25 Ocak 2014 Cumartesi

MARMARİSLİ RUSLAR “İBADETİMİZİ YAPAMIYORUZ”

EVLENEREK TÜRK VATANDAŞI OLAN RUSLAR KİLİSE OLMADIĞI İÇİN İBADETİMİZİ YAPAMIYORUZ


Evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiş olan, eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelen Marmarisli Ruslar, seçim çalışmaları için kendilerini ziyaret eden adaya dert yandılar: “Kilise olmadığı için ibadetimizi yapamıyoruz” Muğla’nın Marmaris ilçesinde Demokrat Parti (DP) Marmaris Belediye Başkan Adayı olan Mustafa Karacan 30 Mart tarihinde gerçekleşecek yerel seçim çalışmaları kapsamında ilçede yaşayan ve evlenerek Türk vatandaşlığına geçmiş olan Eski Sovyet Cumhuriyet vatandaşı bayan seçmenlerle bir araya geldi.

“Marmaris’te yaşamaya karar vermiş tüm vatandaşlarımızı eşittir”
Demokrat Parti Marmaris Belediye Başkan adayı Mustafa Karacan “Buraya sizin sorunlarınız yine sizin ağzınızdan dinlemeye geldik. Biz hangi ülkeden gelmiş olurlarsa olsunlar dilleri, kökenleri ve dinleri ne olursa olsun Marmaris’te yaşamaya karar kılmış tüm vatandaşlarımızı eşit görüyoruz.  Marmaris'imizi sevmiş burada yaşamaya karar kılmış herkesi biz de seviyoruz ve onların sorunlarını kendi sorunumuz olarak kabul ediyoruz. Seçim çalışmalarımızda burada yaşayan yabancılarında düşüncelerini almak, onlarında fikirlerine danışmak Marmaris’in geleceği açısından bizlere yeni projeler oluşturmamız için önemlidir” dedi.


“Kilise olmadığı için ibadetimizi yapamıyoruz”
Mustafa Karacan’ın bu açıklaması üzerine söz alan Rus asıllı seçmenler, eski Sovyet cumhuriyetlerinden gelip buraya yerleşen ve Türk vatandaşı olanların sayısının 500’un üzerinde olduğunu belirterek “ibadet edeceğimiz bir kilisemiz yok” diye yakındılar. Türk vatandaşı Ruslar konuşmalarına “maalesef burayı yönetenler bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemişler umarım siz gösterirsiniz” diyerek sıkıntılarını dile getirdiler. Ayrıca Marmaris’te eğitim, sosyal yaşam, kira ve iş konusunda sıkıntıda olduklarını da Karacan’a ilettiler.
Karacan kilise sözü verdi: “Kilise yapılması için ne gerekiyorsa bunu yapacağız”

Sorunları ilk ağızdan dinleyen DP Marmaris Belediye Başkan Adayı Mustafa Karacan ise vatandaşlara hitaben şunları söyledi: “Eğer siz Marmaris yaşayanları olarak teveccüh gösterir de bizi belediye yönetimine getirirseniz her bir bireyin sorununu, kendi sorunumuz kabul eder çözüm üretiriz. Marmaris’imizi  kültür- sanat ve spor kenti yapmak,  çocuklarımızın  eğitimi için yeni alanlar yaratmak bizim önceliklerimizdir.  İnsanların dini ibadet hakları insan hakkının bir parçasıdır.  Her dinden insanların ibadet edeceği mekânları oluşturmak için çaba sarf edeceğiz. Sizlerinde Kilise ve mezarlık isteme hakkı, yerel yönetimin de bu hakkı yerine getirme sorumluluğu var. Biz bu sorumluluğun gereğini yapacağız. Belediye olarak bizim görevimiz yer tahsisi için gerekli görüşmeleri yapmak. Yeri temin ettikten sonra Kilise’nin inşaatı çok daha basit ve kolay. Bunun için mutlaka girişimlerimiz olacak. İlçemizde bu kadar çok yaşayan gerek yabancı aslı Türk vatandaşlarımız, gerekse yabancı konuklarımız dini vecibelerini yerine getirmeleri en doğal hakları. Bu nedenle ilçeye bir kilise yapılması için ne gerekiyorsa bunu yapacağımızdan hiç şüpheniz olmasın belki hemen yapmamız mümkün olmayacaktır ama en kısa zamanda bu kiliseyi Marmaris’te sizlerin ibadetine açacağız” şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder