22 Aralık 2013 Pazar

ATO ÜYELERİNE MACARİSTAN İÇİN VİZE KOLAYLIĞI
ANKARA TİCARET ODASI İLE MACARİSTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ ARASINDA VİZE ANLAŞMASI YAPILDI

Ankara Ticaret Odası ile Macaristan Büyükelçiliği arasında yapılan vize anlaşmasıyla ATO üyeleri, ATO’dan alacakları referans mektubu sayesinde Macaristan vizesini daha kolay alabilecek.Ankara Ticaret Odası’ndan yapılan yazılı açıklamada, Macaristan Başbakanı Victor Orban’ın resmi ziyareti sırasında Macaristan’a giriş için vize işlemlerinde kolaylık sağlayan işbirliği anlaşmasının ATO Başkanı Salih Bezci ile Macaristan’ın Ankara Büyükelçisi Janos Hovari arasında imzalandığı bildirildi.

-REFERANS MEKTUBU-
Söz konusu anlaşmaya göre, ATO üyesi olup da ticari bir seyahat amacıyla Macaristan’a gitmek isteyen işadamları, ATO’ya başvurarak referans mektubu alabilecek. ATO Üyesi işadamları bu referans mektubuyla birlikte Macaristan Büyükelçiliği’ne başvurduklarında vize için uygulanan belgelerin içerik ve sayısında kolaylık sağlanabilecek.

-ATO BAŞKANI BEZCİ-
ATO Başkanı Salih Bezci, Macaristan’a vize kolaylığı sağlayan anlaşmaya imza koymaktan büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Üyelerimiz bizden alacakları referans mektubuyla Macaristan’a giriş için gereken Schengen vizesini daha kolay alabilecekler.” dedi. Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasının haksızlığına dikkat çeken Bezci, şunları söyledi. “İşadamlarımız için vize prosedürü zaman ve emek kaybı anlamına geliyor. AB ile imzalanan Vize Serbestiği Diyaloğu Anlaşmasıyla vizesiz Avrupa için ilk adım atılmış oldu. Dileriz 3-3,5 yıl sonunda Avrupa’ya vizesiz seyahat etmek mümkün olur”

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder