24 Ocak 2014 Cuma

TRAKYA BUTİK ŞARAP ÜRETİCİLERİ’NDEN KUZEY YUNANİSTAN ŞARAP ÜRETİCİLERİNE ANLAMLI ZİYARET


Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD),  bölgenin 12 butik şarap üreticisi tarafından desteklenen “Trakya Bağ Rotası Projesi” kapsamında Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Yöneticisi Giannis ALBANIS’i ve bu yol üzerinde yer alan beş şarap üreticisini ziyaret etti.

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği (TTİD),  tarafından 2013 yılında hayata geçirilen “Trakya Bağ Rotası Projesi” kapsamında 16-18 Ocak 2014 tarihlerinde “Kuzey Yunanistan Şarap Üreticileri Derneği”ne bir ziyaret programı düzenlendi. 1993’te başlayan Kuzey Yunanistan Şarap Yolu deneyimi hakkında bilgi alındı, bu yol üzerindeki bazı bağlar ve şaraphaneler gezildi, üreticileriyle eno ve gastronomi turizmi ile ilgili görüşmeler yapıldı. Karşılıklı görüşmeler sonucunda Trakya Bölgesi genelinde turizm potansiyelinin harekete geçirilmesi, bölgeye gelen yerli ve yabancı turist sayısının arttırılması ve bölgede eno ve gastronomi turizminin geliştirilmesi hedefleniyor.

Trakya Turizm İşletmecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan ÇEBİ yaptığı açıklamada ‘’Bölge turizmcileri olarak coğrafya ve tarihten genel yakınlığımızı şimdi de ortak bir turizm projesi ile ticari işbirliğine çevirmek yönünde karşılıklı olarak yaptığımız temaslardan çok güzel geri dönüşler aldık. Her iki toplumun da işbirliğine son derece açık olmasından büyük mutluluk duyduk. Makedonya’da 5 farklı üretici ve bağ alanına gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerden ortak bir destinasyon geliştirebilmek konusunda çok şey yapabileceğimizi anlamış olarak geri dönüyoruz. Trakyalılar olarak en yeni turizm trendlerinden biri olan eno ve gastronomi turizmi alanında büyük avantaja sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Gerçekleştirdiğimiz gezi, Trakya’da kendi bağlarında turizm faaliyeti gösteren, benzer amaçlarla yola çıkan Trakya Butik Şarap Üreticileri Platformu’na yol gösterici olduğu kadar bizlere de farklı ufuklar açtı. Özellikle eno ve gastronomi turizminin, bölgesel anlamda kaliteli bir turizmin yapılanmasına nasıl destek olabileceğini hemen yanıbaşımızda bu alanda yapılan çalışmaları yerinde incelemiş olduk.

Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Yöneticisi Giannis ALBANIS de  “1993-97” yılları arasındaki dönem bizler için zordu, üreticilerimiz bağları ve şaraphaneleriyle henüz eno ve gastronomi turizmi alanında yeterli altyapıya ve deneyime sahip değillerdi. Ancak daha sonra bu projenin de verdiği güçle Avrupa Birliği fonlarından aldıkları destekle şaraphanelerini ve bağlarını yeniden yapılandırma imkanına kavuştular. Bu süreç aynı zamanda üreticilerin kendi aralarındaki sorunları çözmelerine, bir arada çalışmalarına olanak sağladı. Hep birlikte başarılı etkinlikler gerçekleştiriyoruz. Uluslararası Selanik Şarap Yarışması bunlardan biri. Bundan sonraki süreçte en önemli hedefimiz, uluslararası platformda şaraplarımızı tanıtmak, bu konuda ortak çalışmalar yapmak.’’ dedi.

Türkiyeli meslektaşlarını büyük bir konukseverlikle karşılayan Anestis Babatzimopoulos ise ‘Babatzim firması 1875’de İstanbul’da kuruldu. Bağlarımız ve şaraphanemiz Silivri’deydi. Rakı ve şarap üretiyorduk.  Mübadeleden sonra buraya geldik ve aynı işe devam ettik. Sizleri bağlarımızda ağırlamaktan büyük mutluluk duyuyorum’ dedi. Anestis Babatzimopoulos, Kuzey Yunanistan Şarap Yolu Projesi’nin bazı bölgelerde yerli, bazı bölgelerde yabancı turist sayısında artışa sebep olduğunu belirtti.

Üreticilerin karşılıklı görüşmelerinde ortak sorunlara da değinildi. Mevsim sıcaklıklarının değişmesi sebebiyle Trakya’da bağbozumu döneminin son on yılda neredeyse 15 gün öne geldiğini belirten Trakya Şarap Üreticileri Platformu temsilcilerine, Wine Art Estate firmasının yetkilisi aynı sorunun Yunanistan tarafında da yaşandığını ve bağbozumu öncesinde kuraklık olduğunu belirtti.

“TRAKYA BAĞ ROTASI PROJESİ” NEDİR?
Proje 2013 yılında Trakya Turizm İşletmecileri Derneği tarafından Trakya’nın farklı bölgelerinde faaliyet gösteren, kendi bağlarında ve şaraphanelerinde turizm faaliyeti gerçekleştiren 12 butik şarap üreticisinin katılımıyla hazırlandı. Sektörel ve sektörler arası işbirliklerini geliştirecek önemli bir faaliyet olan  “Trakya Bağ Rotası Projesi”, işbirliklerinin gerçekleştirilmesine ve bir Trakya Şarap Platformu oluşturulmasına önayak oldu.

Trakya Bölgesi genelinde şarap rotalarının belirlenerek, sahip olduğu turizm potansiyelinin harekete geçirilmesini hedefleyen proje, bölgeyi ziyaret eden yerli yabancı turist sayısının arttırılması sonucu bölgede turizm sektörünün gelişimine, çevresel olduğu kadar sosyal ve ekonomik temellerinin sürdürülebilirliğinin sağlanmasına katkı sağlıyor. ‘Trakya Bağ Rotası Projesi’ ile şarabın en eski üretim bölgelerinden olan Trakya bölgesi genelinde, şarap yollarının belirlenmesiyle, bölge ulusal ve uluslararası düzeyde bir şarap rotası olarak markalaşması ve bölgenin şaraba dair sahip olduğu tarihin ve hikâyelerinin ortaya çıkarılarak gastronomik değerlerinin vurgulandığı bir destinasyon olması hedefleniyor.

İstanbul için uğrak bölge olmaya şimdiden aday olan Trakya Bağ Yolu, yerli yabancı ziyaretçilerine, şarap tadımı, bağ gezisi, bağ bozumu deneyimi yaşatacak.Proje kapsamında Tekirdağ, Şarköy, Kırklareli, Gelibolu Bölgeleri’nden 12 firma yer alıyor. Firmaların bölgelere dağılımı ise;
Tekirdağ Bölgesi;   Umurbey, Şato Nuzun, Barel Şarapçılık, Barbare
Şarköy Bölgesi; Melen Şarapçılık, Gülor, Şato Kalpak
Kırklareli Bölgesi; Arcadia, İrem Çamlıca, Vino De Sera
Gelibolu Bölgesi; Gali, Suvla

KUZEY YUNANİSTAN’TAN TRAKYA TOPRAKLARINA UZANAN BAĞ YOLU
Şarabın en derinden etkilediği kültürlerin başında gelen Kuzey Yunanistan ve Trakya bölgelerinde binlerce yıldır şarap üretilmektedir. Bölge şarapları, uzun süreli bir geçmişin yanı sıra farklı bağcılık uygulamalarını ve yerel üzüm çeşitliliğini kapsayan bir mirası sürdürmektedir. 1993 yılında kurulan ‘Kuzey Yunanistan Bağları Şarap Üreticileri Derneği’, ülkenin Makedonya, Trakya ve Epir bölgelerini de kapsayan bir alanda, geleneksel bağcılık ve şarap üretimini destekliyor. Dernek, yerli ve yabancı turistlere üzüm bağlarını ziyaret etme fırsatı da sunuyor. Bu bağ yolları ağı, tanrıların dağı Olimpos’tan, Epir’deki Zitsa’ya, oradan da Bizans dönemi Selanik’ine kadar ulaşan sekiz güzergah öneriyor. Diğer bir bağ yolu da, kuzeyde Amyntaio’dan başlayıp, Halkidi’ye ve Trakya’ya uzanıyor. Trakya Bağ Rotası projesi kapsamında bu güzergahın geliştirilerek, çok kültürlü bir turizm destinasyonu yaratılması hedeflenmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder