeniz ve Sina’daki doğal güzellikler 2014 yılında yine ülkemizi ziyaret edecek turistlerin ilgisini çekecek. Şarm El Şeyh ve Dahan’ın altın kumsalları ve berrak denizi tatilcilerin gözdesi olacak. Büyük İskender’in kutsandığı yer olarak bilinen Siva gerek arkeolojik yerleri gerekse içinde barındırdığı Fatnis ve Kleopatra Adaları’nın mineralli suları ile gelen ziyaretçilerini büyüleyecek.  Mısır’ın çok yönlü hazineleri; Kızıldeniz, vahalar ve çevredeki çöllerin uçsuz bucaksızlığı hepsi de misafirlerimize unutulmaz bir tecrübe yaşatacak. Ama Mısır’ın bir tatil cenneti olarak özgünlüğü Mısır’ın tarihinde ve kültüründe yatıyor.”Al Tannoura Dansı İzleyenleri Büyüledi
Öte yandan, EMITT Fuarı’nı izleyenler Mısır Turizm Konsolosluğunun standından gözlerini alamadı. Rengârenk kıyafetler içinde Mısır’ın geleneksel dansı Al Tannoura’yı sergileyen dansçı Raed Abdelghany gün boyu izleyenlerin büyük ilgisini topladı. Mısır standında aynı zamanda kına  dövme sanatçısı katılımcılara geçici dövme uygularken; birbirinden farklı Mısır el işleri de beğeni topladı. 30 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında Mısır Konsolosluğu Turizm Ofisi çekilişine katılanları ise sürpriz bir Mısır tatili bekliyor. Üç gün boyunca çekilişe katılan şanslı üç çifte Mısır’da rüya gibi bir tatil hediye edildi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder